Bu haber kez okundu.

40 YILLIK DENEYİMİYLE SEKTÖRDE DEVRİM YAPAN ADAM: ERKAN BOYLU

Biz gazeteciler HİKAYESİ olan kişileri yazmayı özellikle severiz. Hele hikayesi olan şirketleri yazmaya kelimenin en yumuşak tabiriyle ‘can atarız’. Modern Dış Ticaret Ltd. Şti Kurucusu ve Genel Müdürü Erkan Boylu, herkesin yakından tanıması gereken nev’i şahsına münhasır bir kişi... Çalışkanlık, beyefendilik, dinginlik, modernite, mühendis kafasının yaratıcılıkla buluşması... NİŞ İŞLERİN ADAMI dersek de aslında abartmamış oluruz Sayın Boylu için... Hani şairin dediği gibi, “Herkesin bir hikâyesi vardır…/ Kimi kâğıda kazır hikayesini, kimi etine…/ Kâğıt yanınca, et gömülünce biter hikâye…/ Ve her hikayeyi dinleyen en az bir kişi vardır....” Bazı hikayeler bitse de Erkan Boylu’nun başrolünde olduğu bu hikaye bitmeyecek... Bitemeyecek... Neden mi? Okuyunuz göreceksiniz!

Modern Dış Ticaret Ltd. Şti., Makine Yüksek Mühendisi Erkan Boylu tarafından 1986 yılında kuruluyor. Firma, ilk yıllarda forklift yedek parça ithalatı yapıyor.Modern Dış Ticaret Ltd. Şti. (MDT) 1986 yılından bu yana geniş ürün yelpazesiyle Türkiye'nin birçok alandaki istifleme ihtiyaçlarını karşılıyor. Uzman kadrosu ile 30 yılı aşkın süredir her türlü istifleme ekipmanı satışı, yedek parça temini ve teknik servis hizmetlerinin yanı sıra MDT, ikinci el ve kiralama çözümleri de sunuyor. Erkan Boylu tarafından, “müşterilerimizin memnuniyeti, devamlılığı ve her zaman şirketimize güveni için hizmet” anlayışıyla kurulan MDT, tüm iş süreçlerinde bağlı olduğu ilkelere uygun olarak faaliyet göstermeyi garanti ediyor.

TAMAMIYLA YERLİ TASARIM ANADOLU LİFT’TE HER ŞEY DÜŞÜNÜLMÜŞ

İstanbul TÜYAP’ta düzenlenen WİN EURASIA Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Boylu, eski ile yeni dönem arasında çok ciddi farklar olduğunu ifade ediyor. Yerli üretimin eskiden çok önemli bir noktada olduğunu ve 80’li yıllarda bu durumun değiştiğini ifade ediyor.

FORKLİFT İLE İLGİLİ HER ŞEY

MDT bünyesinde 1994-1995 yılında yerli forklift üretim denemesinde bulunduklarını, fakat maliyetlerin pahalı olmasından dolayı bu durumu sürdüremediklerini ifade eden Boylu, 2000’li yıllarda Çin’den ürün getirmenin sektöre girdiğini belirtiyor. Çin’den ilk forklifti getirenler arasında bulunduklarının altını çizen Erkan Boylu, 2006 yılında ENKA’nın ithal etittiği Tailift forkliftin bayisi olduklarını ve 2009 yılına kadar bunu sürdürdüklerini söylüyor. 2009 yılından sonra ENKA’dan ayrılarak 2010 yılından sonra Jetlift marka forklifti Türkiye’ye ithal etmeye başlıyor. 3 yıl önce tekrar yerli forklift düşüncesi ile harekete geçtiklerini ve TÜBİTAK’a başvurduklarını ifade eden Boylu, TÜBİTAK’ın kendilerine destek veriğini söylüyor. 2.5 yıllık bir çalışmanın ardından Anadolulift marka forklifti ürettiklerini ve bu isimle de eskiye bir gönderme yaptıklarını söyleyen Boylu, yerli olan bu ürünün kendine münhasır çok önemli işlevleri ve özellikleri olduğunun da özellikle altını çiziyor. Bir tripleks forklift asansöründe şimdiye kadar sağlananen geniş ön açıklık ve görüş açısı ile bu ürünün yeni ve inovatif bir ürün olduğunu ifade eden Boylu, yerli malının ülke kalkınması açısından son derece gerekli olduğunu ifade ediyor. Bu ürünün dünyada tek ve benzersiz olduğunu ifade eden Boylu, çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüklerini söylüyor.

OĞLUMUN ISRARI İLE YERLİ ÜRETİM YAPTIK

“Yerli forklift yapma düşüncemiz sebebi, Hannover-Almanya fuarında gezerken oğlum Tuna Boylu’nun ısrarı sonucunda gelişmiştir. Markamızı da eski yıllara ithafen Anadolulift koyduk. Tescilli markamızdır” diyen  Boylu, tasarımın da ayrıca yüzde yüz yerli olduğunu söylüyor. Şu an üretilen forkliftlerin dizel motorlu olduğunu söyleyen Boylu, 2019’da elektrikli modellerin üretileceğini ifade ediyor. Ar-Ge çalışması birebir Tuna Boylu tarafından gerçekleştiriliyor. Ar-Ge işi ile ilgilenen 3 usta ve 3 mühendis kadrosu var. Win Euraisia Fuarı’nda konuştuğumuz Tuna Boylu, “2018’de ilk başta 20 adet hedefimiz var. 2019’da bu rakam artacak. Sadece kiralama değil, servis-bakım gibi alanlarda da müşterilerimize tam destek veriyoruz” dedi. Satış sonrası hizmetler için de geçmişten bugüne çok önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Boylu, tanınan bir firma olmanın avantajlarını kullandıklarını sözlerine ekliyor. 2. el forkliftlerde de garanti verdiklerini, yedekparça ayağında iddialı olduklarını söyleyen Boylu, Ar-Ge sürecinin uzun ve zorlu bir süreç olduğunu belirterek Anadolulift’in asansörü için uluslararası patente başvurduklarını ve bunun başlıbaşına uzun ve meşakkatli bir yolculuk olduğunun özellikle altını çiziyor.

KİMDİR?

Sektörde 40 yılı aşkın deneyime sahip olan Boylu, kariyerine 1972 yılında Anadolu Lift Ltd. Şti.’nde başladı. Boylu, burada birçok önemli üretim ve yönetim pozisyonunda bulunduktan sonra şirket genel müdürlüğü görevini üstlendi. Anadolu Lift Ltd. Şti.’nin İngiliz forklift üreticisi Coventry Climax Holdings Ltd. ile imzaladığı yerli üretim anlaşmasında kilit rol oynadı. İşbirliğini takiben Anadolu Lift Ltd. Şti, Climax lisansı ile forklift üretimine başladı ve 1974 yılında Türkiye’nin ilk yerli forkliftini üretti. Boylu ve çalışma arkadaşlarının üretip Türkiye pazarına sunduğu yerli yapım forklift, Türk istifleme sektöründe yeni bir devrin başlamasını sağladı. Erkan Boylu yükseköğrenim ve lisansüstü eğitimini ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünde tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol