Bu haber kez okundu.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEMEYENİ ÜRETEN FİRMA; ELFATEK

Endüstriyel elektronik sektöründeki tecrübesini, 2006 yılında vinç uzaktan kumanda sektörüne de taşıyan ELFATEK Elektronik, bünyesinde bulundurduğu genç ve dinamik mühendis kadrosu ile sanayinin ihtiyacı olan yüksek performanslı ve kaliteli ürünleri piyasaya sürmeye devam ediyor. 14-17 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen Win Eurosia 2019 Fuarı’nda sergiledikleri  ürünleriyle yoğun ilgi gören  ELFATEK’i Genel Müdürü Bahattin Düzgün’le konuştuk.

Özellikle mobil grubu uzaktan kumandalarında 2012 yılından itibaren başladıkları AR-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının gelinen süreçte artık sahada kullanılır bir ürün haline gelmiş olduğunu kaydeden Düzgün, “ 3 boyutlu, gerçek sanal uygulamalı simülasyon ve tamamıyla bize ait olan yeni,  mobil vinç uzaktan kumandası gibi ürünlerimizin tanıtımını WIN Fuarları’nda gerçekleştirdik.  Bize ait olan bu simülasyonlarla vinç operatörlerinin eğitimini de veriyoruz.  Yeni kumandamız,  elinde mobil vinci olan veya mobil vinç üreten her firmaya hitap etmektedir. Mobil vinç sektöründe böylesi ürünler imal etmek hiç kolay değil . Gerçekten de çok büyük emekler harcadık. Bu emeklerimizin sonucunda da ülkemize önemli bir artı değer kazandırmış olduk. Zira daha önce sadece ithal edilen mobil vinç uzaktan kumandaları artık sahada sorunsuz çalışır bir şekilde yerli üretime evrilmiştir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında fuarda sergiledikleri  yeni vinç kumandaları hakkında detaylı bilgi veren Düzgün şunları dile getirdi: “Bu kumandamızın tasarım aşamasında dünya ölçeğindeki bütün kaliteli emsallerinin detaylı bir imcelemesini yaptık. Bu inceleme  ve kıyas neticesinde her ürünün artı yönlerini not ettik. Bunun yanı sıra optimal tasarım, ergonomik kullanım, donanımsal açıdan kartlı ve yüksek güvenlikli haberleşme protokolü gibi süreçleri tamamlayıp dizayn ettik. Sahada kullanımı yapıp geri dönüşleri alarak güncelledik. Bu yılbaşı itibariyle de artık kutulu vaziyette piyasaya sürülmek üzere stoklarımıza koyduk.”

“Yaklaşık 7 yıllık bir Ar-Ge masrafımız oldu. Bu anlamıyla ürünlerimiz muadillerine göre biraz daha ucuz olsa da fiyatları daha aşağı çekemiyoruz maalesef” şeklinde konuşan Düzgün, “Türkiye’de zaten elektronik  sektörünün gelişmemesinin nedeni Ar-Ge maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı. Bunun amorti sürecinin uzun olması da cabası” dedi.

“Yeni projeler”

Önümüzdeki dönemler için yine mobil vinç sektörüne yönelik birkaç gelişkin ürünü daha imal etmeyi planlıyoruz. Ar-Ge departmanımız buna yoğunlaşmış durumda. Nasıl ki caraskal sektöründe kullanılan elektronik ürünlerimizi yerli sektöre kazandırdıysak, mobil vinç sektöründe de aşama aşama bunu başaracağız.

ELFATEK’in teknolojik bir firma olduğunu belirten Düzgün, “Yani sadece işi vinç kumandaları üretmek değildir. Firmamız bugün 3D printer endüstriyel tip ürünlerde Türkiye’nin en hassas üretimlerini gerçekleştiren firmadır. Bunun yanı sıra otonom robotik üretimlerimiz de çok kalitelidir. Kendimize ait olan yazılımlarımız da hakeza.  25 kişilik bir mühendis kadromuz bulunmakta. Ülkemizin kanayan teknolojik yaralarına çözüm olmak istiyoruz” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol