Bu haber kez okundu.

TBM montajlarının duayen firması; Sistem Vinç

 

TBM montajı projesinde kullandıkları makinalar hakkında okuyucularımızı bilgilendiren Sistem Vinç Pazarlama Müdürü Sadi Göle, "TBM montajı projesinde kullandığımız makinalarımız 1 adet 700tonluk, 1 adet AC1600 600tonluk, 1adet 300tonluk ve 1adet  AC500 500 tonluk ürünlerden oluşmakta. Bunların dışında yine Bostancı - Dudullu metro projesinde Şenbay-Kolin-Kalyon Ortaklığı 90, 100 ve 160tonluk vinçlerimizi diğer şantiyelerinde çalıştırmakta. Tabi ki bu proje çok büyük. Hemen her aşamasında yer alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sistem Vinç olarak TBM'in olduğu her projede iddialı olduklarını kaydeden Göle, "Çünkü bu projelerde profesyonel bir yaklaşım göstererek gerek operasyonda gerekse mühendislik olarak sunduğumuz çizimlerle bu alanda müşterilerin en büyük çözüm ortağıyız diyebilirim. Tüm Türkiye'de TBM'in olduğu büyük projelerin %70'inde yer aldık" dedi.

Sistem Vinç'in, çalışmalarında her şeyden önce iş güvenliğini esas aldığının altını çizen Göle, konu hakkında şunları söyledi: "Bir projeye başlamadan önce bu işte çalışacak tüm operatörlerimize bu iş hakkında İSG uzmanımız gerekli bilgileri verir. Aynı zamanda operasyon yöneticimiz de yapılacak iş hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirir. Firmamızda 4tane İSG uzmanı ve 8adet de mühendis görev yapmakta."

Vinç sektöründe firmaların birbirlerine kenetlenmesi gerektiğini savunan Göle, "Vinç sektörü firmaları maalesef özlük hakları adına ve sektörel problemlerin çözümü için bir araya gelip ortak davranışlar sergileyemiyor. Vinççilerin bir an evvel kollektif davranışlar sergilemeleri gerekiyor. Çünkü bu sektörde kullanılan ürünler gerçekten de çok pahalı ürünler. Önceden bir vinççi 4-5 senede ürününü amorti ederken bu süre şimdilerde 15 yılı bulmakta" ifadelerini kullandı.

Son olarak kendisi hakkında bilgi veren Göle, "1984 yılında bu sektöre girdim ve bugüne kadar aralıksız bir şekilde hizmet verdim. Vinç sektöründe yaşanan tüm yeniliklere şahit oldum ve bunlara ayak uydurdum. Birçok kurumsal firmada ve ciddi projelerde yer aldım" şeklinde konuştu.

"Sistem Vinç çok sağlam bir partnerimiz"

Şenbay-Kolin-Kalyon Konsorsiyumu Makine Şefi Enver Koç ise okuyucularımız için özel olarak yağtığı açıklamada "Şenbay-Kolin-Kalyon Ortaklığı olarak Dudullu - Bostancı arası metro yapım işini yürütmekteyiz. Şu anda Kayışdağı istasyonunda bulunmaktayız. Burası projenin orta noktası sayılabilecek bir yerde bulunmakta. Burası aynı zamanda 4 adet TBM' in de kazılarına başlayacağı ve lojistik olarak destekleneceği bir yer" şeklinde konuştu.

Projenin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgiler paylaşan Koç, "Yaklaşık 2 yıllık bir süreç tünel ve istasyon kazılarına ayrılacak. Akabinde elektromekanik işler, asansörler, yürüyen merdivenler, sinyalizasyon gibi işler halledilecek. 2019 yılının 12 Nisan'ında projenin hayata geçirilmesi ön görülmekte" ifadelerini kullandı.

Sistem Vinç'in çok sağlam ve güvenilir bir  partner firma olduğuna işaret eden Koç, "Bir projeyi zamanında ve önceden belirlenmiş bütçesinde hayata geçirmek istiyorsanız güven duyacağınız, sağlam partnerlere ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla en ağır parçası 127ton olan TBM'lerin  kurulumunda seçtiğiniz partnerin çok güçlü olması gerekir. Bu anlamıyla piyasa araştırması yaptığımızda sadece Türkiye'nin en büyük firmalarından teklif aldık. Bu firmalar içerisinde de Sistem Vinç'le çalışmaya karar verdik. Talep ettiğimiz vinçler kendi makine parklarında mevcuttu, herhangi bir yerden getirmediler. Yine bu vinçleri kullanan operatörler birçok TBM montajında çalışmış ve bu konuda oldukça tecrübelenmişler. TBM'lerin hassas parçalarının ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Yine Sistem Vinç herhangi bir makine arızasında çok hızlı bir şekilde reaksiyon gösterip olumsuz durumu ortadan kaldırıyor. Taahhütlerini hemen yerine getiriyorlar. Bu da bizim için çok önemli" dedi.

Son olarak iş güvenliği konusuna da değinen Koç şunları dile getirdi: "İş güvenliği olmazsa olmazımız. Projemize başlamadan önce çok ayrıntılı etütler gerçekleştirdik. Zemin araştırmaları yaptık. Vinç ve ağır yüklerimizin nerelere konacağını hesapladık. Bu süreçlerde Sistem Vinç'in uzman ekibiyle ortak çalıştık.  Zaten Sistem Vinç'in bununla ilgili gelişkin bir programı bulunmakta. Gerekli çizimlerimizi yapıp kendilerine ulaştırdık. Onlar da hemen geri dönüş yaptı. Biz de bu bilgileri dizaynırlığımızı yapan firmayla paylaştık.  Buna göre gerekli tasarımlar yapıldı. Gerekli yerlerde gerekli güçlendirmeleri gerçekleştirdik. Bütün kaldırma ekipmanlarımızı sıfır makine olarak tek tek seçip aldık. Şu ana kadar da işlerimiz sorunsuz bir şekilde, planladığımız gibi yürüyor."

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol