Bu haber kez okundu.

İLKLERİN FİRMASI İSTANBUL VİNÇ'TEN YENİ YATIRIMLAR

20 yılı aşkın köklü tecrübesiyle İstanbul Vinç, Türkiye’nin vinç ve özellikle Platform kiralama sektörünün öncü firmalarının başında gelen şirketlerden biri. İstanbul Vinç Operasyon Müdürü Ali İşli'yle bir araya gelerek firmalarının son dönem faaliyetleri ve sektörün sorunları hakkında konuştuk.

"Öncelikle bunca yıl sektörümüze verdiğiniz emeklerden dolayı Net Medya ekibine çok teşekkür ediyorum" şeklinde açıklamalarına başlayan İşli, "İstanbul Vinç 1996 yılında Mustafa Bilgin tarafından kuruldu. 2003 yılında firmaya operatör olarak girdim. O dönemde hem araç üstü platformların sayısal azlığı hem de ülkemizin ekonomik koşullarının daha iyi durumda olmasından, sektörümüz ve firmamız büyük bir gelişim ivmesi yakalayarak çok hızlı bir şekilde büyüdü. Firmamızın bu hızlı gelişiminde Mustafa Bilgin'in bilgi ve birikimleri, Avrupa piyasalarını çok iyi takip etmesi de büyük rol oynar. Örneğin 2004 yılında manliftleri Türkiye'yle tanıştırdık. Öncelikle 2.el ürünler getirip bu ürünlerde uzmanlaştıktan sonra orijinal makinaları piyasalarımıza kazandırdık. İstanbul Vinç olarak 2018 yılının Ağustos ayına yani döviz kurundaki o dalgalanmalara kadar bu gelişim ivmesini devam ettirdik.  Döviz kurunun artışıyla birlikte biz de şirket olarak kendimizi koruma politikaları üretmeye başladık. Gelinen süreçte, işlerimizi daha kaliteli nasıl yaparız, personelimizi, sahadaki çalışanlarımızı, operatörlerimizi daha güvenli çalışmaya nasıl kanalize edebiliriz şeklindeki çalışmalara yoğunlaştık" şeklinde ifadeler kullandı.

 2019 yılını firma olarak rölantide geçireceklerini düşündüğünü ifade eden İşli konu hakkında şunları dile getirdi: "Tabi ki yatırımlarımız, eğitimlerimiz devam edecek, piyasadaki İstanbul Vinç markasının gerekliliğini yerine getireceğiz. Ülkemizde maalesef iş anlamında neredeyse 1 ay sonrası bile görülemeyecek hale geldi. Bundan dolayı firma olarak biz de tabi ki alternatif çözüm yolları aramaktayız. Bunlardan biri de yurt dışına hizmet satmak. Hâlihazırda Hollanda'da bir şubemiz bulunmakta ve burada 50 civarında makinamız mevcut."

"Operatörlerin önemi!"

Sektörümüzün en önemli problemlerinden biri uzman operatör bulma sıkıntısı.  Başka bir iş alanından işsiz kalıp gelen, sadece ağır vasıta ehliyeti olduğu için işe almak zorunda kalınan çalışanlar bulunmakta. Bir kişinin operatör olarak çalışması için öncelikle operatörlüğün ne olduğunu ve kullandığı aracı çok iyi tanıması gerekir. Bunun akabinde işine gittiği müşteriyi de mutlu etmesi gerekir. Tüm bunların başat unsuru mesleğini sevmekten geçer. Operatörler firmalar için gerçekten de çok önemlidir. Öyle ki; müşterilerin çoğu firma sahiplerini veya yönetim kademesini tanımaz. İşlerini gören operatörlerle yüz yüze gelirler. Bu anlamıyla operatörlerin makinalarının temiz olması, kılık ve kıyafetlerinin düzgün olması, çalıştığı sahada emniyet kurallarına uyması ve güler yüzlü olması gerekir"

2004 yılında İstanbul Vinç'ten kendisiyle birlikte 7 operatör arkadaşının Mustafa Bilgin'in yönlendirmesiyle ülkemizin duayen iş güvenliği uzmanlarından Bahri Temeltaş'tan eğitim aldıklarını kaydeden İşli, "Bu anlamıyla kendimizi çok şanslı olarak addediyorum.  Bugün firma olarak böylesi zirve konumlara gelmişsek bunda Mustafa Bilgin'in eğitime verdiği önemin büyük rolü bulunmakta" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol