Bu haber kez okundu.

GENÇLİĞİN DİNAMİZMİ; GENÇLER VİNÇ

1996 yılından bugüne kadar her türlü indirme, bindirme tahmil, tahliye, çatı, ytong montaj işleri, nakliye, sepetli vinç ile cam silme, fabrika boyama işleri, iski, boru döşeme, ekipli makine taşıma işlerini büyük bir titizlikle gerçekleştiren Gençler Vinç, 500tona kadar verdiği ağır yük taşıma hizmetiyle müşterilerinden de tam puan almayı başaran bir firma. Gençler Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Loman Balcı ile bir araya geldik

Firmanızın kuruluş süreci ve son 10 yıllık faaliyetlerine değinir misiniz?

Biz normalde 1996 yılında kurulmuş bir firmayız. Mermer, demir doğrama ve otomotiv üstüne faaliyet gösteren bir sektörden geliyoruz. 2008 yılında vinç sektörüne geçiş yaptık. 10 yıllık bir firma olmamıza rağmen kısa zamanda çok uzun bir yol aldık.  Bizim sektörümüzde bir firmayla aynı makine parkuruna sahipsen dost değilsin, rakipsin. Çünkü ister istemez yolun bir yerde o firmayla kesişiyor. 10 yıllık süreçte buralara gelmemizin sebebi işimizi sevmemiz, yenilik üretmemiz, doğru zamanda doğru hamleleri yapmamız ve bakış açımızın iyi olması, kaliteli personele sahip olmamız. Hep "daha iyiyi nasıl yaparız?"ı düşünen bir firmayız. Bugün İstanbul'da Gençler Vinç'i bilmeyen hiçbir firma yok. Kısa zamanda Gençler Vinç ismini herkes öğrendi. Bunda aslan payı personelimizin diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz dönemde kaliteli personel bulmak gerçekten çok zor.  Firma olarak bu personelimizle daha çok başarılara imza atacağız.

Bu başarılı personeliniz hakkında bira daha detay verebilir misiniz?

Bu konuyu örneklendirerek açıklamak isterim. Sektörümüzde 5bine yakın vinç firması bulunmakta. Bunların içerisinde toplasanız 10-15 firmada mühendis vardır. Bir firma kurumsallığa giderken kaliteli, bilgili kişileri bünyesine dahil etmek zorunda. İyi bir çalışma çıkartabilmek için bir makine mühendisi firmaya şart. Büyük projelerde makine mühendisinin önemi çok büyük. Biz bunu görerek firmamıza bir makine mühendisi aldık. Kendisine işletme müdürlüğü pozisyonunu verdik. Bize çok büyük katkıları oldu kendisine de teşekkür ediyorum.

Gençler Vinç'in kurumsallaşma sürecine değinir misiniz?

 İlk olarak büyüme aşamasındaki eksikliklerimizi giderdik.  Yapmamız gerek şeylerin hepsini yaptık. Bu işler sadece makine almak ile olmuyor. Ofisimizi daha kurumsal hale getirdik. Garajımızı yeniledik. Personelimizin kılık kıyafetini iş güvenliği standartlarına getirdik.  İş güvenliği çok önemli bir kriter bizim için. Kimseye bir şey olmaması için iş güvenliğine çok önem veriyoruz.  Komple yenilendik. Daha güçlü bir Gençler Vinç olarak sektördeyiz.

2018 yılı Gençler Vinç için nasıl geçti? 2019 yılı için ön görüleriniz nelerdir?

2018 yılı malum, sektör bir krize yakalandı. Bu tüm sektörleri etkileyen bir kriz oldu. Gençler Vinç olarak biz bu süreçte diğer firmaların aksine pek bir sıkıntı yaşamadık. Tabi tam istediğimiz gibi de geçmedi. Birçok etken oldu bu süreçte. 2019 yılında bunların düzeleceğine inanıyorum ama alınan yaraların kolay kolay geçeceğini düşünmüyorum.

Vinç sektörünün sorunları ve bu sorunların çözümleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

En büyük sorunumuz vermiş olduğumuz hizmetin karşılığını alamamamız. Vincimizi kiraladığımız zaman ödemelerimizi alamıyoruz. Bir tahsilât sorunu yaşıyoruz. Bunun nedenlerinden biri firmalar olarak birbirimize destek olmamamız.  İşte a firmasının bizde hesabı varken, faturasını ödemiyorken başka bir mobil vinç firması gidip o firmanın  işini yapabiliyor. Bu yüzden birçok sıkıntılar ortaya çıkıyor. Ama bilmiyor ki yarın aynı sorunu kendisi de yaşayacak. Biz bu zamana kadar Gençler Vinç olarak hiçbir vinç firmasının alacağını ödemeyen bir müşteriye vinç göndermedik, göndermeyeceğiz de.  Ama işte meslektaşlarımız bu konuda bize yardımcı olmuyor. Birbirimizle görüşerek, sosyal medyadan sesimizi duyurarak bu sorunu önleyebiliriz. Biz birbirimizi idare etmediğimiz sürece bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz.  Tabi burada vinç derneklerine de çok büyük sorumluluk düşüyor. Ama bu konu üzerinde çalışma yaptıklarını düşünmüyorum.  Sorun çok büyük. Kayıplar bizim kayıplarımız. Hangi işletmeci arkadaşımla görüşsem çok büyük meblağlara varan tahsil edemedikleri hesapları olduğunu görüyorum.

Gençler Vinç olarak hizmet ihracı kapsayan çalışmalar yürütüyor musunuz?

Konuyla ilgili birkaç komşu ülkede görüşmelerimiz mevcut. Alt yapılarımız bunlara uygun. Yabancı ülkelerde kiralama yapma çalışmalarına başladık. Birkaç projemiz var. Olumlu sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.

Necati Balcı / Gençler Vinç

Almanya'da çok uzun bir süre vinç operatörlüğü yaptım.  Almanya'da o dönemlerde bile özellikle iş güvenliği konusunda çok yüksek bir hassasiyet vardı. Gerekli önlemler alınmadan asla sahaya girilmezdi. Çalıştığım yıllar boyunca hiçbir kaza meydana gelmedi. Umarım bu alandaki hassasiyet ülkemizde de gösterilir ve iş kazaları gibi acı olaylarla karşılaşmayız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol