Bu haber kez okundu.

PLATFORMDER 2. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI'NI GERÇEKLERŞTİRDİ

PLATFORMDER 2.Olağan Genel Kurul Toplantısı'nı 11 Mayıs 2019 Cumartesi günü üyelerinin yoğun katılımı ile Park Inn Radisson Istanbul Asia Kavacık’ta gerçekleştirdi. Genel Kurul Toplantısı sonucunda 2016 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Servet Ayhan yeniden başkan seçildi.

Programın ilk kısmında Fidancılar Sigorta adına Orhan Fidancı ve Corpus Sigorta adına Sertem Demir bir sunum gerçekleştirdiler. Özellikle personel yükseltici platform sektörüne yönelik geliştirdikleri sigorta uygulamaları hakkında üyeleri aydınlattılar. Orhan Fidancı yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi: " Sigorta konusunda sektörümüzün 10 yıl önce yaşadığı en büyük sorun sigorta konusuydu. Sigorta şirketleri sektörün birkaç büyük firmalarının dışında sektörün geneline poliçe yapmıyorlardı yapanlarda hasar sonrası tazminatlarını alamıyorlardı. Sorunun çözümüne dair toplantılar yaparken ilk önce sektörü tanımamızın gerektiğini gördük; vinç işletmecileri ve operatörler ile çalışmaya başladık. Makinalar, bom, radüs, göbek, bar, kanca, halat vs.  nedir?  Bunları öğrendik. Kayseri, Konya, Ankara, Bursa, Mersin, İzmir  ve İstanbul'da toplantılar yaptık . Sorunları dinledik, neler istediklerini  öğrendik. Bu çalışma tam 2 yıl sürdü. Bu çalışmanın ardından artık bir yol haritasına sahip olduk;

  • Sektörün ihtiyacı olan poliçeyi oluşturmak ve bu poliçeyi sigorta şirketlerine yaptırmak.
  • Bu poliçeyi  prim olarak alınabilir hale getirmek
  • Ve bu poliçenin devamlılığını sağlamak.

Bir süre çok düşük teminatlar ile poliçeyi yapmaya başladık fakat hala istediğimiz noktaya gelemiyorduk. Bunun üzerine yurtdışına çıktık ve ihtiyacımızı % 80 karşılayan  poliçe yapmaya başladık fakat Euro bazında teminat veriliyor primler ise Euro bazında alınmaktaydı. Bir süre dövizin kurunun ani yükselişi poliçeyi alınır halden  çıkarmış oldu. Bunun üzerine daha önce bir süre beraber çalıştığımız, sektörü iyi bilen Corpus Sigorta Genel Müdürü Sayın Sertem Demir ile  beraber  anlaşma  yaparak poliçelerimizi Corpus Sigorta üzerinde yenilikler yaparak yeni klozlar ilave ederek düzenlemeye  başladık." 

Fidancı'dan sonra Yiğit Akü Endüstriyel Akü Genel Müdürü Eyyüp Erdem, firma ve personel yükseltici platformlara yönelik üretmiş oldukları ürünleri katılımcılara tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. Erdem FFP Aküleri konulu konuşmasında bu akülerin uzun ömürlü, derin deşarja dayanıklı, özel ızgara alaşımlı ve minimum iç dirençli olduğunu, spesifik hamur formülü ile çevrim yeteneği yüksek plakaya sahip olduğuna işaret etti. Erdem bu ürünlerin kullanım alanlarına dair ise şu başlıkları sundu: "Kaldırma platformları, endüstriyel kaldırma araçları, golf araçları, temizlik makinaları, yer destek ekipmanları, eğlence trenleri, otomatik yönlendirilen araçlar (AGV).

Programın ikinci kısmı, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı ve ardından genel kurul toplantısına geçildi.

Genel Kurul'daki konuşmasında Servet Ayhan ise, geçmiş dönem faaliyetlerini üyelerine anlatarak "Temellerini 2012 yıllarda attığımız PLATFORMDER’ in, bugün 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nı yüksek bir katılımla gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururu içerisindeyiz. Geriye dönüp baktığımızda, sektörümüz adına birçok önemli çalışmayı yaptığımız görmek bizleri fevkalade memnun etmiştir. PLATFORMDER olarak ilk dönemimizde, ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde sektörü bir noktaya getirmeye çalıştık.  Ancak, bu işler dünden bugüne hemen olmamaktadır. Bu işler için;  zaman gerekiyor, sabır gerekiyor, takip gerekiyor ve en önemlisi üyelerin derneğe aidiyet duygusunun en üst seviyede olması gerekiyor. Bizler, sizlerden 1. Olağan Genel Kurulu’nda aldığımız yetki ile çalışmalara başladığımızda, demokratik bir şekilde, bireyselcilikten uzak bir dernek yönetimi içerisinde çalışmaya gayret gösterdik. Önemli konuları yönetim kurulunun da dışına taşıyarak, genişletilmiş yönetim kurulu toplantılarında müzakere ettik ve çıkan kararları uyguladık. Bu kararlardan en önemlisi, imalatçı, distribütör, tedarikçi ve hizmet sağlayıcı firmaları dernek üyeliğine almamız oldu. Bu sayede, PLATFORMDER, bir ihtisas derneği olma adına çok önemli bir adım attı" ifadelerini kullandı.

Personel yükseltici platform ve kiralama sektörlerinin ayrılmaz bir bütünlük içerisinde, dernek çatısı altında hak ettiği yere emin adımlarla ilerlemeye başladığını kaydeden Ayhan konuşmasına şöyle devam etti: "PLATFORMDER;  gerek işletmeci, gerek imalatçı, gerekse distribütör ve tedarikçi ve hizmet sağlayan firmaları ile, merkezinde insanın güvenli biçimde çalışmasını sağlayan bir sektörün derneğidir. Biz ancak hep beraber güçlü olabiliriz ve ayrıca başka yapılarda, bir komite olarak varlığını sürdürmemesi gerektiğini de düşünüyoruz. Derneğimiz ilk döneminde, yoğun bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarında sektörü tanıtma ve problemlerini çözme adına faaliyetler yürütmüştür. Bunların en başında Mesleki Eğitim, İş Sağılığı ve Güvenliği, Standartlar, İthalat ve Mali konular gibi başlıklar gelmiştir. Ziyaretlerimiz esnasında şunu gördük ki, birçok kamu kurum ve kuruluşunda sektörümüz ve hizmet dalları hakkında; yeterli ve doğru bilgiye kimse sahip değil. Hâlâ bizi insan kaynakları firması olarak görenler var. Bu sektörün, yüksekte çalışma gerektiren işlerde güvenle çalışma imkânı sağlayan ekipmanlar olduğunu bilmeyenler mevcut. Katıldığımız seminer ve konferanslarda iş sağlığı ve güvenliği açısından problem olan çalışma ortamlarının, aslında personel yükseltici platform kullanımı ile ortadan kalkabileceğini bilmeyenler olduğunu gördük. Çünkü örgütlenmemiş bir yapı, bireysel olarak pek fazla mesafe kat edemez. Onu anladık. PLATFORMDER, işte bu noktada üzerine düşen misyonu hakkıyla yerine getirmiştir ve getirmeye de devam edecektir. Kuruluşunun üzerinden kısa süre geçmesine rağmen derneğimiz; dergisini çıkarmaya başlamış, fuarını gerçekleştirmiş, TSE’de Ayna Komite Başkanlığı'na getirilmiş, Milli Eğitim Bakanlığı ve Marmara Üniversitesi ile işbirliği protokolleri imzalayarak, temsil ettiği sektör adına önemli adımlar atmıştır. Ve son olarak; geçen hafta itibariyle; kısa Adı İSGUM olan, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı, personel yükseltici platformların kullanımının yaygınlaştırılması, güvenli kullanım, periyodik kontrol vs. konularında derneğimizle işbirliği yapmak istediklerini belirtmişlerdir."

Genel Kurul’da tek liste ile seçime gidildi. 2016 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürüten Servet Ayhan yeniden başkan seçildi.

PLATFORMDER’in 2. Olağan Genel Kurul Toplantısında Oy Birliği ile Seçilen Yönetim Kurulu:
YÖNETİM KURULU ASİL ÜYE LİSTESİ
1. Servet AYHAN – Biglift Makine
2. Kenan AYDIN – Fatih Vinç
3. Saruhan GÜNAYDIN – Toro Makine
4. Fatih AYDIN – AVK Aydın Vinç
5. Kemal İÇER – İstanbul Vinç
6. Kerem BAYRAK – ELS Lift
7. Buhan Okan ACAR – Genie Lift
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYE LİSTESİ
1. Ali Murat ULUS – Melek Platform
2. Erkan DİLEK – Mas Platform
3. Seddar Sacit GÜRSU – Renth İş Makinaları
4. Fatih Mehmet AYDIN – Masif Makina
5. Mahir POLAT – Mak-Ser Platform

PLATFORMDER 2.Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası Başkan Servet Ayhan teşekkür konuşmasında şunları dile getirdi: " Yönetim Kurulu olarak elimizden geldiğince derneğimizi ulusal ve uluslararası alanda yüceltecek, sektörü daha ileriye taşıyacak, ülkemiz için iyi değerler üretmek için çalışacağız ve zamanı geldiğinde de bayrağı devredeceğiz. Hepimiz biliyoruz ki, bizleri buraya seçerken bir amacınız vardı! Bu amaç, sektörü daha ileriye taşımak, ulusal ve uluslararası alanda, bizler ve ülkemiz adına bir şeyler ortaya koymak ve üretmek. Şahsım ve yönetim kurulumuzun sizlerin bu talepleri doğrultusunda elimizden gelen tüm gayret ve çabayı sarf edeceğimizden şüpheniz olmasın. Sektörümüzü ilgilendiren tüm mevzuat çalışmalarının içinde bulunduk ve bundan sonra da bulunmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda; ilgili mevzuatların takibi, üyelerimize duyurulması, sektör adına görüş sunma adına da teknik ve mevzuat komite çalışmalarımız devam edecektir. Konuşmama son verirken, birkaç hususu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğu zaman derneğimize şu taleple geliniyor. Dernek bir fiyat belirlesin. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, bu durumu yasaklamıştır. Ne bir dernek ne de federasyon fiyat belirleyemez. Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelik ile Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, il veya ilçelerde esnaflar için ilgili esnaf ve sanatkârlar odaları, tacirler için ise ticaret odaları tarafından yaptıkları işler ile ilgili fiyatlar belirlenir. Bu kurala uymayan yapıların almış oldukları cezaları rekabet kurumunun web sitesine ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Biz dernek olarak böyle bir çalışmanın içinde olmadık ve de olmayacağız. Bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum herkesin malumudur. Bilinçsizce yapılan günü kurtarma çabaları yüzünden, sektör kan kaybetmeye başlamıştır. Bu sektöre değer katmak veya değersiz hale getirmek bizim elimizdedir. Rekabetin verilen hizmetle değil de, fiyatla belirlendiği bir dönemi sektör olarak yaşamak, eminim ki birçok firmayı derinden etkilemiştir. Etkilenmeyenler için zaten söylenecek bir söz de yoktur. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz. PLATFORMDER olarak, ilgili kanunların sivil toplum kuruluşlarına izin verdiği ölçüde sektörü bir noktaya getirmeye çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Ancak, bu işler dünden bugüne hemen olmuyor. Zaman gerekiyor, sabır gerekiyor, takip gerekiyor ve en önemlisi üyelerin derneğe aidiyet duygusunun en üst seviyede olması gerekiyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol