Bu haber kez okundu.

FUARDAN ORTAK SES: YERLİ VE MİLLİ DURUŞUMUZU BOZMAYALIM!

2. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. Fuara çok sayıda STK temsilcisi, yabancı ülkelerin bakanları ve ülkemizden önemli isimler katıldı. Açılış ve kurdela kesimi sırasında protokolde konuşan isimlerin ortak kanısı ‘ülkemize yönelik bir ekonomik saldırı olduğu’ şeklindeydi ve verilen mesajlar netti: Yerli ve milli duruşumuzla bunun da üstesinden geleceğiz.

2. CM-EXPO Antalya İş, İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı 6-9 Eylül’de Antalya Anfaş Expo Center’da gerçekleştirildi. Konuşmacılar, bu fuarla yerli üretimin ve yerli ürünlerin geniş ve çok önemşi bir platformda kendine yer bulacağını ifade ederek bu tür yerli fuarların mutlaka desteklenmesi gerektiğini ifade ettiler.

ANTALYA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU: YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERİN DE FUARLARIN DA DESTEKLENMESİ GEREK

Antalya’da 2. kez düzenlediğimiz iş ve inşaat makinaları fuarı bizler için çok önemlidir. Ülkemiz, bir ekonomik saldırı ile karşı karşıyadır. Bundan tek çıkış yolu üretmek, üretmek, üretmektir.... Bundan bir diğer çıkış yolu ise yerli ve milli ürünleri kullanmamızdan geçer. Yerli üreticimizin ihhalatçı firmaların lobisi kadar güçlü bir lobisi yoktur. En büyük miliyetçilik ülkemizin değerlerine güvenmektir. Ülkemizde bir ürün vaarsa ve siz onu kullanmıyor, yabancı markalara yöneliyorsanız ve sonra da mangalda kül bırakmadan milliyetçiyim diyorsanız öyle milliyetçilik istemiyoruz. Yerli ürünü kullanmak boynumuzun borcudur. İş ve inşaat sanayimiz çok güçlü. Belediyelerimiz, müteahhitlerimiz, maden sanayimiz ne olur artık yerli makinaları kullanın. Ben, bu fuara katılsınlar diye bazı firmaları 3 defa aradım. Ben, sanki bu fuarın sekreteri gibi çalıştım. Yerli üreticileri de yerli üreticilere hizmet veren fuar şirketlerinin desteklenmesi lazım. Bunlar, bir zincirin halkasıdır. Türk sanayisi güçlü olacaksa Türk fuarcılığın da güçlü olması gerekiyor.

ANTALYA MİLLETVEKİLİ KEMAL ÇELİK: EKONOMİK MİLLİYETÇİLİĞİN ÖRNEĞİNİ GÖSTERMELİYİZ

Bu toplantı bizim için son derece önemli. Türkiye’de bir krizden bahsedilemez ama bir ekonomik saldırı ile karşı karşıyayız. Çok iyi bir devletimiz var. Türkiye, terör saldırısına maruz kaldı. Fakat biz bunu yerli ve milli askeri silahlarımız ve değerlerimizle bunu aştık. Milli ve yerli sanayimizle yüzümün akıyla çıktık. Bu ekonomik saldırıdan alnımızın akıyla çıkacağız. İHA’larımızda da SİHA’larımızda da en büyük pay özel sektörümüze aittir. Dünyada inşaatta ikici durumdayız. Ara mallar ithal geliyor. Bizim bu ara malları halletmemiz lazım. Turizmde krizden etkilenmiyoruz. Tarım ihracatımızı artırmamız lazım. Birlik temsilcisi arkadaşlarımız özel sektörümüzün dinamizmini bizlere aktardı. Ben umutvarım. Cumhurbaşkanımızın dedikleri gibi krizi fırsata çevireceğiz. Çünkü artık Türkiye, kendi sözünü söyleyen bir ülkedir. Yerli ve milli duruşumuzu göstermemiz lazım.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MENDERES TÜREL: ANTALYA’YI KONGRE VE FUAR MERKEZİ YAPACAĞIZ

Geçen yıl ilki Anfaş’ta gerçekleştiren bu fuarın ikincisi ile birlikte olmaktan onur duyuyorum. Antalya için kongre ve fuarlar çok önemlidir. Belediye olarak bu konuda çalışıyoruz. Turizmin 12 aya yayılması lazım. Kongre ve fuar konusunda Antalya oalrak her ne kadar gelişsek de daha katedeceğimiz çok yol var. Belediye olarak fuar tanıtımı ve katılımında üstümüze düşeni yapıyoruz. Bizim şehre yüklemeye çalıştığımız vizyonumuz ve misyonumuz tanıtıma desteği gerektiriyor. Ülkemiz, ekonomik bir taarruzla karşı karşıyadır. Ekonomik savaşla bize diz çöktöremeyecekler. Böylesi milli ve yerli fuarlarımız bizlere moral veriyor ve bizlere diz çöktürmeye çalışanlara en iyi dersi veriyor.

MAKİNA İMALATÇILARI BİRLİĞİ AHMET ÖZKAYAN: KATMA DEĞERİ YÜKSEK SANAYİ ÜLKESİNE DÖNÜŞMEMİZ LAZIM

Hepimiz bir ekonomik türbülasn içindeyiz. Bunun çok kısa olacağını düşünüyoruz. Uluslararası derecelendirme kuruluşları 3-5 ay içerisinde Türkiye ekonomisinin gelişeceğini ve güçleneceğini söylüyorlar. Türkiye ekonomisi Arjantin ile kıyaslanamaz. Buradan bir ders çıkarmak lazım, katma değeri yüksek sanayi ülkesine dönüşmemiz lazım. Antalya’nın iklimi, lokasyonu güzel. Burada imkanlar sağlanırsa biz Antalya’yı Makina imalatçıları olarak çok önemli bir noktaya getiririz.

BATI AKDENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ BAŞKANI HAKKI BAHAR: ANTALYA İHRACATINI ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ

Bu fuar Antalya için çok önemli. Birliğimiz 1968 yılında kurulmuş. O dönemler çırçır ve pamuk sanayi üzerine tüm sektörlerimiz. 1980 yılında yaş sebze ve meyve ve hafif sanayi ile desteklenmiş. Antalya Turizm ve tarım üzerine yani 2 T üzerine konumlanıyor. Ama bu krizden gördük ki bizim sanayiye de ihtiyacımız var. Sanayi geliştirme platformunu oluşturmalıyız. Toplam ihracatımızın yüzde 60’ı doğaltaş, maden ve yaş sebze ve meyve. Antalya lojistik açıdan çok gelişmiş. Bizim bunları çeşitlendirmemiz lazım. Antalya hem insan kaynağı hem de üretim, tarım ve lojistik gibi alanlarına sahip. Bizim bu kısır döngüden kurtulmamız lazım. Sanayi platformunun şehir kültürüne dahil edilmesi lazım. Sanayi yatırımlarının öne çıkması şart.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol