Bu haber kez okundu.

PLATFORMDER, MESLEKİ EĞİTİM ÇALIŞTAYI’NDA PAYDAŞLARI BİR ARAYA GETİRDİ,ZİHİNLERDEKİ SORU İŞARETLERİNİ YANITLADI!

Ankara’da Mesleki Eğitim Çalıştayı gerçekleştiren PLATFORMDER, sektör paydaşlarını bir araya getirdi. 12 ilden meslek lisesi öğretmenlerinin de katıldığı çalıştayda sektörün kalifiye eleman sıkıntısı ele alındı. PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, bu ve benzeri çalıştayların sektörün STK’sı PLATFORMDER tarafından daha profesyomel şekilde sektör yararı gözetilerek yapılacağının altını çizdi. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin, “Mesleki eğitimde bir liste hazırlayalım. Sizler de gönlünüzden geçen mesleki eğitimi birkaç cümle ve öneri ile bize not olarak yazın. Hep birlikte daha iyi bir eğitimi yakalayalım. Burada aldığımız notları ve sizlerin önerilerinizi de genel müdürlüğümüze ileteceğim” ifadesini kullandı.

Kısa adı PLATFORMDER olan Personel Kaldırma ve İletme Patformları İşletmecileri Derneği, 27 aralık 2017 tarihinde Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün himayelerinde ‘Mesleki Eğitim Çalıştayı’ gerçekleştirdi. Platform sektörünün oyun kurucularının katıldığı çalıştaya aynı zamanda 12 ilden meslek lisesi öğretmenleri de katılım gösterdi. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin’in de katıldığı toplantıda soru, görüş, öneri ve istekler birebir Çetin’e iletildi. Çetin, “Mesleki eğitimde bir liste hazırlayalım. Sizler de gönlünüzden geçen mesleki eğitimi birkaç cümle ve öneri ile bize not olarak yazın. Hep birlikte daha iyi bir eğitimi yakalayalım. Burada aldığımız notları ve sizlerin önerilerinizi de genel müdürlüğümüze ileteceğim” ifadesini kullandı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ŞİKAYETLERİNİ DİLE GETİRDİ

Ankara Başkent Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen çalıştaya platform sektöründen katılım yoğun oldu. Sektör temsilcileri, sektörde yaşanan sorunları çözüm önerileri ile birlikte dile getirdiler.

MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİ’NDEN ‘ALTYAPI’ ŞİKAYETİ

12 ilden meslek lisesi öğretmenlerinin katıldığı çalıştayda hem yapılanlar hem de okullardaki fiziki eksiklikler dile getirildi. Öğretmenlerin ortak bir dille üzerinde sıklıkla dile getirdiği konu; Meslek Liselerindeki Altyapı Eksikliği oldu.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek Lisesi Memleket Meselesi’nin sadece bir motto olmaması gerektiğini ifade eden öğretmenler, meslek lisesi konusunda bir ‘bilinç’ olması gerektiğini dile getirdiler. Uzun yıllardan bu zamana meslek liselerinin hak ettiği yerlerde olmadığını vurgulayan öğretmenler, meslek liselerinin daha aktif ve creatif kullanılması gerektiğinin altını çizdiler.

ÇARESİZLİKTEN GELMEMELİ, BİLİNÇLİ SEÇMELİ

Editörümüz Ahmet DOĞAN’ın sorularını yanıtlayan öğretmenler, “Öğrenciler meslek liselerini en son çare olarak seçiyor. Hiçbir yeri tutturamayan, herhangi bir okula puanı yetmeyen öğrenciler maalesef meslek liselerine yöneliyorlar. Bizler, meslek liselerimizin çok önemli olduğunu başta ebeveynler olmak üzere tüm anne babalara anlatıyoruz. Ama bütün bunlara rağmen yine de meslek liselerimizdeki algı istediğimiz noktada değil. Öğrencilerimizin bizlere gelirken belirli bir çalışma disiplini ve istekle, bilinçle gelmesi gerekiyor. Meslek lisesi konusunda bilinçli tercih ne zaman gerçekleşirse işte o zaman bir eşik atlamış oluruz” yorumununda bulundular.

PLATFORMDER BAŞKANI AYHAN: PLATFORMDER, ÜSTÜNE DÜŞENİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRECEK!

(Foto altı) PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan

Programın ilk bölümünde protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Açılış konuşmasında PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, sektör adında bilgi paylaşımında bulunarak büyüyen personel yükseltici platform sektörü için nitelikli eleman taleplerini bakanlık yetkilileri iletti. Personel yükseltici platformların insanların ulaşamadığı yüksekliklerde, güvenli bir biçimde çalışmasını sağlayan ekipmanlar olduğunu ifade eden Platformder Yönetim Kurulu Başkanı Servet Ayhan, her geçen gün kullanım alanını artıran bu ekipmanların artık vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda olduğunu belirtti. Başkan Ayhan, “Sanayiden, hizmet sektörüne, kurtarma faaliyetlerinden, inşaat sektörüne kadar geniş bir alanda bu ürünlerin kullanıldığını görmekteyiz. 2013 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatında yapılan değişiklik ile; 3,5 metre üstünde bu ekipmanların kullanılması zorunluluğunu getirmiştir.  Bu değişiklik sektörün hızla büyümesinde önemli bir etken olmuştur. Ülkemizde, personel yükseltici platform makine parkında, 10 bin civarında makine bulunmaktadır. Bu makine adetleri ile, sektörün aylık ortalama 15 milyon Avro ciro yapıldığı öngörülmektedir. Bu bilgiye ek olarak da her sene yüzde 30 büyüyen bir sektör olduğumuzun da altını çizmek isterim. Pazara giren her makine, sektörümüzde bir istihdam kapısı açmaktadır. Bu istihdam; gerek teknik servis, gerekse operatör olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

MESLEKİ EĞİTİM, İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ

“İnsan yaşamında iş ve eğitim, diğer bir deyişle, mesleki eğitim önemli bir yer tutmaktadır. İnsanlık tarihinin her döneminde ve her ülkede genel eğitim politika ve uygulamalarında meslek eğitimine yer verilmiş olması bu gereksinimin doğal bir belirtisidir” diyen PLATFORMDER Başkanı Ayhan, “Gerçekten de mesleki eğitim, insan yaşamında bireysel, sosyal,ekonomik, kültürel ve ulusal gereksinimlerin karşılanmasında zorunlu olan bir eğitimdir. Ekonomik açıdan mesleki ve teknik eğitim; işgücü piyasasının gereksinimlerinin karşılanması, üretimde verimlilik ve kalite artışının sağlanması, işsizliğin azaltılması, iç ve dış piyasalarda rekabet gücünü artırması, kaynakların etkinlik, verimlilik ve rasyonellik esasına göre kullanılması, çağdaş teknolojilerin izlenmesi, bu teknolojilerin mal ve hizmet üretimine yansıtılması, hızlı, istikrarlı ve sağlıklı bir ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi gibi konularda önemli katkılar sağlamaktadır” ifadesini kullandı. Başkan Ayhan, PLATFORMDER olarak mesleki eğitime son derece önem verdiklerini ve mesleki eğitim konusunda dernek olarak üstlerine düşen görevi sonuna kadar yerine getireceklerini sözlerine ekledi. PLATFORM alanında kullanılan makinelerin yüzde 75’inin ithal, yüzde 25’inin yerli imalat olduğunu ifade eden Başkan Ayhan, PLATFORMDER olarak yerli imalatı desteklediklerini, sektörün STK’sı olarak eğitimli eleman konusunda da tüm paydaşlarla çalışacaklarının ve destek olacaklarının altını özellikle çizdi.

ÇETİN: EĞİTİM-SEKTÖR İŞBİRLİĞİNİN ARTMASI KAÇINILMAZ

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin

“PLATFORMDER ile ilk çalıştayımıza başlamış bulunuyoruz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımı anlamında gerekeni yapacağız. Bu sektörle ilgili her aşamada gerek işveren, gerek çalışan gerekse de öğretmenlerimiz olarak mesleki eğitimde olması gereken her şeyi söylemenizi istiyoruz. Sizden gelen çözüm önerilerinizi de not olarak genel müdürrümüze sunacağız. Çalıştayın sonunda da PLATFORMDER katılımcıları ile bir rapor hazırlayacağız. Bu rapor doğrultusunda gerekli çalışmalar başlatılacaktır. Bu alandaki modülle, programla ilgili ne gerekiyorsa yapmaya başlayacağız. Şu ana kadar genel müdürümüz 35 ilde organize sanayi bölgeleri ve ticaret odaları gibi birimliklerle toplantılar yaptı. Mesleki eğitime olan algıyı değiştiremedik maalesef. Bakanlık olarak, genel müdürlüğümüz oalrak sektörlerimizi okullarımızla beraber yürütüyoruz. Sektörlerimizin kapıları okullarımıza sonuna kadar açık. Hiçbir sektörümüz, ‘ben okula gittim ama beni içeri almadılar’ demeyecek. Mesleki eğitim, teknoloji ile birebir ilgili bir olay. Kulelere için belki 500 metrelik platformlara ihtiyaç olacak. Teknolojinin bu gelişmesi aynı zamanda okullarımızın da gelişmesine etkendir. Komplike bir personel yetiştirmek için eğitimdeki revizeyi tüm sektör temsilcilerimizle gerçekleştirmeliyiz. İnternet sitemiz ile tüm kesime modüllerimizle açığız. Bu konuda yapacağımız işbirlikleri doğrultusunda PLATFORMDER çözüm önerileri anlamında bir iki sayfa bizlere rapor sunmuştu. Buradaki önerilerinizin hepsi bizler için önemlidir ve burada tartışarak, nasıl olması gerektiğiyle ilgili bu günün sonunda güzel bir çalışmaya imza atmış olalım. Bütün organizasyonu sektör temsilcisi olarak PLATFORMDER gerçekleştirdi. Bu anlamda kendilerine teşekkür ederim. Bugünün verimli geçmesini, çözüm önerileri ile illerinize dönmenizi ve ilk adım olarak protokol imzalanması ile bu çalıştayı sonlandıracağımızı düşünüyorum.”

KENAN AYDIN: BÜROKRASİYLE BİRLİTE ÇALIŞACAK, SEKTÖRE ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ

(Foto altı) PLATFORMDER Genel Sekreteri, Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın

İçinde bulundukları sektörün her yıl yüzde 30- 35 büyüdüğünden kendilerinin de bulunduğumuz yeri korumak adına bu oranlara yakın büyümek zorunda olduğunu ifade eden PLATFORMDER Genel Sekreteri, Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın, “Fatih Vinç olarak bulunduğumuz yeri korumak adına durmaksızın çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sektörümüzdee büyüme oranları yüzde 30-35 arasında büyüyor. 2018’de de, 2017’de olduğu gibi yüzde 30-35 oranlarına yakın büyüme hedefimiz var. Yerimizi korumak için mecbur yatırım yapmak zorundayız” dedi.

BU ÇALIŞTAYLA İŞİN TEMELİNE İNİYORUZ

Çalıştay hakkında PLATFORMDER Genel Sekreteri, Fatih Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aydın, “Sektörün şu anda acil kodlu başka öncelikleri var. Ancak bu çalıştay, işin temeline inmek oluyor. Kaygan bir zemindeyiz, bu çalıştayla, bürükrasiyle, hocalarımızla, sektör temsilcilerimizle altyapıyı oluşturuyoruz. Mesleki eğitim çalıştıylarımızın haricinde PLATFORMDER olarak başka önemli organizasyonlara da imza atacağız. Mesela 2-5 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da çok önemli bir fuar yapacağız. Sektörün içindeki işletmecileri bilinçlendirecek çalışmalara PLATFORMDER olarak öncülük edeceğiz. Sektörümüzde mevzuatların ve kanunların yenilenmesi ve düzenlenmesi şart. Hala, 20 yıl önceki kanunlarla ve mevzuatlarla çalışıyoruz. Bu makinalarımıza, bu yeni teknolojiye 20 yıl önceki mevzuat cevap veremez. Bürokrasi ile birlikte çok önemli çalışmalar yapıp sektörümüze katma değer sunacağız. Dernekleşmenin artılarını bu ve benzeri çalışmalarla alacağız.”

TUNCER: BİZİ İZLEMEY DEVAM EDİN!

(Foto altı) PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer

PLATFORMDER, bir ihtiyaç neticesinde oluştuğunu ifade eden PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer şunları söyledi: “Genel kurulumuzda sektörün ihtiyaçlarını öne alacağımızı ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalara hız vereceğimizi belirttik. Sektörümüzün en önemli sorunlarından birini eğitim konusu oluşturuyor. Mesleki eğitimi bugün burada konunun taraflarıyla ele alıyoruz. Mesleki eğitim bir akarsu gibidir. Akarsuyu oluşturan küçük dereler vardır. Sektörler aslında bu dereler misali... Bu dereler kurursa akarsuyun şiddeti de azalır. Azalan şiddet, mesleki eğitimde çöküşe yol açabilir. Biz bu derlerin bol bol su vermesini istiyoruz. Bunun da yolu mesleki eğitimi bizim özelimizde masaya yatırmak. Mesleki eğitim çok büyük bir konu. İş makşnası bölümü olan 12 okul, 24 tane öğretmenimizi çağırdık. Öğretmenleerimiz yaşanan problemleri anlatacaklar. Bu 12 okulun iş makinaları bölümünün son sınıfından mezun olup iş makinaları bölümüne atılabilcek öğrenci sayısı 250  bile değil. Düşünün, 2017 yılında iş ve istif makineleri toplamda 30 bin adet satıldı. Bu illerdeki makine satışı 4 bin, 5 bin arasında. Bu öğrencilerin hepsi istihdam edilse bile çok büyük açık var. Buradaki cazibeyi artırmak lazım. Cazibe artmazsa tercihler başka alanlara kayacak. Başkanlarımız bugün burada bu konuları anlatacaklar. Sabancı, ‘Biz, üretime başlayacağız. Avrupa’nın en son teknolojik önemli makinalarını getirdik. Ama çıkan ürün Avrupa gibi değil... Baktık ki, bu makinaları kullanacak insanları eğitmemiz lazım’ diyor. Dünyanın en iyi makinalarını da getirseniz, üretseniz bu makinaları kullanacak, eğitimli elemanlarınız yoksa çok ama çok gerilerdesiniz demektir. Bugün biz PLATFORMDER olarak burada sektörümüzün en önemli sorunlarından biri olan mesleki eğitimi ele alıyoruz. PLATFORDER olarak kapımız tüm herkese açık. İmalatçılarımız, distribütörlerimiz ve işeltmecilerimizi bekliyoruz. Birlik olalım, birlikte hareket edelim. Sektörü kucaklıyoruz, kimseyi ayırt etmiyoruz. Sektöre yönelik olarak ‘Bizi izlemeye devam edin!’ diyoruz.”

BAYRAK: YETİŞMİŞ İŞGÜCÜ BULUNAMAMASI ÜRETİM YAPAN HER SEKTÖR İÇİN SORUN TEŞKİL EDİYOR

ELS Lift Genel Müdürü Kerem Bayrak

ELS Lift olarak mesleki eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden ELS Lift Genel Müdürü Kerem Bayrak şöyle konuştu: “Biz geleceğe umutla bakıyoruz. Gelecek hedefimiz sürdürülebilir büyüme. Sektörden aldığımız güç ve destekle birlikte bu hedefimizi de hızlı adımlarla gerçekleştiriyoruz. Sektörümüze ve ülkemize inandığımız için yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. İlk günden bu yana en temel ilkemiz; müşterilerimize en iyi şekilde hizmet verebilmektir. ELS Lift olarak Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Avursturya gibi büyük ekonomilere sahip 20’den fazla ülkeye ihracat yapan bir konuma geldik. Sadece büyümüyoruz, sadece yatırımlarımız artarak devam etmiyor, aynı zamanda sahada da eşsiz bir hizmet kalitesi sunuyoruz. Bu noktada 3 kritik unsurdan bahsetmek istiyorum: Yüksek Kalite, Fiyat Avantajları, Satış Sonrası Hizmetler... Bu arada belirtmek isterim ki dünya kiralama sektöründe kiralama parklarına girmiş ilk ve tek Türk markasıyız. Türk Makine İmalat sektörü büyüyor, Türk makinesi imajı güçleniyor ve dünyada tercih edilen bir statüye geldi. Sevindirici gelişme,ülkemizin ekonomi politikalarının odağının ithalattan ziyade, yavaş yavaş ihracat ve yerli üretime yöneldiğini görmemiz. Makine İhracatçıları Bilrliği  (MAİB) tarafından yapılan son açıklamada, makine sektörünün Ocak-Eylül döneminde 10,6 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 arttığını görüyoruz. Bu rakamlarda, makine sektörünün büyüme potansiyelini net şekilde ortaya koyuyor. Bu doğrultuda, sektörümüzde dikkate alınması gereken en önemli konulardan biri: YETİŞMİŞ VE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ. Sadece makine sektörü değil, yeterli sayıda yetişmiş işgücü bulunamaması üretim yapan her sektör için sorun teşkil etmektedir. İnsan kaynağımızın niteliklerindeki yetersizlik ve genç neslin imalat sektörüne olan ilgisizliği de bu sorunun önemli faktörleridir. Burada teknik okulların sayısının ve niteliğinin arttırılmasının önemini vurgulamak isterim.AR-GE ve inovasyon odaklı teknolojik gelişimi sürdürülebilir hale getirerek, kaliteyi ve verimliliği yükseltmemiz gerekiyor. Endüstri 4.0 devriminin getirdiği gelişmeleri takip ederek, inovasyon ve teknoloji odaklı çalışmalarla yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Bilgi ve teknolojiye dayalı üretim yapabilmek için nitelikli iş gücünün mutlak surette oluşturulması gerekli. Özellikle IT ve mekatronik ara eleman yetiştirilmesi noktasında gerekli adımlar, hızla atılmalıdır.Bunu sağlamanın yolu da nitelikli beyin gücünü kullanabilmek ve ileri teknoloji çalışmalarıyla var olan bir ülke haline gelmekle mümkündür.”

TURSUN: YUKARIDAKİLER AŞAĞIDAKİLERİN DERDİNİ BİLMİYOR!

Uzmanlar Platform Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Tursun

“Bugün burada PLATFORMDER önderliği ve organizasyonunda bir çalıştay gerçekleştirdik. Hocalarımız, kendi pencerelerinden haklı olarak söyleyeceklerini söylediler. Ben, firma olarak Trabzon’dayım. Ama hiçbir okul, yetkili bizleri ziyaret etmediler. Çalışmalarımızı, ne yaptığımızı, ne ürettiğimizi kimse bilmiyor, kimse ilgilenmiyor. Yukarıdakiler aşağıdakilerin derdini bilmiyor. Herkes, oturduğu yerde rahat çünkü... Çocuklar, öğrenciler uygulamalı eğitim ile sektör içerisinde yer almalı. Okulda 3-4 yılda öğrenilebilecek konuları bizde birebir görerek 2-3 ay içerisinde öğrenebilirler. Bence okullar isterse sanayici yani bizler üzerimize düşeni yerine getiririz. Yeter ki istesinler... Ama kimsenin kimseyi arayıp sorduğu, kimsenin kimseye dokunduğu yok. Bu çalıştayda da mesleki eğitim konusunda çok ciddi sıkıntı olduğunu gördük. Bizde alaylı olarak bir mühendisten daha fazla maaş alan kişiler var. Çocukları yetiştirmek çok önemli. Öğretmenler, çocukları bizim fabrikalarımıza getirip birebir yaptığımız çalışmaları göstermeleri gerek. Bize mezun olan öğrenciler geliyor, bir bakıyorsunuz ne İngilizce biliyor ne de başka bir şey... Bizim makinelerimiz hep İngilizce’ye dayalı. Bizim yeni bir fabrika yatırımımız var. 50 metrenin altında bu makineler hepsi Türkiye’de yapılıyor. Mühüm olan 50 metrenin üstünde getirdikleri Jumbo platformları Türkiye’de yapmak. Eğer biz bunu yapbilirsek paralarımız ülkemizde kalır. İşsizlik azalmış olur. Kazanan Türkiye olur. A’dan Z’ye her şeye katkısı olur...”

GÜNAYDIN: ÖĞRENCİLER İŞYERLERİMİZDE MÜŞTERİLERLE DİRSEK TEMASI İÇERİSİNDE İŞİ ÖĞRENMELİ

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı- TORO Makina Genel Müdürü Saruhan Günaydın

“Mesleki Eğitim, sadece bizim sektörümüze değil, tüm Türkiye’ye yönelik bir ihtiyaç aslında. Kaliteli eleman ihtiyacını öğretmenlerimizle beraber gündeme getirdik. Öğrenciler mezun olduktan sonra sudan çıkmış balık misali ne yapacaklarını bilemiyor. Özellikle staj konusunu daha erkene çekerek öğrencilerin sektörü deneyimlemesini amaç edindik. Stajı ne kadar erken başlatırsak, öğrenciye işi sevdirirsek kardır. Öğrenci mezun oluyor, bize geliyor, ne iş yapacağını bilmiyor. Öğrenci bize geliyor, mesela işi sevmiyor. Askere gitme kararı alıyor. Bu sektör bana göre değil diyor. Okuduğu bütün yılları, emeği çöpe atıyor. Bu işi sadece defter, kitapla değil; uygulamalı olarak görmesi de gerekiyor. Bizim işyerimizde müşteri karşısında görmeli öğrenci bunu. Okula gönderdiğimiz ekipmanı çocuklar çok iyi etüt edebiliyor ama bu iş sadece okulda değil, şantiyede, müşterinin karşısında oluyor. Taşımalı eğitimle öğrenciler haftanın 1 tam gününü bizim yanımızda geçirebilirler. Yeter ki telep gelsin. Biz, TORO Makina olarak  buna hazırız. TORO Makina olarak bizde yatırım hiçbir zaman bitmez. Hiç yatırım yapmayacağız dediğimiz bile yılda 400-500 bin dolarlık yatırım yapıyoruz.  Bizde platform kiralamanın yanında forklift kiralama da devam ediyor. Firmalar sürekli kampanya yapıyor. Kampanyalardan yararlanmak istiyoruz.”

ERDEM: BU ÇALIŞTAYDA SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KONUŞULDU

UP Makine Ankara Bölge Satış Müdürü Tuğba Erdem

Meslek liselerine olan eğilimlerle ilgili çok önemli katılımcılarımız var bugün burada. Sektörel sıkıntılar ortaya konuldu. Kalifiye elemanın olmadığının altı çizildi. Personel yükseltici kısmının iş makinalarına nasıl ilave edileceği nasıl tanıtılacağı konuşuldu. Meslek liselerinde okuyan öğrenciler personel yükselticiyi maalesef tanımıyorlar. Hocalarımız çok güzel tanıtımlarda bulundu. Sektörün katkıları konusu konuşuldu yine bu çalıştayda. Sektördeki sıkıntılar konuşulurken biz hep iç kısımdaki sıkıntılardan bahsederdik. Bu çalıştayda mesleki eğitim ve kalifiye eğitimin geleceği konusu da ele alındı. UP Makine olarak Bursa, İstanbul ve Ankara’ daki tesislerimizde faaliyet gösteriyoruz. 2010 yılında, kapsamlı bir yatırımla iş makinesi sektörüne adım atan firmamız, kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere, farklı personel yükseltici lift markalarının satışını ve kiralamasını yapıyoruz. Bu kapsamda, ELS marka makaslı ve eklemli personel yükseltici liftlerin, İtalyan menşeli Palazzani marka paletli liftlerin, Japon menşeli MIGHTY CRANE marka paletli kompakt mini vinçlerin, Fransa menşeli ATN marka dizel makaslı lift ve akülü dikey liftlerin, İtalyan menşeli FARAONE marka hafif tip personel yükseltici liftlerin Türkiye ve Türkî Cumhuriyetler genel distribütörlüğünü yapıyoruz. 2018’de Palazzani, FARAONE ve ATN olarak distribütörlüklerimize devam edeceğiz. UP, aynı zamanda kiralama yapan bir firma. 2017, bizler için çok güzel geçti. Biz, 3. Havalimanı’nda kiralık olarak iş yapan bir firmayız. 3. Havalimanı’nda bayağı bir makinamız var. İnsanlar makina yatırımlarına cesaret edemedikleri zaman kiralama yöntemine başvuruyorlar. İşte orada da UP Makina olarak biz devreye giriyoruz. Şimdilerde Türkiye’de sağlık sektöründe şehir hastaneleri revaçta. UP Makine oalrak şehir hastanelerinde de kiralama alanlarında hizmet veriyoruz. Projeler ne kadar artarsa bizim makina satışımız, kiralamamız ve teknik servis verme hizmetimiz de orada devreye giriyor. A’dan Z’ye komple bir çözüm ortağı-partner olarak hizmet veriyoruz. Müşterilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Müşterinin istediği doğrultusunda müşterilerimize kesintisiz hizmet sunuyoruz.”

SELVİ:BU BİR İLKTİ, ZAMANLA ÇOK DAHA PROFESYONEL ÇALIŞTAYLAR YAPILACAK

Ayhanlar Platform İdari Yöneticisi Orkun Selvi

“PLATFORMDER, bugün burada çok önemli bir iş yaptı. Sektörün sorunları burada masaya yatırıldı. Srktördeki mesleki yeterlilik, kalifiye eleman konusu ele alındı. Uzayda bir taşı bir yere bırakırsınız o taş, statik olarak durur. Fakat o taşa dokunursanız, bir cisme çarpaana kadar sonsuza kadar gider. PLATFORMDER, bugün bunu yaptı. Bu, yeterli mi değil? Bu, bir başlangıç. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yetkililerimizin de burada olması gerekiyor. Meslek kodlarında, meslek tanımlamalarında platform operatörünün tanımı yok. İş makinası bakım onarım bölümlerinin isimleri yok... Çoğu platform operatörü, mobil vinç operatörü olarak geçiyor.Rehberlik araştırma genel müdürlüğünden bir yetkilinin burada olması gerekiyor. Bunlar eğer meslek olarak tanımlanacaksa RAM dediğimiz Rehberlik Araştırma Merkezleri’nin burada yer alması ve çocukları bilgilendirmesi gerekiyor. MEB’in mesleki liselerinin durumunu, fiziki yapısını duyması gerekiyor. Dediğim gibi, bu bir başlangıçtı. Bundan sonra bu dediğim eksiklikler de zamanla yerine oturacaktır.”

ARICAN: YETİŞMİŞ KALİFİYE ELEMANLAR SEKTÖRE IŞIK OLACAK

Herkül Vinç Genel Müdürü Tuncay Arıcan

“Sanayici, işletmeci çok zor şartlarda geçiyor. Yetiştireceğiniz bir nitelikli eleman, çok büyük katma değerler katacaktır bizlere. Ama yetiştiremeyeceğiniz bir eleman da milyon dolarlık makinaları mahvedecektir. 20 yıl sonunda meslektaşlarımın çok iyi yerler kat ettiğini gördüm. Türkiye, çok güçlü ve büyük. Van’dan Edirne’ye kadar çok yeni ve önemli firmalar kuruluyor. Bizlerden eğitim anlamında yardım talep ediyorlar, bizler de bilebildiğimiz kadar yardım ediyoruz ama sizlerin yetiştireceği meslek eğitimi almış öğrenciler adeta bir ışık olacaktır.

YAMAN: ÖĞRENCİNİN MESLEK LİSESİNİ BİLİNÇLİ TERCİH ETMESİ GEREKİYOR

Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Öğretmeni Mehmet Emin Yaman

Paltform, parlayan bir sektör olarak değerlendiriliyor. Her yer, artık platform kullanıyor. Bu durumda da platformda bakım-onarım elemanı ve platformu kullanacak elemanlara ihtiyaç duyuluyor. Şimdi veliler, öğrenciler meslek liselerini en son çare daha doğrusu çaresizlik olarak tercih ediyorlar. Bizler, evlatlarımızı bilinçli bir şekilde meslek liselerine göndermeliyiz. Çaresizlikten değil... Hiçbir yeri tutturamamış kişilerin artık meslek liselerine gelmemesi gerekiyor. Meslek liseleri maaleserf halkımıza yeterince tanıtılmıyor. Bu konuda kamu spotları yapılmalı, öğrencilere bir bilinç oluşturulmalı. Meslek liselerinde de farklı alanlar var. Öğrenciler bize gelirken meslek liselerindeki bölümleri bilerek, isteyerek gelmeli. Meslek lisesindeki bölümleri çocuğun bilmesi gerekiyor. Biz de çocukları okulda bu alanda motive ederek başarıya ulaşabiliriz. Buıgün burada sektör ve eğitim olarak bir çalıştayın içindeyiz. Bu çalıştayın sektöre faydalı olacağını düşünüyorum. Bir kişi ile bu iş yürümez. Ama PLATFORMDER gibi bir dernek ile bu iş çok kolay ve disiplinel bir şekilde yürüyülebilir. PLATFORMDER’den beklentimiz, okulumuza gelsinler, öğrenicilerimize bilgi versinler, öğrencilerimize sektörü, firmaları ve kendilerini tanıtsınlar.”

ÖZAY: UYGULAMALI EĞİTİMLE ÖĞRENCİLERİN YETİŞTİRİLMESİ GEREK

Bornova Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İş Makinaları Dalı Öğretmeni Hamdi Özay

İş makinaları dalını açarken, çevremizdeki iş makainaları potansiyeline bakarak açtık. Buradan mezun olan çocuklarımız da hemen iş bulabilecekler dedşk ve de öyle oldu. Şimdi bizden mezun olan öğrencilerimizin iş bulmak imkanı yüzde 100. Kentsel dönüşümden sonra bu sektör çok daha aranılır bir sektör haline geldi. 2013 yılında İzmir Tricaret Odası’na biratölyemizi yenilettik. Yine İzmir Kalkınma Ajansı’mızın desteği ile okulumuzda uygulamalı alanlarımızı tam manasıyla donattık. İlk mezunlarımız işbaşı yaptı. Şuandaki kazançlarına baktığımızda mezunların son derece memnun olduğunu görüyoruz. İzmir-Bornova’da biz operatörlük kurlarının sınavlarını da yapıyoruz. Operatörlük sınavında öğrencilerin bazı makinaları tanıdığını, bazı makinaları tanımadığını görüyoruz. PLATFORMDER’in bizlere destek vererek öğrencilere tüm makinaları tanıması sağlanabilir. Sektör-eğitim işbirliğinin gerçekleştirilmesi halinde kazanan ülkemiz olacaktır.”

AKAT:ALET EDEVAT KONUSUNDA OKULLARA DESTEK OLUNMALI

Malatya Şehit Kemal Özalper Endüstri Mesleki Eğitim Lisesi Öğretmeni Mehmet Akat

“Daha önce İMDER-İSDER okulumuza katkıda bulunmuştu. Bizim okul, 1940’lara dayanıyor ve bu anlamda da önder bir okul. Yaklaşık 30’a iş makinaları dalında yakın 11. sınıfımızda, bir o kadar da 12. sınıfımızda öğrencimiz var. Mezun olan öğrencilerimizin maalesef iş bulma sıkıntısı var. Kendi alanlarında iş bulamıyorlar. Kendi mesleklerini icra edemiyorlar. Elektromekanik öğrencilerimiz servislerde yine iş buluyorlar ama bulamayan öğrenciler batıya göç ediyorlar iş bulmak için. Bu çalıştayda bilmediğimiz, tanımadığımız alanları paydaşlarımızla bilgi olarak istifade edeceğiz. Eskiden bizim dönemlerimizde sınavla öğrenci alınırdı. Şimdi maalesef okuma hevesleri minumum düzeyde olan öğrenciler mesleki eğitimi tercih ediyor. Oysa mesleki eğitim bilgi ve becerinin en hat safhada olması gereken bir durum. PLATFORMDER vasıtasıyla okulumuza bazı kazanımlar, öğrencilerimizin de bu kazanımlardan istifade etmesi yönünde bazı çalışmalarımız oalcak. Devletimizin imkanları kısıtlı. Her şeyi de devletimizden beklememek lazım. PLATFORMDER gibi derneklerin olması bizler için bir şans. Bu çalıştayda biraz da bunları konuşuyor olacağız.”

***************Kutu*************

ELEMAN BULAMIYORUM... ACABA NEDEN???

Çalıştayda birbirinden önemli konular yine birbirinden değerli konuklar tarafından dile getirildi. Sektörün fotoğrafının çekildiği çalıştayda sektörün kanayan yarası MESLEKİ  EĞİTİM konusu konunun uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Gerçekten şirketler, çalışanlar ve hatta öğretmenler olarak MESLEKİ EĞİTİM konusuna ne kadar hazırız, istekliyiz??? Yoksa sadece ‘BEN YAPTIM OLDU’ mantığı içerisinde HALININ ALTINA süpürmekle mi meşgulüz? Çalıştayda üzerinde durulan bir diğer konu da ELEMAN EKSİKLİĞİ idi. Firmalar neden eleman bulamıyor? TÜİK verilerine göre her 4 üniversite mezunundan 1’inin işsiz olduğu gerçeğinden yola çıkarsak acaba neden firmalarımız eleman bulamıyorlar? Firmaların profesyonel iş disiplini içerisinde samimi olarak biraz da kendilerine yönelik olarak özeleştiri yapması gerekmiyor mu, ne dersiniz? Burada firmalara Robert Bosch’un “Çok param olduğu için iyi maaş veriyor değilim; aksine iyi maaş verdiğim için çok para kazanıyorum.” sözünü hatırlatmakta fayda var sanırım.

HEM KALİFİYE ELAMANIM OLSUN HEM DE ASGARİ ÜCRET VEREYİM(?)

Çalıştaya katılan öğretmenlerle birebir röportaj yaptığımda öğretmenlerimiz, “Çocuklar meslek lisesini bitirdiklerinde iş bulabileceklerini; ancak istedikleri ücretleri alamayacaklarını düşünüyorlar” yorumunu kullanıyorlar. Kısacası meslek lisesinin asıl unsuru ÖĞRENCİLER, asgari ücret almak istemiyor. Asgari ücret sorunsalının tüm sektörümüzdeki işverenlerimiz tarafından gözden geçirilmesi gerekiyor. Hem aranan kalifiye eleman olacaksınız, hem bu işin eğitimini alacaksınız hem ‘elinizde her iş gelecek’ ve ne hazindir ki hem de ASGARİ ÜCRET ALACAKSINIZ! Durum böyle olunca ne mi oluyor? Gençlerimiz meslek liselerini ve bu tür ÖNEMLİ MESLEKLERİ maalesef boş bırakıyorlar. Bu boşluğu kim mi dolduruyor, tabii ki kaçak göçek çalışan yabancı uyruklu işçiler? İşte asıl büyük tehlike de burada başlıyor...

MESLEKİ İNGİLİZCE

Çalıştayda hem sektör temsilcilerinin hem de öğretmelerin üzerinde uzlaştığı konu MESLEKİ İNGİLİZCE EĞİTİMİnin yetersizliğiydi. Ülkemizin kanayan yaralarından biri de İNGİLİZCEYİ ÖĞRENEMEYİŞİMİZ.             Yapılan araştırmalarda ülkemiz eğitimin sisteminin İngilizce öğretiminde çok yetersiz olduğu ispatlanmış durumda. Öyle ya da böyle meslek liseli gençlerin mesleki İngilizceyi çözmeleri şart...!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol