Bu haber kez okundu.

ALCEN GRUP BAŞARIYA KİTLENDİ

İş makinaları, sağlıklı yaşam, elektrik-elektronik gibi sektörlerde şirketler kurulması veya bunlara iştirak edilmesi, iştirak edilen veya yeni kurulan şirketlerin yönetilmesi, bu şirketlere teknik, mali, bilgi işlem ve insan kaynakları yönetimi ile diğer konularda danışmanlık hizmeti sağlanması, kurduğu veya iştirak ettiği şirketlerin teknik, idari ve mali organizasyonlarında destek sağlanması ve bu şirketlere sınai veya ticari yatırımlar yapılması faaliyetlerini yürüten Alcen Grup 2019 yılının Ocak ayında kurulmasına rağmen bir çok başarılı işe imza attı. Kurumsal olarak alanında ilk firma özelliğini de taşıyan Alcen Grup'un kurucu ortakları olan Nejdet Bayraktar ve Yusuf Korkut firmaları hakkında özel açıklamalarda bulundular.

Yüksek Matematikçi olduğunun bilgisini veren  Nejdet Bayraktar "Sektörümüzde yaklaşık 25 yıldır bulunmaktayım. Bunun yanı sıra organik ürün sektöründe de iyi bir araştırmacıyım" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi karış karış dolaştık"

Alcen Grup'un bu yılın Ocak ayında kurulduğunu yineleyen Bayraktar "Bilindiği üzere iş makinaları sektöründe büyük bir kriz yaşanmakta. Biz de bu krizin etkilerini bir nebze de olsa rahatlatmak adına iş makinaları, elektronik ve sağlıklı yaşam gibi birbirinden bağımsız sektörleri harmanlayarak bir grup şirketi kurmaya karar verdik. Firmamız 2 ortaklı bir şirkettir. İlk ana faaliyetlerimiz iş makinaları. Bu alanda firmaların, hem sıfır hem de şu an oldukça rağbet gören 2.el makinaların kiralama, alım-satım işlemlerini yürütmekteyiz.  Kurumsal olarak bu işi yapan ilk firmayız. Yaklaşık 6000 noktayla temas ederek neredeyse tüm Türkiye'yi karış karış dolaştık. Bunu yaparken de tabi ki ilişkide olduğumuz birçok firmanın referansını kullandık. Bu anlamıyla çok geniş ve üst düzey bir ilişki ağımız mevcut. Bütün personelimizle günde 20 saate yakın çok yoğun bir çalışma süreci içerisindeyiz. Piyasanın bu kötü durumu bir şekilde aşacağını umuyoruz" dedi.

Ekonomik süreçle ilgili sıkışan firmaların 2.el ürünlerini değerinin çok altında sattığına işaret eden Bayraktar "Bu çok üzücü bir durum. Krizi fırsata çevirmemek lazım. Her zaman buna karşı olduk. Sektör olarak hepimizin el ele verip bu süreci aşacağı umudunu taşımaktayım. Ülkemizde kaliteli üretim yapan platform imalat firmalarını tenzih ederek söylüyorum ki Avrupa standartlarının çok altında bir üretim söz konusu. Bu da direkt olarak 2.el kaliteli ürünlerin satışını çok olumsuz yönden etkilemekte. Bu anlamıyla ileriki süreçlerde gerçekleştirilecek bazı projelerimiz bulunmakta. Bu projelerimizden biri de Avrupa standartlarında sepetli platformlar imal edebilmek" şeklinde konuştu.

Alcen grup olarak yurt dışına da açılmak istediklerini kaydeden Bayraktar konu hakkında şu ifadeleri kullandı: "Bu anlamıyla Katar, Romanya, Arnavutluk, Bulgaristan gibi Balkan ülkeleri firmalarıyla çok iyi ilişkiler kurduk."

Elektrik-elektronik konusunda 33 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Bayraktar "Dolayısıyla bu tecrübelerimi Alcen Grup'ta pratiğe dökebilmenin avantajı içerisindeyiz. Uluslar arası standartlarda çok güzel kartlar üretmekteyiz. Bu kartların işlemcilerini de Türkiye'de oluşturmaktayız. Yazılımlarının tümü tamamen Türk patentli ve ürünlerimiz millidir" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Firmalarının bir diğer faaliyet konusu olan sağlıklı yaşama dair de konuşan Bayraktar şunları söyledi: "Ülkemizde maalesef sağlık konusu gerektiği önemi görmemekte. Özellikle organik ürünlerin üretimine dair çok önemli bir açık bulunmakta. Biz de bu sektöre yönelik faaliyetler gerçekleştirmek adına İzmir- Bergama'da 10dönümlük bir arazide solucan gübresi üretim tesisi kurduk. Bu tesislerden tüm Türkiye'ye hitap etmekteyiz."

Son olarak, Alcen Grup'a birkaç kategori daha ekleyeceklerini dile getiren Bayraktar "Bu anlamıyla önemi bir istihdam sayısına ulaşmak gibi bir hedef koyduk önümüze. Bunda tecrübenin çok önemli bir rolü oynamakta. Tecrübe parayla satın alınabilecek bir şey değildir. Biz piyasada edindiğimiz bu köklü tecrübelerimizi Alcen Grup vasıtasıyla sektörümüze de kazandırmak istiyoruz. Bu kriz ortamına rağmen, kiralama, sıfır ve ikinci el makinaların alım-satımında oldukça iyi konumlarda işler yapmaktayız. Her markayı satabilecek güçteyiz" dedi.

"Sektörün içine girdiği dar boğaza rağmen hatırı sayılır boyutlarda, başarılı işler gerçekleştirebiliyoruz"

Alcen Grup Genel Müdürü Yusuf Korkut ise yaptığı açıklamada "Şahsım olarak sektörümüze 2007 yılında adım attım. Alcen Grup olarak vinç piyasasının durağanlığına rağmen Nejdet Bayraktar'la önemli bir girişimde bulunduk.  Umarım hem firmamız hem de sektörümüz için düşüncelerimizi başarılı bir şekilde pratiğe dökebiliriz. İş potansiyelinin düşük olduğu bu süreçte çevremizi de kullanarak bir potansiyel yaratmaya çalışıyoruz. Firmaların vinçlerinin kiraya verilmesinin yanı sıra yine firmaların iş planlarının yapılıp pazarlamalarını gerçekleştireceğiz" dedi.

 Sektörün içine girdiği dar boğaza rağmen hatırı sayılır boyutlarda, başarılı işler gerçekleştirdiklerini kaydeden Korkut, "Fakat dediğim gibi piyasanın durgunluğundan dolayı henüz potansiyelimizin tamamını kullanamamaktayız. İçinde bulunduğumuz süreçte potansiyelimizin %40'ına yakın bir oranını kullanabiliyoruz. Bu aralar piyasada genellikle hiap ve sepetli ürünlere talep oluyor. Mobil vinçlere rağbet oldukça azaldı.  Bunun nedenleri ise çalışmaların durması ve bazı Devlet ihalelerinde duraksamaların yaşanması." Şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol