Bu haber kez okundu.

TÜRKİYE FUARCILIĞININ ULUSLARARASI MARKASI; BOĞAZİÇİ İHTİSAS FUARCILIK

Türkiye yapı ve inşaat fuarcılığı alanında yaptığı başarılı işlerle uluslar arası bir marka haline gelen Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd Şti, Nam-ı Diğer Bosphorus Expo, düzenlediği Turkey Build, Unicera, Kapı Pencere Fuarı, Marble İzmir gibi fuarlar sayesinde Avrupa'nın ve Dünya'nın büyük ölçekli firmalarının da yakından takip ettiği bir firmamız. Boğaziçi İhtisas Fuarcılık Ltd Şti Genel Müdürü Utku Bengisu'yla firması hakkında konuştuk.

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık olarak 2012 yılında sektöre adım attıklarını belirten Bengisu, "2012 yılından bugüne kadar Türkiye'nin çokta aşina olmadığı, sahra altı Afrika ülkeleri, Orta Asya Cumhuriyetleri gibi değişik pazarları bulunan ülkelerde ihracata yönelik fuarcılık çalışmaları yaptık. 53 ülkede kazanmış olduğumuz deneyimi 43 farklı fuar organizasyonunda pekiştirerek bu deneyimi Türkiye içine taşıma gayretimiz oldu. Bunun için Antalya'da yerli ve milli üretimin yerli malı haftası diye kurguladığımız Antalya İş Makinaları Fuarları serisini başlattık. Bu seriyi 2 defa gerçekleştirdik. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden Bosna-Hersek'e, Etiyopya'dan Özbekistan'a kadar değişik coğrafyalardan büyük alıcıları Türkiye'nin yerli ve milli üreticileriyle buluşturarak ihracat çalışmalarına bir katkı sunmaya gayret gösterdik"  şeklinde konuştu.

"2019 yılının ilk fuarı Özbekistan'da"

Firmasının organizasyon takvimiyle ilgili bilgilerini okuyucularımızla paylaşan Bengisu, konuya ilişkin şu ifadeleri dile getirdi: "2019 yılı içerisindeyiz ve bu yıla yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz. Yılın ilk organizasyonunu Özbekistan'dan başlatacağız ve bu yolculuğumuz Fildişi Sahili Cumhuriyeti'yle devam edecek. Daha sonra İstanbul'da 'Türkiye Afrika İnşaat Buluşması' adı altında bir zirve yapacağız. İkili iş görüşmelerini kapsayacak bu zirveye, 54 farklı Afrika ülkesinden 1000 alıcı firmayı getirmeyi planlıyoruz.  7 yıldır tecrübe kazandığımız Etiyopya Fuarımızı 8.defa yapacağız. Yine 7.yılını doldurduğumuz ve tamamen kendi organizasyonumuz olan Gana'daki organizasyonumuzun ardından Kazakistan Astana ve Senegal'de gerçekleştireceğimiz organizasyonlarla bu yılı tamamlayacağız.

" Türkiye'ye yakın belirli coğrafyalarda sektör oldukça hareketli"

Sektörde Türkiye'ye yakın belirli coğrafyalarda işlerin oldukça hareketlenmeye başladığına dikkat çeken Bengisu, "Örneğin şu anda bizim de üzerinde hassasiyetle durduğumuz Özbekistan pazarı kiralamacılar için ışıl ışıl parlayan bir pazar. Çünkü birçok inşaat firması, yoğun bir şekilde şantiye kurmaya başladı. 'Tashken City' diye büyük bir projenin yapımına başlandı. Özbekistan İnşaat Bakanlığı'nın sadece 2019 yılı içerisinde inşaat projeleri için ayırdığı ihale bedeli 14 milyar dolar. İhale takvimi açıklanmış durumda. İnşaat firmalarının birçoğu bu ihaleleri almaya başladı. Yani bu bölgedeki ihtiyaçlar sürekli artıyor ve değişiyor. Kiralama firmalarımız Türkiye'de çok iyi işler başarıyorlar. Birçok büyük projenin üstesinden geldiler. Deneyimleri var. Özbekistan, Umman, Cezayir gibi inşaat sektörünün artık oturduğu ve geliştiği pazarlarda çok rahat bir şekilde hizmet verebilirler. Özellikle Türkî Cumhuriyetler'de büyük projeleri üstlenebilecek çok sayıda yerli kiralamacı firmamız bulunmakta. Gerçekten de kiralama sektöründe çok büyük oyuncularımız var. Bu büyük oyuncuların hemen hepsinin şu anda Özbekistan'da bir şubesinin olması gerekiyor. Çünkü demin de belirttiğim gibi buralarda çok fazla ve büyük projeler var. Hemen her ilinde bu büyük projelere rastlayabiliyorsunuz. Bu yüzden kiralama sektörünün büyük oyuncularını da kesinlikle bizimde yapacağımız bu organizasyonlara davet ediyoruz. Çünkü bu organizasyonlarda mutlaka iş bağlantısı yakalayabileceklerinden eminiz" dedi.

Son dönemlerde iç piyasada yaşanan daralmaya dikkat çeken  ve buna karşın alternatifler geliştirmek istediklerini belirten Bengisu, " Antalya İş Makinaları Fuarı ile birlikte dünyanın bir çok ülkesinde düzenlediğimiz  fuarlar bir çok yerli firmamıza ihracat olanakları sunuyorlar" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol