Bu haber kez okundu.

YATIRIMA DEVAM AMA ZAMANLAMAYA DİKKAT ETMEKTE FAYDA VAR

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar, doğru zamanlama ile doğru yatırımı buluşturmanın şart olduğunun altını özenle çiziyor.

Rent Rise Genel Müdürü Erhan Acar ile ülkemizin en önemli projelerinden 3. Havalima’nını ve sektördeki gelişmeleri ve firmadaki yenilikleri konuştuk.

Rent Rise’ın makine filosundan bahseder misiniz?

Rent Rise olarak makine filomuz 1.000 makineye sene başında ulaştı. 2017’yi sektör olarak aslında iyi geçirdik. 2018’e kötü başlamamıştık fakat çeşitli sebeplerle durgunluk yaşadık, fiyatlarda düşme oldu, çalışma oranlarında düşüklük oldu. Bazı projelerin ertelenmesi bir durgunluğa neden oldu. Bu aralar az da olsa hareketlenme olduğunu söyleyebilirim.

SEKTÖRÜMÜZ 3.HAVALİMANI İLE KENDİNİ TEST ETTİ

İstanbul 3. Havalimanı projesinde nasıl yer alıyorsunuz?

3. Havalimanı çok önemli bir proje. Dünyadaki sayılı havalimanlarından biri. Bunun dışında çok hızlı ilerleyen bir proje. Belirli aralıklarla ziyaret de gerçekleştiriyoruz. 29 Ekim’de bitirilmesi planlanıyor. Proje sonuna yaklaşıldı. Orada çalışan, emeği geçen herkese teşekkür etmek lazım. Herkes çok büyük bir özveri ile çalışıyor. Platform anlamında da tabii ki küçük bir ülkenin platform pazarı kadar bir noktaya geldi. Aynı anda 2500 civarında platform çalıştığını tahmin ediyoruz. Bizim 150 civarında makinemiz çalışıyor. Biz, orada tabi başından beri varız. Havalimanı bitmesine yakın hangarlar başladı. Hangarlar da değişik aşamalardan oluşan projelere sahip. Havalimanı açıldıktan sonra da bazı çalışmaya devam eden platformlar olabilir. Bitse bile onarım, temizlik, hangalarların tesisat yapım ve onarımı gibi teknik konularda sürekli çalışılacaktır. Bu proje Türkiye kiralama sektörü için de operasyonel bir tecrübe oldu. Firmalar kendilerini test etmek gibi bir şansa sahip oldular. Çok büyük ve zorlu bir şantiye. Burada ana yüklenicinin yanı sıra bir çok alt firmayla da çalıştık. Kiralama hizmetimiz ile ilgili bu firmalardan aldığımız olumlu geri bildirimler bizi mutlu ediyor.

HER ŞEYİYLE TÜRKİYE’YE KAZANDIRACAK BİR PROJE

3. Havalimanının önemi nereden kaynaklanıyor?

Dünyada uzun uçuş destinasyonlarında kullanılan belirli hub noktaları var. Dubai, Londra, Frankfurt bunlardan bazıları. Havacılık sektörü açısından 3. Havalimanı da bunların en önemlilerinden biri konumunda olacak. Bir aktarma noktası, bir hub olabilmek için coğrafi açıdan da çok uyumlu. Buraya her inen-kalkan uçak, bir yan sanayi yaratmak demek. Ekonomiye katkı demek. Akaryakıt, yiyecek içecek, konaklama başta olmak üzere tüm destek hizmetlerinde istihdam artışı demek. İstanbul ve Türkiye için çok önemli olan turizm konusunda da önemeli katkı sağlayacaktır. İstanbul’un zaten var olan turizm popüleritesini artıracaktır.

YATIRIMLARIMIZ MUTLAKA DEVAM EDECEK

Yatırımları bu konjonktörde durdurdunuz mu?

Son dönemlerde yaşanan ani kur hareketleri her sektörde olduğu gibi bizi de önlem almaya itti. Fiyatları revize edip, yatırımları biraz daha gözden geçirmemize neden oldu. Makine siparişlerimiz var. Platform sektörü Türkiye’de hala marjinal doyum noktasından çok uzak. Şu anda toplam 12 bin civarı makine var. O yüzden yatırımlarımız mutlaka devam edecek. 2019-2020 yatırımlarımızın planlamasını bu aralar gözden geçiriyoruz. Kurdaki hareketliliğin son bulması ile herkes önünü daha net görecektir. Önemli olan tek başına Rent Rise olarak değil sektör olarak bütün firmalarla ve hatta bileşenelerle büyümek önemlidir.Fiyatları oturtabildiniz mi?

Her sektörde fiyatlar arttı. Maliyetlerimiz arttığı için biz de kiralama fiyatlarını revize ediyoruz. Kendi adımıza fiyatları oturttuğumuzu söyleyebilirim. Finansal anlamda uzun ya da orta vadede kimse kendini zora sokmak istemez. Maliyetleri fiyatları iyi hesaplayıp ona göre davranmak lazım. Durgun zamanlarda maliyet ve gelir dengesi her zamankinden daha da hassas hale gelebiliyor. Doğru zamanda doğru stratejileri uygularsanız, sağlıklı şekilde büyüme yolunu otomatikman açmış oluyorsunuz.

YATIRIMLARIMIZ SÜRÜYOR

Rent Rise, aynı zamanda bilgi teknolojilerine (BT) büyük yatırımlar yapıyor değil mi?

Kendimize özel yaptırdığımız ve birkaç yıldır kullanmakta olduğumuz yazılımımızı oldukça geliştirdik. İkinci bir web tabanlı programı da buna entegre ettik. Kiralama ekibimiz teklif, sözleşme, stok inceleme, online takipler gibi tüm işlemlerini web üzerinden yanlarındaki bir bilgisayar veya akıllı telefon ile yapabiliyor, adeta ofislerini yanlarında taşıyorlar. Böylece eskisinden çok daha hızlı ve verimli çalışabiliyoruz. Bu sisteme SSH ekibimizi de dahil edecek çalışmalarımız var. Bunun da tamamlanması ile kiralama ve servis operasyonlarının tam entegrasyonu sağlanmış olacak.

YENİ ŞUBELERİMİZ OLACAK

Yeni şubeler var mı?

Yeni şubelerimiz olacak. Şu anda farklı bölgelerde detaylı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda çeşitli yerleri analiz edip yakın bir zamanda en az bir şube açmayı planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte şubelerin sayısını arttırmaya daha çok odaklanacağız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol