Bu haber kez okundu.

Şubeleşerek büyümeye devam edeceğiz

 

Bursa Platform’un iki platform ile yola çıktığını söyleyen Ömer Aydın, bu sayının zaman içerisinde hızla yükseldiğini belirtti. Kardeşi Bilal Aydın’ın ileri görüşlü olmasının bu başarıdaki en önemli faktör olduğunun altını çizen Ömer Aydın “Kardeşimin bugüne kadar söylediği her şeye ağabeyi olarak saygı göstermişimdir. “Bu işe başlayalım” dedi ve başladık. En başta ben vinç sektöründe kalmayı tercih ettim. Ama gördüm ki bu işle gerçekten uğraşılması gerekiyor. Bir baktım ki platform sektörünün içindeyim. Sonra kardeşim İzmir tarafında iş var dedi ve buraya yönelelim teklifinde bulundu. İzmir’de şubeleşirsek daha faydalı olacağını öngördük. Bir gece topladık makinalarımızı ve çıktık geldik. Böylece burada da başlamış olduk. İyi bir konumda da devam ediyoruz. İzmir’de artık kalıcıyız” diyor.

Niyetimiz büyümek

Şubeleşmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyen Ömer Aydın “İzmir’de İstanbul, Ankara gibi sürekli olan işler yok.  Burada parça parça işler var. Bugüne kadar aynı yerde 5, 10 makinamız çalıştı diyemeyiz. Diğer taraftan buradaki potansiyele az da diyemeyiz. Bizim niyetimiz büyümek. Bu işte büyürken Bursa, İzmir ile sınırlı kalmamak gerekiyor. Buna benden daha çok kardeşim Bilal Aydın karar verecek” diyerek devam ediyor.

Bu işler şirkette oturarak olmaz

“Biz işe başlarken, teknik servis elemanı almayacağız diyerek başladık. Benim ana düşüncem şuydu; biz bu işi yapacaksak servis elemanı almadan, kendimiz yapacağız. Nerede, nasıl makine alacağımızı, hangi malı nerede kullanabileceğimizi sahada olursak anlar ve böylece rakiplerimize daha hızlı yaklaşırız dedik. Kardeşim Bursa’da, ben burada şirketin başında oturarak yapamazdık. Sahada olmaya da en uygun ailemiz içerisinde benim. Bugüne kadar zaten sahadaydım. Vinç sektöründe de böyleydi. Sahada olmamız kendimizi yetiştirmemizi sağladı. Şuanda servis olarak, bakım olarak, makine olarak iyi bir yerdeyiz. Elimizde kötü makina olduğunu düşünmüyoruz. Sorunsuz makine almaya, kullanmaya çalışıyoruz. Sorunsuz makinaların nerede çalışacağını sahada olduğunda görebiliyorsun” diyen Ömer Aydın makine parkurlarında Sinoboom, JLG, ELS markalarının yer aldığını söylüyor.

 

Hırsızlık olaylarında nakliyeciler çok önemli

2017’de 100 makine daha alacaklarını belirten Ömer Aydın, İstanbul’da şube açma hedeflerinin olduğunu da sözlerine ekliyor. “Hırsızlık hususunda yapılabilecek pek bir şey yok. Ben kendi ellerimle iki sefer makinayı teslim etmiş biriyim. Müşteri donanımlı geliyor. Bir seferde bu hırsız diyemezsiniz. Elinde projesi ile iki üç sefer sizi ziyarete geliyor. En son büyüklüğü konuşmak için geldi. Mühendisle konuştuk, projesi, evrakı, her şeyi var. Hırsız olduğunu anlamanın imkanı yok. Neyse ki bir şekilde bize döndü makine. Bunu önleme şansınız yok denilecek kadar az. Hırsızlıkta nakliyeciler çok önemli. Nakliyeci ile birebir diyaloğun varsa %50 kurtarma şansın var. Geçen hafta bir makinem gitti, nakliyecinin sayesinde geri geldi” diyen Ömer Aydın, makine arızalarının %80’inin müşteri kaynaklı olduğunu ifade ediyor.

 Sektörün yarınlarına dair öngörülerini de paylaşan Ömer Aydın, “Platform sektörü önümüzde 2017’de de2018’de de irili ufaklı firmalar olacaktır. Sonra elenmeye başlayacaktır. Bu iş 50 makinadan sonra kendini gösteriyor. Normal bir firma 3 platform alacağına forklift alsa daha karlı. Sektördeki operatör sorunu büyük firmalarda yok. Bugün iki kişi birleşiyor bir hiyap/hiup alıyorlar, biri muhasebeye oturuyor, diğeri müşteriye gidiyor, bir tanede operatör bulduk diye üçüncü bir arkadaşı yanlarına alıyorlar. Ondan sonra da operatör çalışmıyor diyorlar. Büyük firmalar bir makineyi bir sefer değil, dört-beş sefer işe çevirmeye çalışırlar. Küçük firmalarsa şantiyeye aylığa kiraya vermeye çalışırlar. Para kazanmak istiyorsan parça işlere daha fazla yönelmen lazım. Platform ne kadar masrafsız olsa da kendini çevirmesi 4 sene. Dolayısıyla işi tamamen yapmanız lazım” diyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol