Bu haber kez okundu.

HİDROKON MÜHENDİSLİK AKADEMİSİNİ KURARAK AR-GE  ÇALIŞMALARINDA YENİ DÖNEMİ  BAŞLATTI

Vinç sektörünün yenilikçi ve lider firması Hidrokon, ezberleri bozmaya devam ediyor. HİMA Akademi ile teknolojiyi sektörün emrine sunacaklarını; creatif, çözüm odaklı, yenilikçi ve modern ürünlerle bilgiyi üretime dönüştürerek sayi 4.0’da ülkemizi bir adım öne taşıyacaklarını ifade eden Hidrokon Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, “HİMA’nın sektörümüzün gelişimine yönelik yeni bir dönemi başlatmasını umut ediyorum. Buna öncülük edecek olmamızdan dolayı da onur duyuyorum.   Çünkü fark yaratanlar artık önde olacak, vasat ve sıradanlık artık hiç kimseyi tatmin etmiyor. Ülkeleri de tatmin etmiyor” vurgusunda bulundu.

Hidrokon Mühendislik Akademisi vinç sektörüne yeni bir soluk kazandırdı. Konuyla ilgili Taşıma &Kaldırma Üniteleri’ne bilgi veren Hidrokon Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü şunları söyledi: “Hidrokon Mühendislik Akademisi olarak uzun süredir hayal ettiğimiz çok önemli bir çalışmanın başlangıcını yapmış bulunuyoruz.  Bu çalışmayı başından beri destekleyen ve hayata geçmesinde bizi yüreklendiren Hidrokon AR-GE Danışma Kurulu’na, HİMA eğitimcisi kıymetli akademisyenlerimize, teşekkürlerimizi arz ediyorum.

SANAYİMİZİN DÖNÜŞMESİ ŞART 

4. Sanayi Devrimi’nin fiilen başladığı, üretim alışkanlıklarının hızla değiştiği, üretimin bilimden daha fazla beslendiği bir dönemdeyiz. Türkiye de, kendisini dünyanın bu yeni sanayi ve üretim vizyonuna  konumlandırmak zorunda. Elbette son 15-20 yılda teknolojimizi ve üretim kabiliyetimizi önemli ölçüde geliştirdik.  Ancak bildiğiniz gibi son 5-6 yıldır kişi başına düşen milli gelirde 10-11 bin dolar civarlarına takıldık kaldık. Buna orta gelir tuzağı deniliyor,  buna orta teknoloji tuzağı deniliyor. İsmi ne olursa olsun bu yeni dönem, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için sanayimizin dönüşümünü zorunlu kılıyor.

BİLGİYİ ÜRETİME DÖNÜŞTÜREN EKONOMİLER SINIFI GEÇECEK

Artık geleneksel üretim metotlarıyla, fiyata dayalı rekabet anlayışıyla gelebileceğimiz son noktaya geldik. Dünyanın en büyük ekonomilerinin bilgiyi üretime dönüştürmeyi başarabilen ekonomiler olduğu gerçeğinden hareketle, biz de milli gelirimizi artırmak, ülkemizin refah düzeyini geliştirmek için üretimimizi bilgi ile daha fazla beslemek zorundayız. Son dönemde sıkça ifade edilen ‘yüksek katma değerli üretim’ ya da ‘yüksek teknoloji ürünü’ kavramlarının içini doldurarak, işletmelerimizi daha nitelikli üretim yapan üretim merkezleri haline getirmek zorundayız. Eski metotların ayak izlerine basarak, bugüne kadar olduğu gibi dünyada üretilmiş olan teknolojileri kullanarak daha ileriye gidebilmemiz mümkün değil. Daha ileriye gidebilmek için işletmelerimizin ürettiği katmadeğeri geliştirmek, ihracat kapasitelerini, dolasıyla da karlılıklarını artırmak durumundayız.

FARKLI OLMANIN AÇIK FARKINI FARKIMIZLA ORTAYA KOYDUK  

HİMA-Hidrokon Mühendislik Akademisi projesini konuşmaya başladığımız günlerde, mühendislik kapasitemizi geliştirmemiz gerektiğini konuşarak yola çıktık. Bunu yaparken sadece Hidrokon çerçevesinde kalmamayı ve Konya’da mühendislik kapasitesini geliştirmek isteyen herkese açık bir program olmasını öngördük. Çünkü biz şehir olarak, üreten sektörün, üretimi planlayan, gerçekleştiren mühendisleri olarak eğer kendimizi geliştirmezsek güncel bilgiyle donatmazsak bu teknolojik dönüşümü gerçekleştirebilmemiz mümkün değildir. Hergün öğrenmeye devam etmek ve hergün üstüne bir şey daha koyarak teknolojik kabiliyetimizi, yetkinliğimizi geliştirmek zorundayız. Bunun da bir tek yolu var,  bilimin ürettiği bilgiyi, sürekli tazelemek, bunu da dünyaya satmak zorundayız. HİMA Akademi’de Türkiye’nin kendi alanında otorite hocalarını bir araya getirdik. Bu kıymetli hocalarımız bizler için buraya geliyor, bilgilerini aktarıyorlar. Yıllarını araştırma faaliyetlerine ve bilimsel çalışmalarına vermiş olan hocalarımız bizim için çok kıymetliler.  HİMA’nın sektörümüzün gelişimine yönelik yeni bir dönemi başlatmasını umut ediyorum. Buna öncülük edecek olmamızdan dolayı da onur duyuyorum.   Çünkü fark yaratanlar artık önde olacak, vasat ve sıradanlık artık hiç kimseyi tatmin etmiyor. Ülkeleri de tatmin etmiyor... Ülkelerde fark ortaya koyanlar bu dönüşümü başaracaklar. Dolayısıyla fark ortaya koymanın yolu çalışmak ve bu tür imkanlardan maksimum oranda istifade etmektir.”

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol