Bu haber kez okundu.

'Türkiye'de bu işi kim yapar' sorusunun cevabı; Hareket

 

Son birkaç yıldır ICCI fuarında yer almadıklarını söyleyen Hareket Proje Taşımacılığı&Yük Mühendisliği Satış Şefi Ertan Sivrikaya, bunun nedenlerinden bir tanesinin üretici firmaların fuarda yer alamaması olduğunu söyledi. “Ara verdiğimiz dönemde şunu gördük, üretici firmalar fuara katılmayınca fuar katkı vermekten çok işlerimizden alıkoyar hale gelmişti. Farklı bir ifadeyle cazibesini yitirmişti. Bu sene yönetimi katılma kararı aldı. Aslında kötü de değildi. Ulaşamadığımız, gitmek istediğimiz yatırımcılar fuardaydı” diyen Sivrikaya, satış olmasa bile bir şekilde tanışma fırsatları yakalandığını, bu sebeple de fuarların faydalı olduğunu belirtiyor.

Her işimizi titizlikle yürütmek zorundayız

Sektörde marka haline geldiklerini sözlerine ekleyen Sivrikaya, “İspanyol’undan Alman’ına, İtalyan’ına kadar hepsi ‘Türkiye’de bu işi kim yapar’ diye sorduklarından, Hareket’i buluyorlar. Pazarlamada kolay ve marka statüsünde bir şirket olarak yer alsak da, bir başka ifadeyle müşteri bizi buluyor olsa bile pazarlamanın satışla sonlanması da ayrı bir süreç. Teklifin hazırlanmasından, saha ziyaretlerinin yapılmasına kadar her bir süreci iyi yapmak durumundayız. İşimizi en iyi şartlar ile sözleşme imza edilerek operasyon ve proje uygulama aşamasına geçmeliyiz” diyor.

2017 bir önceki yıla göre yavaş geçiyor

Piyasaların şu sıralarda biraz yavaş işlediğini, pek de bekledikleri gibi bir piyasanın yaşanmadığını belirten Sivrikaya, Hareket olarak çok ciddi yatırım yapan firma olduklarını ve elbette ki yatırımlarının karşılığını da beklediklerini vurguluyor. 2016’nın 2017’ye kıyasla çok daha yoğun bir yıl olduğunu da açıklayan Sivrikaya, “2016 hızlı bir seneydi. 100’e yakın tribün montajı yaptığımızı söyleyebiliriz. Ancak 2017’de yaptığımız görüşmeler de yatırımların 2017 sonu ve 2018’e sarktığını görüyoruz” diyerek bu senenin yavaş geçecek bir sene olduğunun altını çiziyor.

RES projelerimiz 2016’ya kıyasla yavaşta olsa devam ediyor

RES projeleri ile ilgili gelişmelere de değinen Sivrikaya, RES projelerinin Kasım sonu, Aralık ortasından Mart’a kadar olan süreçte hava şartlarından dolayı durağan hale geldiğini, o boşluğu ise yurt dışındaki işlerle kapatmaya çalıştıklarını söylüyor.  Rüzgar sezonunun başlaması ile “1 ay içerisinde 1 ana vinç ile 7 tribün montajı yaptığımız ve 6 ana vinç ile ful kapasite çalıştığımız dönemler vardı” diyen Sivrikaya şöyle devam ediyor; “Yılın ikinci 2017 yarısında Nordex’in sadece Hareket’e verdiği tribünü sayısı yaklaşık 70. Amasya’da, İzmir’de, Bandırma’da, Bursa’da, Balıkesir ‘de rüzgar türbin taşıma, vinç ile kaldırma ve montaj ekibimiz ile montaj yapıyoruz. Enercon’un Manisa’da, Datça’da işleri var. Gamesa Enerji’nin Datça’da 5 tribününü montajını yapıyoruz. Eylül Ayında Gamesa’nın 9 türbinlik işini yapacağız. İtalyan üretici Leitwind ile 4 türbinlik anlaşmamız var eylül ayında başlayacak. Aynı anda yaptığımız 8 projenin 4’ü Nordex. Bitirilenler; Gemlik’te, İzmir’deki projelerimiz bitti. Makineleri Sarpıncık’a, Amasya’ya, Kuyucak’a Esenköy Bursa’ya sevk ettik.  Geçen seneden anlaşması yapılmış Petkim’in 17 RES projesinin 3’ü kalmıştı. Petkim Res’e başladık. GE Enerjinin geçen seneden aldığımız Gökdağ Kocaeli Projesi taşımalarına devam ediliyor. Diğer taraftan Siemens firmasının vereceği projelerin takvimini bekliyoruz”.

Mega yat taşımacılığında tecrübeliyiz

Hareket’in spesifik taşıma projeleri hakkında bilgiler veren Sivrikaya, Numarine’nin 38 metrelik mega yatını Gebze Organize Sanayi’den 26 kilometre öteye SPMT treyler ile 3 gecede taşıdıklarını ifade etti.  Ayrıca, Rıza Tansu’nun butik tarzdaki dizayn edilen mega yatı Tuzla Deri Organize Yan Sanayi’den Tuzla Tersaneler Bölgesi’ne taşıdıklarını söyleyen Sivrikaya, bu alandaki bir diğer işlerin de; Su Marine’nin ahşap yapım özel teknesi, Yatcht Marine, Mengi Yay, Yıldız Gemi özel tasarım mega yatları olduğunu anlatıyor.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol