Bu haber kez okundu.

İMALATIMIZDA MÜHENDİSLİĞİ ÖN PLANA ÇIKARARAK FARKIMIZI ORTAYA KOYUYORUZ

Boğaziçi Platform Genel Müdürü Erhan Avşar, üretimlerinde mühendisliği ön plana çıkardıklarını ve sektörden bu anlamda takdir topladıklarını ifade ediyor.

“Platform ve hidrolik çalışma sistemi ve isim benzerlikleri olarak farklı ürünler. 2015 temmuzdan sonra asansörler sadece insan, platformlar yük kaldıracak ibaresinden sonra bizim asansörlerin ismi platform oldu.  Personel platformları ise İSG 6311 maddesiyle tanımlandı. Asansör ve platform bu bağlamda hem benzerlikleri hem de farklılıkları açısından önemli” diyen Boğaziçi Platform Genel Müdürü Erhan Avşar ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

ÜRETİMLERİMİZ SEKTÖRDEN TAM NOT ALIYOR

İmalatlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bizim yük platformu imalatımız devam ediyor. Kendimize biraz daha değer katarak üretimimiz devam ediyor. Yük asansörleri anlamında kullanıcılar bizi ilk 3 ya da 5’e koyuyor. Yenilikler açısından mukavemet elbette önemli ama görselliğe önem verdik. Fren sistemi geliştiren ender firmayız. Beyaz yakalılara, işin mühendislik boyutuna, metamatiğie önem veriyoruz. İnsan asansörü mantığıyla çalışıyor makinalarımız. Eskiden platformları NPU demirden Croman marka kullanıyorduk. Saclar da baklavalı saclar 6/5 ya da ¾ gıdalarda paslanmaz saçlar kullanıyorduk.

ÖNEMLİ OLAN MÜHENDİSLİKTİR

Burada aslında kullanılan demirden daha önemlisi mühendisliktir. Bir demirciye de gitsen demir her yerde aynıdır. Senkronize çalışmanın en büyük özelliği mühendisliktir. Türkiye’de tek anldığımız ünite motoru Volt markadır. Panomuzu kendimiz imal ediyoruz. Pistonları ülkemizdeki belirli firmalara imal ediyoruz. Yaptığımız ürünlerde esas belirleyici olan kalitedir. Bizim artık müşteri portfüyümüz referanslarımızdır. Mercedes bütün işlerini bize verdi. Sertrans, Petrol Ofisi dolum tesisleri ve fabrikaları yük asansörlerini bize verdiler. Petrol Ofisi bizim ürünümüzü ilk seferde kabul etti. Buna biz de şaşırdık. İş bitirme belgesi almak için gece gündüz çalıştık. Bu belgenin şimdilerde PO örneğinde olduğu gibi faydasını gördük.

BÜROKRASİNİN AZALMASI LAZIM

Yerli imalat yapıyorsunuz. Teşviklerden, KOSGEB’ten yararlanıyor musunuz?

Şu ana kadar yararlanmadık. KOSGEB’ten sadece nitelikli eleman desteği aldık. Aslında bu bizim imalkarlığımızdan kaynaklandı yoksa çok daha fazla teşviklerden yararlanabilirdik. Ama burada çok ciddi bir bürokrasi de var. Yerli üretimin elbette ki desteklenmesi lazım.

KİMSEDE OLMAYAN MAKİNALARI TERCİH EDİYORUZ

İnsan kaldırma platformlarına yatırım yaptınız. Makina parkurunuz 25’e çıktı. Kiralama nasıl gidiyor?

Nicelik olarak belki sayımız sektöre oranla az ama nitelik olarak sektörde olmayan firmaları tercih ettik. Herkesin bir makaslı veya sepetli vardır. Ama eklemli platform bu anlamda çok yok. 20’ye yakın bir eklemli platform var. Uzman Lift’ten, Acarlar Makina’dan, Maxer’den ürünler aldık. Bunlardan son derece memnunuz. Aldığımız ürünler döviz bazlı. Maalesef dövizdeki dalgalanma ortada. Euro ile alıp TL bazında kiralama yapıyoruz. Yatırım yapmak isteriz ama içinde bulunduğumuz dönem ortada. Seçimlerden sonra ülkemizde yeni bir dönem olacak. Bu yeni dönemden umutluyuz. Yurt dışındaki projelere yönelik yatırım yapmak istiyoruz. Ama bu koşullarda yatırımı durdurduk, ilerleyen zamanlarda piyasanın durumuna göre bekleme modumuzu değiştirebiliriz. Bizim ana konumuz yük asansörleri. Bu gemiyi yük asansörleri ile döndürüyoruz. Yük asansörlerine yatırımı artıracağız.

MEVCUDU KORUMANIN PEŞİNDEYİZ

Krizi fırsata çevirme konusunda ne düşünüyorsunuz?

Krizi fırsata çevirmek değil de mevcut olanı korumak peişndeyiz. Fiyatlandırma konusunda sektörün kenetlenmesi lazım. Çeşitli STK’ların ya da sektörel yapılanmaların belirleyici rol üstlenmesi lazım. Biraz daha kucaklayıcı, insanlara moral verici toplantılar düzenlenmeli. Ben dernek başkanı olsaydım sektörü toplar ve kriz konusunda bir moral-motivasyon artırıcı toplantı yaprdım. Bu tür işlerin yapılması gerekiyor. Sektörümüzde örgütlülükten bahsedemiyoruz. Şu an cebimizdeki paradan yiyoruz. Cebimizdeki para bitince ne olacak? Büyük firmalar bir konsorsiyum kurup kibirden vazgeçerek krize karşı bir toplantı, önlem almaları gerek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol