Bu haber kez okundu.

SORUNLAR KAZALAR VE ÇÖZÜMLER

Sektörde yaşanan sorunlar, kazalar ve bunların çözümleri hakkında, alanlarında yetkin isimlerle bir araya gelip sözü onlara bıraktık.

Harun Özdemir / Haskan Genel Müdürü

Kazalar kaçınılmaz deniliyor ama bizim önlemleri almamız gerekiyor. Önemli olan kaza olduktan sonra yakınmak değil kaza olmadan önlemini almak. Kazaya neden olabilecek tüm şeyleri gözden geçirmek gerekiyor. Personel, sahada iş güvenliği ekipmanlarını beni rahatsız ediyor deyip takmazlık etmemeli. Prosedürlere uymamız gerekiyor.

Hasan Ergün / Operatör

İş güvenliği anlamında sahada değişen tek şey makine sayısı. Firmalar makine sayılarını arttırdı. Başka hiçbir şey değişmedi. İş kazalarında bence en önemli şey periyodik bakımlardır. Bu kural Marmara Bölgesi'nde özelliklede Gebze'de hiç yok. Neden? Çünkü periyodik bakımcı makinayı görmeden mail yoluyla onay veriyor. Makinayı görmüyor, rengini bile bilmiyor ama şantiyedeki makinaya onay veriyor. Bu tamamen para kazanma hırsından kaynaklanıyor. Bence bu iş ticarete dökülmüş. Makine Mühendisleri Odası gerekli denetimleri yaptırmıyor.

İsmail Benli / Kocaeli İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı

2012 yılında kaza sıklık oranı 394,9'ken 2017 yılında 972,9'a yükselmiş. 2017 yılında başlayan, bugün de halen devam etmekte olan iş güvenliği ile ilgili bir çalışma var. Şimdi iş güvenliği eğitimleri de veriyoruz. Bu şekilde kazaların önüne geçilmeye çalışılıyor.  Hep diyoruz ya; biz millet olarak eğitime çok fazla inanmıyoruz. Yani tüpün kaçağını çakmakla kontrol eden bir milletiz. Aslında trajikomik bir olay. Biz sorunu tespit etme konusunda çok iyi durumdayız ama çözümü bulma konusunda topu hep başkalarına atıyoruz. Uzman arkadaşlarımızın eksikleri olduğu kadar çalışan arkadaşlarımızın da eksiklikleri var. Hep şu örneği veriyorum gittiğim yerlerde önümüzde e5 yolu var sağımıza solumuza bakmadan geçelim karşıya kaderimizde varsa ölürüz yoksa yaşarız. Kim yapabilir bunu? İşte maden bunu yapmıyoruz o zaman kullandığımız ekipmanlarımızla iş güvenliği kurallarına uymamız gerekiyor. Her şeyi kadere bırakmamamız lazım. Bu iş bir ekip işi, birlikte çalışmamız lazım ki kazaların üstesinden gelelim. Bizi buraya topladığınız için Net Medya'ya hem şahsım hem de Kocaeli İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği adına teşekkür ederim.

Mehmet Yabancı / Mobil Vinç Operatörü

 Türkiye'de iş güvenliği bence hat safhada!  Aydın Damar, Hasan Ergün gibi operatörler çok deneyimli ustalar ve makinanın dilinden çok iyi anlıyorlar. Ona göre hareket ederler. Biz bazen firmalara gidiyoruz; kapıya geldiğimiz zaman bize 'baretin yeleğin ve iş ayakkabın var mı?' diye soruyorlar. Var diyoruz imzaları atıp içeriye giriyoruz.  Şantiyede malzeme kaldırıyorum 2 tane genç iş güvenlikçisi var. Aşağıdan insanlar geçiyor, bakın aşağıdan insanlar geçiyor risk oluşturabilir diyorum. Malzeme tuğla çok kolay bir şekilde düşebilir. İş güvenlikçi  bana diyorki;  abi biz gerekli önlemleri aldık düşerse düşsün ne yapalım. İşte böyle bir sistem var.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol