Bu haber kez okundu.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Çankaya Üniversitesi’nin katkılarıyla 2007 yılında sektörde yerli üretimin katkı ve kalitesini arttırmak adına İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) kuruldu. Ankara merkezli başlayan kümelenme farklı illerden üyelerin katılımı ile sektörde ulusal bir kümelenme olarak yer almaktadır.

İŞİM mevcut 140 yerli üretim yapan firmasıyla sektörü geliştirmeye devam ediyor. Küme üyeleri, iş makinaları, hafif inşaat makineleri, özel amaçlı iş makineleri, beton santralleri, kırma eleme tesisleri, yol ve asfalt makineleri, araç üstü ekipmanları, konveyör sistemleri ve iş makinaları yedek parçaları alt başlıklarında üretmektedir.

Kümenin amacı, sektörün ve üye firmalarımızın gelecekte daha rekabetçi olmasını sağlayabilmek için ortak tanıtım, eğitim, danışmanlık, projeler, lobi, tedarik ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştirmektir. Bu amaçlar doğrultusunda işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla ticari eşleştirme programları, bilgilendirme programları gibi etkinlikler yürütülmektedir. Sektörde yaşanan problemler kamuda ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak çözümler üretmek için İŞİM’ in çaba ve çalışmaları devam etmektedir. Küme üyeleriyle beraber, sektörün yurtiçi ve yurtdışı fuarlarını yakından takip etmekte ve birçoğuna ortak katılım sağlamaktadır.

Halihazırda 3 AB Projesi tamamlamış olan İŞİM, son yürüttüğü COSME projesi kapsamında da Avrupa’daki 904 küme ile kıyaslanarak “Bronz Markalı Küme” olarak tescillendi.  Kümenin ileri dönemde ki hedefi gümüş ve sonrasında altın markalı bir küme olabilmek ve dünya da üyeleriyle beraber daha tanınır hale gelebilmek.

Üyelerinin ihracatını arttırmak adına T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen 3 URGE projesini başarıyla tamamlayan İŞİM, toplamda 67 üye firmasının ihracat odaklı birçok başlıkta eğitim ve danışmanlıklar programları gerçekleştirdi. Amerika, Afrika ve Avrupa’da gerçekleşen sektörel fuarlara katılım, her ziyaret edilen ülkede ortalama 500’e yakın iş görüşmesi organize etti. Sektörün büyük yurtdışı firmalarının uluslararası satınalmacıları ile üyelerini aynı masada buluşturdu. Bu faaliyetlerin yanısıra yurtdışında 4 kıta da çeşitli ülkelerde birçok tesis ve saha ziyaret edildi.

İŞİM, başarılı faaliyetleri kapsamında projeye dâhil olan üyelerinin ihracat rakamlarını %120’nin üzerine çıkardı. Ayrıca projede yer alan firmaların yurtdışı pazarı ülkelerine en az 1 yeni ülke dahil etti. Ticaret Bakanlığı’nın onayladığı 4.URGE Projesi 50 firma ile başlayan İŞİM Kümelenmesi, tecrübe ve birikimleriyle bu rakamları daha da yukarı çıkarmayı hedefliyor.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ sloganıyla yola çıkan İŞİM Kümelenmesinin hedefi, sektördeki üretici firmaları, üniversiteleri, eğitim kurumları ve kamu kuruluşları ile sektörü birlikte üreterek büyütmektir.

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı

Halide RASİM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol