Bu haber kez okundu.

ATM MAKİNA GÖZÜNÜ ZİRVEYE DİKTİ

Firmaların kaldırma ve istifleme ihtiyaçlarını karşılayıp, müşteri taleplerini dikkate alarak sektörde iş imkânı yaratarak yaşanan istihdam sorununa da çözüm olmaya çalışan ATM Makine sektördeki köklü tecrübesiyle zirve yarışında emin adımlarla ilerlemesine devam ediyor.  ATM Makina  Genel Müdürü Erkan Kaleci firmasını ve sektörün bugününü konuştuk.

Yaklaşık 21 yıldır sektörde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Kaleci, "Forklift ile başlayan yolculuğumuz istif makinaları ve platform segmentiyle önemli bir gelişim ivmesi yakaladı. Geçmişte birçok ünlü uluslar arası forklift markasının bayiliğini yaptık. Yine kısmen jeneratör ve küçük endüstriyel ürünlerin de satışında bulunduk.  2005 yılından itibaren sektörü yakından takip edip, fuarlara katılarak platform sektörünün ülkemizde geleceği olduğu ön görüsünde bulunarak bu sektöre yöneldik. Bununla ilgili gerek Avrupa'da gerekse Uzak Doğu'da distribütörlük çalışmalarımız oldu. Uzak Doğu'daki bu distribütörlük çalışmamız devam etmekte bunun yanı sıra kısmen yerli üretim faaliyetlerimiz de sürmekte. Yük platformları ve elle çekmeli platformları Türkiye'de üretmekteyiz.  Kendinden yürüyüşlü platformlarındaki tercihimiz ise ithal makinalar olmakta" ifadelerini kullandı.  

"Bütün ürünlerimizin sonuna kadar arkasındayız"

Bünyemizde satış sonrası hizmetler konusunda uzman bir kadromuz bulunmakta. Biz hem kiraladığımız hem de satışını yaptığımız makinaların her zaman arkasındayız. Müşterilerimiz 10 yıl sonra dahi bir sorun hakkında firmamızı aradığında mutlaka bir muhatap buluyor. Eski veya yeni müşteri ayırt etmeksizin sorunlarına mutlaka bir çözüm buluyoruz. Piyasamızın genişlemesiyle birlikte maalesef iş ahlakı konusunda bir erozyonun yaşandığı göze çarpmakta. Bazı firmalar ürünlerinin arkasında durmuyor. Bu piyasada olumsuz bir imajın oluşmasına bu imajın da sektörümüze yansımasına neden oluyor.

28 Şubat sürecinden sonra Türkiye'de bir ara eleman bulma sorunu (meslek liseleri) yaşanmaya başladığını iddia eden Kaleci konuya ilişkin şunları dile gietirdi: "Bu sorun ağırlığını hissettirerek devam etmekte ve gelecekte de daha büyük problemleri sektörümüze dayatacak gibi. Bu aslında çok önemli bir memleket meselesi. Zira artık ülkemizde terzi, araba tamircisi vs. bulmak günden güne zorlaşmaya başladı. Gençlik artık sanayide, yağın kirin olduğu yerde durmaktansa AVM kültürünün etkisiyle çok daha vasıfsız, içinde üretimin herhangi bir nüansı bile bulunmayan işleri tercih ediyorlar. Gelecekte çok güzel makinalar getirip satacağız ama böyle giderse bu makinaları tamir edecek kimseyi bulamayacağız. Örneğin vinççiler de uzman operatör bulma sıkıntısı yaşamakta."

ATM Makina olarak işin hem satış hem de kiralama boyutuyla ilgili oldukları için bu işleri ayrı ayrı yapan firmalarla sürekli iletişim halinde kaldıklarını ve bu anlamıyla sektörü çok yakından tanıyıp tahlil edebildiklerini belirten Kaleci şu şekilde devam etti: "Gördüğümüz kadarıyla Ağustos ayı itibarıyla forklift ve platform satışlarında büyük düşüş yaşandı. Bu düşüş 2019'un ilk 2 ayı da olmak üzere hala devam etmekte. Ürün satışları yok denecek kadar az. Her geçen gün cirolarımız ve satış adetlerimiz düşmeye devam ediyor. Bu süreci aşmak için Bursa'da ve yurtdışında yeni satış politikaları gerçekleştirmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Kiralama fiyatlarımızda piyasaların hareketli veya durgun olduğu zamanlarda hep dik durmaya çalıştık. Ama 2019 yılı itibarıyla biz de kiralama fiyatlarında hassasiyetimizi bozmak zorunda kalacağız. Çünkü işler gerçekten çok ciddi anlamda düştü. Piyasaların tekrar hareketleneceği, büyük projelerin hayata geçirileceği umudunu yaşıyoruz."

6331 Sayılı İş Güvenliği ve Sağlığı yasasının platform sektörünün ülke içerisinde büyük bir gelişim ivmesi yakalamasına sebebiyet verdiğini söyleyen Kaleci, "Bu yasayla birlikte fabrikalarda iş güvenlikçiler çalışmaya başladı. Bunlarla birlikte denetimler de başlamış oldu. Böylelikle platform kullanma zorunluluğu oluştu.  Artık forkliftin çatalına personel veya sepet yerleştirilip iş yapılamıyor" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol