Bu haber kez okundu.

Önce can! Gelen mala gelsin

 

Cam sektörü büyüyor. Büyürken de ihtisaslaşıyor. Biraz firmanızdan bahseder misiniz, ne zaman kuruldunuz?

Firmamız, takriben 17 yıllık bir firma. Küçük bir firma, mahalle camcısı olarak bu sektöre girdik. Sonra sigorta şirketleri ile çalışmaya başladık. Birazcık bunlarla çalışınca bir nebze büyüme elde ettik. Sonra da, yurt dışında insanlar camı nasıl takıyor, nasıl taşıyor gibi araştırmalarımız sonucunda sektörde vantuzla cam kaldırma, vinçle cam kaldırma bunları öğrendik. Bunların Türkiye’de olmadığını gördük. İstanbul’da vardı bir-iki firmada ama biz o firmaları bilmiyorduk, daha sonra farkına vardık. Akabinde bu tür arayışlar içerisindeyken, vantuzla cam takma işinde kendi doğrularımızla, belirli yanlışlar yaparak, bir stil oluşturduk. Şu anda Ege’de her yere cam kaldırma konusunda hizmet veriyoruz. Ya da firmaların bile ataçmanları olsa bile risk alamadıkları noktalarda bizlerden ücret konusunda destek alıyorlar. Çok şükür yetişmiş elemanlarımız, kendimiz demek ki bu konuda da Allah vergisi bir yeteneğimiz varmış demek ki bu konuda ilerliyoruz. Her gün, ne yapabiliriz, nasıl ilerleriz diye sorguluyoruz. Mutlaka kendimize göre eksiklerimiz, yanlışlarımız vardır. Bir babamız, bir büyüğümüz bu işin içinde olsaydı en azından bir ticari tecrübeyi almış olsaydık çok daha farklı olurdu, daha da ilerlerdik. Ama biz bir doğru, bir yanlışla gidiyoruz. Çok hızlı zaman alamıyoruz ama tecrübe de kazanıyoruz, bu şekilde ilerliyoruz. Türkiye genelinde baktığınızda bazı ataçman konusunda tekiz.

Biraz bize makine parkurunuzdan, yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

İlk önce makina parkurumuzu söyleyeyim. Şu anda 2 ton camı bile kaldırabilecek 10 çeşit cam kaldırma vantuzumuz var. 10 ayrı çeşitte değişik ebatlarda, değişik modellerde cam kaldırma; yani 400 kilodan 2 ton camı kaldıracak şekilde cam kaldırma ataçmanlarımız, vantuzlarımız var. Ayrıca İtalya’dan getirdiğimiz şu anda Türkiye’de bulunmayan, kimsede yok, jekkun (??? Burayı tam anlayamadım)  üzerine bir ataçmanımız var. Biz bunu takriben 5 yıl önceden getirdik.

Birazda örümcek sektöründeki durumunuza değinelim mi?

Örümcek sektörüne atıldığımızda biz sadece cam konusunu düşünüyorduk. Bizim amacımız cam kaldırmaktı. Yani biz bunu kiralayalım, inşaat sektöründe ya da çelik sektöründe kullanalım, biz bunu düşünmedik. Bunu da aldığımızda Türkiye’de sadece bir firmada olduğunu biliyorduk. Bunu da alınca diğer sektörlerde bizi davet etti. Bu şekilde daha sonra İMER 19 aldık, plaform. Jekku’nun 1040’ını aldık, bu sene Celo’nun 30 metresini yine kattık. Bunların hepsi 4 yıl içerisinde olan bir yatırım. Ayrıca Smart Lift, Uzman Lift’ten aldık. Uzman Lift’in tabii ki burada bize bir desteği de oldu. Bunu da söylemek gerekir. Onlara da bir katkımız şu anda göstermedik. Detaycı olduğum için römork bekliyorum. Römork olacak. Römorksuz götürmüyorum makinayı. Bir de vantuz yakalamasında birkaç firmanın ufak tefek eksiklerini gördüm. Onları makina üzerine tamamlayacağım. Şu anda personel yükseltisi 25 metre düşünüyoruz. İzmir’de hiç olmadığı için, mutlaka bizden sonra olanlar olacak, bizi geçenler olacak ama en azından biz firmanın ilerde şöyle; biz eskilerindeniz demesini istiyoruz. Şu anda lideriz. Yani proje bazında, ekipman bazında İzmir’de değil de Ege Bölgesi’nde lideriz.

Önümüzdeki süreçte Örümcek Vinç ile Ertek Cam’ı ayıracak mısınız?

Tabii... Vaktimiz olsaydı depoma da giderdik. Normalde Örümcek Vinç’le Ertek Cam’ı ayıracağım. İkisi ayrı kulvarda olacak. Ama yine de söylüyorum, belki boş kaldığımızda ahşap kaldırabiliriz, makine kaldırabiliriz, metal kaldırabiliriz ama bizim tek uzmanlaşmak isteğimiz şey cam konusunda. Yani ben bu sektörde şunu yapmak istiyorum. Evet, makinalarım var, platformlarım da var ama onlar birazcık daha benim ilerideki Ar-Ge’lerim için gelir getirmesi için... Mesela şu anda düşündüğüm şeylerden biri, platform üzerinde vantuzlarla cephe camı montaj için bir ekipman kafamda tasarlıyorum.

Özel projeler yapmak... Özel projelerle özel makinalar yapmak istiyorsunuz. Sektör bunu istiyor aslında. Cam sektöründe proje bazında yerli bir üretim olması ne kadar önemli?  

Tabi, tabi... Çünkü neden elin adamlarına dünya kadar para verelim. Şimdi ufak bir arıza oldu. Benim şimdi vantuzum yerli bir vantuz. Üretici firmaya şimdi telefon açtım, ulaştım. Ama bir İtalyan’a, bir Alman’a şu saatte ulaşabilir misin? Ulaşamıyorsunuz.

İş kanunlarıyla sektörünüzde çalışmak ve iş yapmakta değişti tabii!

Şimdi her şeyden önce zaten Avrupa Birliği’nden dolayı iş kanunları -6331 Sayılı İş Kanunu- zaten çok sıkı. Devlet çok sıkı bir kontrol yapıyor. İnsanlar da bilinçlendi. İşverenler de korkuyor. Eskiden en büyük cam 4-5 milimdi. Şimdi yeri geliyor 20 milim cam takıyorsun. Ben yarın 80 milim cam takacağım. Bir metrekaresi 200 kilo geliyor. Düşünsene bunun 4-5 metrekare olduğunu... Bunlar insan gücüyle takılacak bir şeyler değil. Cam sektörü montaj konusunda makineleşmeli. Yani işleme konusunda zaten bu olmuş, ama montaj konusunda makineleşmeli. Kas gücü daha az, beyin gücü daha fazla kullanılmalı. İş, seni buna itiyor.  Camcı camı kaldırmayacak. Operatörler kaldıracak. Burada operatörlere de büyük iş düşüyor. Operatörler artık demir kaldırmaya, inşaatta malzeme kaldırmayı öğrendiler. Paldır küldür kaldırmıyorlar, hassas çalışıyorlar. Cam operatörlerinin çok daha hassas olması gerekiyor. Cam operatörleri, operatör kökenli olacak yine ama onlara çok daha özenli bir eğitim verilecek. Demir bir yere çarpabilir, belki boyası çizilir ama cam bir yere çarptı mı altındaki ölür. Emniyetini almış olacaksın. En fazla mala gelecek. Bir insan canını geri getiremezsin.

O zaman bu noktada iş güvenliği uzmanlarının da çok bilinçli olması lazım…

Tabii ki… Mesela biz bazen projelerde AVM’lere gidiyoruz. Bir hareket yapmak zorundayız. Adam diyor ki yapamazsın. Şimdi ben onu yapmazsam camı takamam. İş güvenlikçinin bana izin vereceği yerler olacak, izin vermeyeceği yerler olacak. Ülkemizde zaten bu kültür yok. Alt tabakadan sen bunun eğitimini vermelisin. Sadece kitaptaki bilgi değil, sahadaki bilgi de işin içinde olacak.

Peki ya personel…

Şu anda çalışan bütün elemanlarımın yüksekte çalışması, yanımda çalışan elemanların mutlaka cam ustası belgelerini alıyorum. Ha, elemanlar pek durmuyor, çıkıyor gidiyor ama biz yine yılmıyor, alıyoruz. İki türlü düşünmek lazım: Biz yapalım, yapmazsa eleman, en azından sorumluluk onda olsun. Bir nebze o elemanımın kafasına insan olarak bir bilgi bir done oluşturabilirsek ne mutlu bana. İlk önce işletme sahiplerinin eğitilmesi gerekiyor, sonra da elemanların eğitilmesi gerekiyor. Bunlar zamanla olacak şeyler. Ama cam sektörü bugün Türkiye’de daha fazla önemsenmesi gereken sektör.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol