Bu haber kez okundu.

PDI SÜRECİNİN ÖNEMİ

Emrah Güngör / Acarlar Makine

PDI (pre delivery inspection) Sürecinin Önemi

PDI (pre delivery inspection), teslimat öncesi son kontrol diye adlandırdığımız işlem, aslında kiraladığımız makineleri kullanan operatörler için bir sigorta olarak değerlendirilebilir. Günümüzde bu sürece firmalar ne kadar dikkat ve özen gösterirse, makineler sahada o denli güvenli ve verimli şekilde çalışmaktadır.

Rent&Rise firması olarak makinelerimizde kira dönüşü ve tekrar kiraya göndermeden önce 35 farklı kontrolden geçirmekteyiz. Kiradan dönen makine PDI formu ile kayıt altına alınması ile birlikte süreç başlar. Yıkama işlemi biten makine servis alanına alınır ve “acil stop”, “acil indirme” gibi güvenlik sistemleri başta olmak üzere bütün fonksiyonları tek tek test edilir. Bu şekilde bir sonraki kullanımda operatörün karşılaşabileceği güvenlik ile ilgili riskler en az seviyeye indirgenir. Bu kontrollerin bir tanesinden bile geçemeyen makine servis alanına alınır ve arıza giderildikten sonra PDI süreci en baştan başlatılır. Süreci tamamlayan makine müsait parkına alınır. Kiraya gidecek makinenin güvenlik sistemleri, sürüş testi gitmeden önce tekrarlanır ve %100 geçer not aldıktan sonra makine kiraya gönderilir.

Peki PDI sürecinde nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Hasarlı veya eksik aksamlar : Makine aksamın işlevini düzgün yapmaması, herhangi bir kaçak tespit edilmesi durumunda derhal makine servis alanına alınmalıdır.
  2. Düzgün çalışmayan güvenlik sistemleri : Acil stop, acil indirme, eğim sensörü, 3 mt. sivici gibi güvenlik elemanları tek tek kontrol edilmeli ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır.
  3. Eksik veya yırtılmış olan uyarı ve çıkartmalar : Makine üzerinde bulunan uyarı işaretlerinin operatörler için bir kılavuz olduğu unutulmamalı ve eksik – yıpranmış olanlar tamamlanmalıdır.
  4. Fonksiyon testi: Makinenin yürüyüşü ve diğer bütün hareketlerinin güvenlik sınırları içerisinde yaptığından emin olunmalıdır.
  5. Temizlik : Makinelerin müşterilere temiz şekilde teslimatı yapılmalıdır.

Bunlardan biri ile ilgili sıkıntı var ise makine derhal servis alanına alınmalı ve eksikler giderildikten sonra müşteriye gönderilmelidir.

PDI sürecinin kazandırdıkları nelerdir?

  1. Güvenlik: Bu sayede operatörler bütün testlerden geçmiş makineleri kullanarak daha güvenli bir şekilde makineden doğabilecek kaza risklerini minimize ederek çalışmaktadır.
  2. Maliyet: Firma PDI sırasında makinenin eksiklerini gidereceği için, makinenin kiraya gittiği yerde arıza yapma olasılığını azaltıp bu sebep ile doğabilecek masrafların önüne geçmektedir.
  3. Makine Çalışma Ömrü: Makineler sürekli kontrol altında tutulduğu için olası büyük arızaların önüne geçilip, makine çalışma ömrü uzamaktadır.
  4. Müşteri Memnuniyeti: Müşterilere her daim bakımlı ve güvenli bir şekilde kullanabilecekleri makineler sunularak memnuniyet ve sadakat artmaktadır.

Makinenizin PDI süreci için harcayacağınız 30 dakika size her türlü kazanç olarak dönecektir…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol