Bu haber kez okundu.

AKILLI DEPOLAMA SİSTEMLERİ

(Lift Bilgisayar Kontrollü Otomatik Dikey Asansörlü Depolama Sistemleri)

Küresel ekonominin gelişmeler Lojistik sektöründe artan talebi karşılamak ve emek yoğun istihdama olan talebi düşürmek adına yüksek teknoloji ile çalışan makine ve ekipmanlara depolarda olan talebin artmasına neden olmuştur. Bu yazımızda sadece tek bir raf sistemi üzerinde işlenecektir.

Lojistik sektörünün büyümesi ile birlikte Mühendisiler ve tasarımcılar lojistik depolarından gelen beklentilere uygun yeni teknolojiler ve ekipmanlar geliştirmişlerdir. Akıllı Depo sistemleri tam da depolardan yaşanan yoğunluk, hatalı sevkiyat ve personel temelli hataları en aza indirgemek ve maliyeti düşürmek için kullanılmıştır.

Akıllı Depolama ve raflama sistemleri bilgisayar teknolojisi ile kontrol işlemlerinin yapıldığı, depo süreçlerinin yönetildiği ve en az personelle işlemlerin tamamlandığı yeni bir depolama çözümüdür.

Otomatik Depolama Sistemleri Olan Vertical Carousel, Shuttle, Mobile Racks, ASRS gibi Akılı Depolamaların Avantajları;

  • Yüksekliği kullanarak değerli yer alanı tasarrufu.
  • İnsan gücü ihtiyacının azaltılması.
  • Malzeme stok kaydı ve kolay kullanımı.
  • Malzeme hasar ve israfından kaçınılması.
  • Envanter üzerinde daha fazla hassas kontrolün yapılabilmesi.

Lift Bilgisayar Kontrollü Otomatik Dikey Asansörlü Depolama Sistemleri:

Lift bilgisayar kontrollü otomatik dikey asansörlü depolama sistemidir. Müşteri talepleri doğrultusunda modüler olarak tasarlanmaktadır. Hareketli taşıyıcı sayesinde istenilen raflara hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaktadır. Çekici bir sistemle raf taşıyıcı üzerine alınır ve istenilen yere taşınır. Modüler bu ürünler ile kısıtlı alanlarda Maksimum yükseklik kullanılarak efektif dikey depolama yapılır. Her bir ünite ayrı olarak kullanılabildiği gibi ihtiyaca göre birleşik sistem de olabilir.

Lift dinamik bir asansör sistemidir ve azami 15 m yükseklikte ve tepsi başına 1 tonluk bir kapasiteye kadar geniş bir ürün seçeneği sunmaktadır.

Avantajlar

• Ürün depolama, alma ve dağıtımında daha fazla verim

• Artan depo lojistiği karışıklığında bile hızlı, eksiksiz ve güvenilir ürün teslimatı

• Mevcut depo kapasitesinin optimizasyonu sayesinde maliyet tasarrufu

• Materyal iş akışının daha fazla erişilebilir olması ve optimizasyonu

• Daha hızlı ürün erişimi sayesinde daha fazla üretkenlik

• Personelin ve depolanan ürünlerin korunması ve güvenliği

• Geniş tabla genişliği yelpazesi sayesinde tabla başına çok daha fazla yük taşıma kapasitesi

Şekil:1 Dikey ve Yatay  Lift Otomatik Asansör Sistemi

Hızlı Erişim

En sık kullanılan ürünler yakın raflara yerleştirilerek daha hızlı raf alımı yapılmaktadır. Bu sayede sık kullanılan ürünlere daha çabuk ulaşılmaktadır buda bekleme sürelerini kısaltmaktadır. Aranan ürüne en hızlı şekilde ulaşmak bizim üretkenliğimizi arttırır ve boşa geçen zamanı önlemiş oluruz. Bu sayede çok kısa bir zamanda ürü kendini amorti eder.

Maksimum Alan Tasarrufu

Dikey depolama sistemleri günümüzde çok değerli olan imalat alanımızı maksimum verimlilikte kullanmamıza imkân sağlamaktadır. %80 alan tasarrufu sağlayan dikey depolama sistemi küçük alanlara büyük depolama imkânı sunmaktadır.

Zaman Tasarrufu

Maliyet açısından saniyelerin çok önemli olduğu bu dönemde istenilen ürüne anında ulaşmak ve stok kontrolünü yapmak dikey depolama sistemleri ile standart hale gelmiştir. Böylece imalatınızı aksatmadan stok kontrolünüzü yapabilirsiniz.

Maliyet Avantajı

• Mevcut depo kapasitesinin optimizasyonu sayesinde maliyet tasarrufu.

• Daha hızlı ürün erişimi sayesinde daha fazla üretkenlik

• Toplama hatalarını azaltma

İş Güvenliği

Emniyet açısından riskleri %80 e kadar azaltan TMT Lift sağlık açısından da bedensel efor gerektiren işleri aynı oranda kolaylaştırmaktadır. Dolayısı ile çalışanlar açısından emniyet ve sağlık konularında büyük avantajlar sunmaktadır.

Modüler Yapı

Modüler yapı sayesinde sonradan ilave boy uzatma yapılabilmektedir. Bundan dolayı daha uzun depolama sistemleri için yeniden bir TMT Lift almaya gerek kalmadan mevcut Lifte eklemeler yapılabilmektedir.

Ürün Emniyeti

Açık alanda bekleyen ürünler çevresel etkenlere ( tozlanma, yağlanma ve yetkisiz erişim ) karşı korumasızdır. TMT Lift sizlere bu konuda büyük avantajlar sunarak tamamen kapalı ortamda ve yetkili kişilerin ulaşabileceği bir sistem sunmaktadır. Ağır yükleriniz için tasarlanmış olan raflarımız kompakt bir tasarıma sahiptir ve mevcut alanın yüksekliğini en iyi şekilde kullanarak minimum bir yer alanı içerisinde maksimum depolama alanı sunar. Bu şekilde geleneksel raflama sistemlerine kıyasla %80 kadar alandan tasarruf edilebilir. Bu sistem belirli yüksekliklerde modüler olarak sunulabilmektedir.

SONUÇ:

Gelişen ekonomilerin Lojistik sistemlerine ayak uydurma isteyen Türk Lojistik şirketleri daha düşük maliyette ve daha az personelle çalışmak istemektedir. Yalın ve Çevik Lojistik üretim amacına uygun yüksek teknoloji ürünleri sektörde kullanarak rekabette avantaj elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda dikey ve yatay  lift otomatik asansör sistemi kullanmak maliyette avantaj ve yüksek performans elde etmektedir.

                                                                                                          ÖZHAN GÖRÇÜN

ADIGÜZEL MESLEK YÜKSEKOKULU

    LOJİSTİK PROGRAM BAŞKANI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol