Bu haber kez okundu.

1 KONU 1 KONUK EROL ÇUBUKÇU

Çubukçu: Türkiye’de Kalıcı Bir Endüstriyel Gelişimin Olması İçin Nükleer Enerji Santrallerine İhtiyaç Bulunmakta!

Bu sayımızın 1Konu 1Konuk köşesinde Nükleer Mühendisler Derneği Başkanı Erol Çubukçu'yu ağırladık. 5-6 Mart’ta  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın desteğiyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) ve Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı'nda konuştuğumuz Çubukçu, okuyucularımız için  Türkiye'nin enerji ihtiyacından Akkuyu Nükleer Santral Projesi'ne kadar bir çok konuda önemli bilgiler verdi.

Nükleer enerji  çok tartışılan ve gündemden asla düşmeyen oldukça hassas bir  konu.Türkiye’nin nükleer enerjiye ne kadar ihtiyacı vardır?

En büyük ihtiyaç duyduğumuz enerji, sanayinin de can damarını oluşturan elektrik enerjisidir. Sanayinin elektrik enerjisi olmadan canlanıp büyümesi mümkün değildir. Sanayiye elektrik enerjisinin sürekli sunulabilir olması gerekli. Yenilenebilir enerji kaynaklarının, beklenenden de hızlı büyümesine rağmen kapasite faktörü  maalesef düşük.  Bu da sanayinin sürekli elektrik arzının karşılanmamasına neden olmakta. Diğer taraftan gelinen noktada Türkiye’nin kömür ve petrol rezervleri de kendi talebini karşılayamıyor. Dolayısıyla temel enerji yükümünü karşılayacak elektrik üretim santrallerine ihtiyacımız var. Bu anlamıyla da nükleer santraller iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkmakta. Bunun en büyük sebebi de ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına karşın nükleer santraller yılın yüzde 85’inde elektrik üretebildiği için son tahlildeki maliyetin çok düşük olmasıdır. Türkiye’de kalıcı bir endüstriyel gelişimin olması için kaçınılmaz olarak nükleer enerji santrallerine ihtiyaç bulunmakta. Eğer bunu gerçekleştiremezsek yine günlük ve anlık çözümlere yöneleceğiz, bir miktar daha doğalgaz santralleri yapacağız, ithal kömürlere bağlı kalacağız vs. Belki günü kurtarabileceğiz ama bu ülkemiz için çok pahalıya mal olacak. Bunun yanı sıra bu günlük çözümlerin çevreye verdiği zarar da cabası.

Nükleer santral maliyetlerinin ilk etapta  yüksek olması konusunu biraz daha açar mısınız?

Evet, nükleer santrallerin ilk yatırım maliyetleri yüksek. Ama bu tesislerin yaklaşık 50 yıl çalışıp enerji üreteceği düşünülürse bu yüksek maliyetin makul seviyelerin bile altına düştüğünü görüyoruz. Elektrik kw/saat fiyatlarının döviz bazlı olarak gelecek yıllarda daha da artacağı unsuru da unutulmamalıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları şu an ucuz görülse de aslında çok ciddi bir sübvansiyon var. Avrupa ülkelerinde bile bu sübvansiyonun daha çok yürütülemeyeceği yönünde şikâyetler bulunmakta.

Nükleer santral projelerinde özellikle hükümetlerin uzun vadeli ve değişmez anlaşmalar imzalamaları gerekiyor. Yani olası bir hükümet değişikliğinde yapımına başlanan veya başlanacak olan projelerin rafa kaldırılmaması için yapılan anlaşmalarda gerekli hukuki prosedürlerin sağlanması gerekiyor.  Akkuyu Nükleer Santral Projesi  böylesi bir anlaşmayla hayata geçti.  Santrali Ruslar yapacak ve işletecek biz de elektriği alma taahhüttü verdik. Daha sonra birilerinin çıkıp da benden önceki hükümet bu talimatı vermiş, ben kabul etmiyorum deme şansı yok.

Akkuyu Nükleer Enerji Projesi’nde şu anki durum nedir?

Projede birçok somut adım atılıp inşaata başlanmış durumda.  Burada toplam 4 ünite yapılacak. 1 ünite için izin alınmış durumda zaten. 2.’si içinde çalışmalar adım adım devam ediyor. Dolayısıyla en azından 1 üniteye garanti gözüyle bakıyoruz. Hükümet yaptığı açıklamada projenin 2023’e yetişmesini istiyor.  2-3 yıl gecikmeli de olsa bu ünite devreye girecek. 2.ünite ise bu tarihten 2-3 yıl sonra devreye girecek.

Peki, bu 1.ünitenin devreye girmesinin Türkiye Sanayisi’ne ne gibi bir katkısı olacak?

Burada 1000küsür mg/wt’lık  bir elektrik üretimi sürekli devam edecek. Bu da Türkiye elektrik enerjisinin %5’ine tekabül edecek.

   Türkiye bugünkü süreçte önemli bir enerji açığı hissediyor mu?

Türkiye’nin enerji açığını bugünlerde olması gereken gibi hissetmemesinin tek nedeni, istenen büyümenin geçmiş yıllarda yakalanamamasından dolayıdır. Yani endüstri, sanayi istenilen düzeyde büyüyemedi. Türkiye daha iyi bir büyüme hızı yakaladığında göreceği en büyük kısıtlardan biri enerji açığı olacak. Akkuyu Projesini de bu anlamda önemli bir önlem olarak algılamak gerekiyor. Burada tekrar Türk Sanayicisi'nin desteklenmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bunu da temel bir politikayla yapması gerekiyor. Örneğin; işçinin kazanacağı paranın artabilmesi için sanayicinin de güçlü olması gerekiyor. Yöresel teşvik gibi yama çözümler sorunu ortadan kaldırmıyor. Devletin enerji fiyatını sanayiciye sabit bir fiyattan sunması gerekiyor.  Bu sanayicinin de rekabet gücünü artıracaktır.

Nükleer santrallerin en büyük tedarik kaynaklarını ağır kaldırma ve inşaat aşaması oluşturmakta. Örneğin Akkuyu Projesi için önümüzdeki 4-5 yıl için gerçekten de çok büyük ekipmanların ve reaktörün parçalarının taşınması için büyük tonajlı makinalar gerekli olacak. Doğaldır ki böylesi büyük bir endüstriyel tesisin yapım aşamasında birçok taşıma ve kaldırma ekipmanı kullanacak. Hatta projenin gerekiyorsa yeni yollara ve limanlara ihtiyacı olacak. Birçok alt yapı oluşturulacak. Dolayısıyla kaldırma ve taşıma sektörü için bu proje oldukça zorlu koşulları da beraberinde getirecek. Ama bunu yanı sıra da birçok yeni iş kapısı açacak. Bu da bu sektörleri durgunluk sürecinden çıkarıp daha da motive edecek.

Çubukçu: Nuclear Power Plants are Essential in Order to Turkey Have a Constant Industrial Developement!

This time, in 1Konu 1Konuk (1Subject 1Visitor) we’ve hosted Nuclear Engineers Association Chairman Erol Çubukçu. On 5th and 6th March, International Nuclear Power Plants’ Summit and Fair which is carried out under support of Nuclear Engineers Association and Ankara Industrial Office; we had an interview with Çubukçu, and acquired many important information about Turkey’s energy needs and Akkuyu Nuclear Power Plant Project.

Nuclear energy is a subject of many discussion, and always in the agenda. How is Turkey in need of nuclear energy?

The most essential energy we need is, the electric energy which is also a vital of industry. It’s not possible for the industry to rise and develop without electricity. Even though renewable energy grows much faster compared to the expectations, sadly it has quite low capacity in fact. It’s a result of not a constant supply to industry. On the other hand, Turkey also fails to supply itself with the coal and oil it owns. So, we are in need of electricity production facilities that can supply the basic need. Nuclear Power Plants are a quite efficient solutions for these subjects. Nuclear Power Plants are able to produce electricity for 85% of the year, so it costs too little. For a constant industrial delevopement in Turkey, nuclear energy is inevitable. If we cannot succed in this, we’ll have to return to momentary solutions; build more natural gas facilities, stick to imported coal, etc.. We might’ve call it a day, but it will cost alot for our country. I’m not even mentioning the damage to nature of these daily solutions.

Would you talk about the high cost of Nuclear Power Plants in the first stage?

Yes, the early investments of nuclear power plants cost quite high. Although, when we think about how these facilities will work for 50 years and produce energy; we can see that the cost is even more than fair. It should be kept in mind that electricity prices per kW/hour will rise in the next few years. Even though renewable energies seem cheap, there’s a high subsidy in it. There are even discussions on European countries that these subsidies can’t be kept for longer.

Especially the governments should sign long-term and stable contracts on nuclear power plant projects. Legal procedures must be provided in order to prevent the cancel of these projects in a potential governmental change. Akkuyu Nuclear Power Plant Project came to life in such agreement. Russians will construct and operate the power plant, and we’ve agreed on to have the electricity. Afterwards, it’s not acceptable for someone come up and tell us he doesn’t agree due to previous government agreed on it.

What’s the current status of Akkuyu Nuclear Energy Project?

Many steps have taken in the Project, and construction have been started. There will be built 4 units in total, and one of them have been approved already. So, we see at least 1 unit is guaranteed. Government, declared their request that it must’ve finished until 2023. Even though it might delay 2-3years, this unit will be active. Second unit will be active after 2-3years from that date.

And what will be the benefit towards Turkish Industry of the first unit to be active?

In there, around 1000mg/wt electricity production will be done. This corresponds to 5% of Turkish electricity energy.

Does Turkey feel any significant energy deficit in today’s situation?

There’s only one reason why Turkey doesn’t feel the energy deficit as it’s supposed to: The requested developement couldn’t be afforded since the past years. So, industry couldn’t grow as wanted. Afterwards Turkey acquires a better growth, there will be energy deficit. Akkuyu Project must’ve perceived as an important prevention. I repeat again that Turkish industry must been supported. This must be done by a basic policy. For instance; in order to workers get paid better, industry must be strong too. Solutions such as regional encouragement doesn’t be helpful enough. The need of energy must’ve served in a constant price from government to industrialists. This will also feed the industry better to be more powerful.

The greatest supplier of nuclear power plants are heavy hoisting and construction stages. For instance; large tonnage equipment will be essential in order to transport the reactor pieces of Akkuyu Project in the next 4-5 years. It’s only natural that such huge industrial facility will need quite much hoisting and transporting equipments. Even will need new port and roads if necessary. Many maintenance will be done on it. This Project will bring many though situations, but also will be gate to much new business to establish. This will effect the calmness of market and motivate it.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol