Bu haber kez okundu.

KULEVİNÇ SEKTÖRÜ BİRLİK OLMALI, KULEVİNÇ OPERATÖRLERİNİ EĞİTEREK SEKTÖRE KAZANDIRMALI!

Kule Vinç Group Yetkilisi Ahmet Düzgün, kulevinç operatörlerinin çok iyi bir eğitimden ve deneyimden geçmesinin şart olduğunu ifade ederek dershanelerin özellikle bu konularda ‘para merkezli’ düşünmemesi gerektiğini ifade ediyor. Düzgün, kursların kulevinçleri yeterince tanımadığını, kulevinç firmalarının burada ‘çözüm ortağı’ mantığıyla hareket etmesi gerektiğini vurguluyor.

Kule Vinç Group Yetkilisi Ahmet Düzgün, 1991 yılından 2014’e kadar kulevinç operatörü olarak çalıştığını ve sektörde çok ciddi eğitim açığı olduğunu söylüyor.

Faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2014 yılının nisan ayında kurulduk. Türkiye’de kulevinç operatörlerinin eksik ve eğitimsiz olduğunu gördük. Kulevinç grubu olarak bunun için de gereken çalışmaları başlattık. Kurulduğumuz zamandan günümüze çeşitli kurumlara kulevinç operatörü verdik. Referans olarak da kendimizi gösterdik. Kurulma amaçlarımızdan biri kulevinç operatörlüğünün daha kurumsal, kaliteli olmasını sağlamak ve bu şekilde hizmet vermekti. Çünkü her önüne gelen ‘ben kulevinç operatörüyüm’ diyor.Misyonunuz, sektöre kulevinç operatörü bulmak diyebilir miyiz?

İşlerimizden biri kulevinç operatörü bulmak. Bir nevi arabuluculuk yapmak. SSK’dan tutun da alacak-verecek konularına kadr arabulucu konumundayız.

Ahmet Düzgün kaç yıldan beri sektörde?

1991 yılında operatör olarak sektörde başladım. 2014 yılına kadar bunu evam ettirdim. 2014 yılında bunun bir açık olduğunu düşündüm. Bakıyorum, güvenlk sistemleri var, firmaları var. Bizim de dedim kulevinç operatörü olarak bir firmamız neden olmasın? Bunun için yola çıktım. Bu yolda da başarılı olduğumu düşünüyorum. Gittiğim firmalarda da boş dönmedim. Sektörde işler olması gereken gibi değildi. Biz, olması gereken yola doğru götürüyoruz sektörü. Operatör belgesi eline alan herkes operatör değildir. Operatör pişme, deneyim işidir.

BU YOLA BAŞKOYDUK

Acemi operatörler var. Belge almış ama deneyim yok. Ya vincin bomunu kırıyor. Asılma hareketlerinde bilemiyorlar. Giden operatör sivicini açıyor, gidiyor. Gelen operatör de bunu bilmediği, tecrübesi olduğu için makineyi yatırıyor ya da bomunu kırıyor. İş güvenliği açısından inşaatta çalışan kişileri sakatlıyor, düşürüyor. Bunların olmaması için bu yola başvurduk. Kulevinç firmalarına profesyonel istihdamda bulunuyoruz. Okan Üniversitesi, Tek Metal Çelik Konstriksiyon, Katamonu Entegre, RMK Makina bizim referanslarımız arasındadır.

MESLEK HASTALIKLARI

Kulevinç operatörlerinin mesleki hastalıkları var mıdır?

Kulevinç operatörlerin kolunda sinir sıkışması olur. Bel fıtığı, boyun fıtığı olur. Ani kalkmalarda diz yırtılmaları olur. Bunlar meslek hastalığımızdır. Öğlen yemeğe inmedikleri için böbrek sıvızı kaldığından böbrek hastası olur. Bunların olmaması gerekiyor. Tecrübesiz eğitim olduğu sürece şu anda kulevinç operatörünün ustasını bulmak zor. Tecrübeli operatör yılda en fazla 10 gün işsiz kalır. İş aramasına bile gerek kalmaz. İş kendiliğinden gelir. Acemiler biraz oradan biraz buradan öğreniyorlar. Ama öğrenene kadar da kazalar oluyor.

Kulevinç operatörünün yapması gereken önkontroller nelerdir?

Kulevince çıkmadan önce, kuleye çıkarken merdivene adımı attığı andan itibaren kulevincin bütün ek yerlerindeki civatalar olsun, pimler olsun, kupilalar olsun bunları kontrol etmelidir. Kulevincin maslarında çatlak, yırtılma var mı buna bakmalıdır. Yukarı çıktığı zaman halatları, gergileri kontrol etmeli. Oturduğu kabinin civatalarını kontrol etmeli. Tekerlekleri kontrol etmeli. Bunları haftada 1 yapsa yine yeter. Siviç dediğimiz sistem yükü kesmesidir. Bu sivicin açık olup olmadığını görebilir. Usta bir operatör bunları bilen ve uygulayandır. Olaylar karşısında usta operatör şantiye şefini arar, bilgilendirir; şef de servisi arar ve olayı halleder.

Kulevinç operatörünün dikkat etmesi gereken en önemli noktalar neler?

Çalışırken malzemeyi kaldırdığı zaman çalışan kişnin üzerinde götürmemesi gerekir. Çalıştığı yerde insanların olup olmadığına dikkat etmeli. Döndüğü zaman çevresindeki eşyalardan tutun da insanlara kadar birçok etmeni aynı anda düşünmesi ve görmesi lazım. Çünkü çarpabilir.

Kulevinç operatörü ile mobilvinç operatörlerinin arasındaki farkları anlatır mısınız?

Kulevinç operatörü yerden 200-300 metre yüksekte çalışıyor. Mobil vinçteki adam topraktan en fazla 3 metre fazla havada çalışıyor. Buna bağlı olarak riskler zaten aslında kendini ortaya çıkarıyor. Kulevincin altında da çalışan 50-60 kişi var. Mobilvinç’te bu sayı 3-4 kişi. Kulevinç operatörü yerden çok fazla yüksekte olduğu için aşağıda olanı göremez. Burada iş güvenliğine çok daha fazla iş düşüyor. Burada iş güvenliğindeki en yetkili kişi belgesi olduğundan dolayı kulevinç operatörüdür. Bunun için 2-3 günde bir kulevinçin balatalarını, halatını kontrol etmelidir. Kulevinç operatörlerinin iyi bir eğitimden geçmesi lazım. Bunu da kulevinç firmaları yapmalıdır Dershane, okul ya da kurum şart bu noktada. Kulevinç operatörü ile teknik ekipmanlar birbirinbe bağlıdır. Kulevinç camiasının bu noktada bir araya gelerek ‘çözüm ortağı’ mantalitesi ile bu işi halletmelidir.  

DERSHANELERİN TİCARİ KAYGIYI BİR KENARA BIRAKMASI LAZIM

Dershanelerin burada ticari kaygı gütmemesi gerekiyor. Operatör belgesi verirken kılı kırk yarmalıdır. Çünkü sonuçta burada insan hayatından bahsediyoruz. Bundan dolayı da dershanelerin kulevinç operatörü belgesi verirken son derece hassas olması ve dikkat etmesi şarttır.

ŞANTİYELERDE İŞ GÜVENLİĞİ ZAYIF

Şantiyelerdeki duruma baktığımızda iş güvenliğimiz zayıftır. Merdiven boşluklarının, asansör boşluklarının kapatılması gerekiyor. İş güvenliğinin belirli bir sistem içerisinde olması gerekiyor. Ve bu sistemin kontrole tabii tutulması gerekiyor. Özellikle doğu bölgesinde iş güvenliği çok eksik. Kulevinçler yerine mobil vinçlerle, hiaplarla iş yapmaya çalışıyorlar. Bunların önlenmesi gerekiyor. Kuleviç operatörlerinin çekirdekten gelmesi gerekiyor. Mesleki okullarda kulevinç operatör bölümleri olmalı ve çocuklar burada yetişmeli. Operatörlerin kulevincin her türlü aksamını bilmesi gerek. Okullar bu noktada çözüm yerleri olabilir.

DEVRİLEN KULEVİNÇLERİN İNCELENMESİ GEREKİYOR

Kulevinç devrilir mi?

Kulevinç normalde devrilmez. Liber, Soyma, TGM, KOMANSA gibi markalar devrilmez. Limit siviçi açılırsa yani limiti açılırsa operatör kulevincin taşıyacağı yükü göremez. Ya halat kopar ya da zemin çöker. Zemin çok önemlidir. Aslında kulevşnç tonaj doğru kaldırılırsa devrilmez. Devrilenleri gördüğüm de rüzgar frenlerini açıp açmadığını hep düşünmüşümdür. Kuyruk taşları eksik oluyor. Şasi taşları eksik olabiliyor. Alt zemindeki yürüyüş takımı çelik dübelle yere sağlam oturmamıştır. Türkiye’de çok eski makina var maalesef.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol