Bu haber kez okundu.

KONYA’DA VİNÇ İŞLETMECİLERİ BİRLİK OLAMADIK, FİRMALAR FİYATA DEĞİL KALİTEYE ODAKLANMALI

Konya Vinç İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıcı ve Keleş Kurtarma Genel Müdürü Muammer Keleş, Konya’da vinç iletmecilerinin birlik olamadığını belirtiyor. Keleş, kayıtdışı çalışan vinçlerin pastayı daralttığını ve fiyatları dibe vurduğunun da altını özellikle çiziyor.

Keleş Kurtarma, iki ortaklı olarak 2000 yılında kuruluyor. Mahmut Keleş ve Muammer Keleş olarak kurulan firma; 2006 yılında da Limited Şirketi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Sorularımızı Keleş kurtarma genel müdürü muammer keleş yanıtladı.

KRİZLERE RAĞMEN YILMADIK

Keleş Kurtarma’yı kısaca tanıtır mısınız?

İlk başladığımızda 10 tonluk bir makine ile baildık. 2004’e kadar her yıl bir makine yaptırarak devam ettik. 2002’de kriz olduğu zamanlarda benim 2. makinem çıkmıştı. Çeşitli krizler gördük ama yılmadık. 2007’de de imalat sektörüne girmeye karar verdik. Kardeşim Mahmut Keleş, imalat da ben de işletmede kaldık. 2008’deki krize rağmen yine yılmadık. 2010’da da teleskopa girdik. Şu anda en düşük teleskopumuz 45, en büyüğü de 450 tonluk teleskop’umuz var. 13 tane mobil vinç’imiz var. 45 tonluk grup, 30-45 diye geçer, 40-80 o da grup. Liiber 100 tonluk var. 2 tane Liiber 150 var. 5.180 Grov var. 1 adet Liiber 200 tonluk var. 1 adet HC 300 Demak var. 1 adet de 450 tonluk grov var.

Biraz da makine parkurunuzdan bahseder misiniz?

Hiap türlerinden de 7 tonluktan 130 tonluğa kadar Hiap’ımız var. Toplam 45 tane forlkliftinden TIR’ına, TIR parkımıza, 5 dingilli Lowbed’imize kadar filomuzda makinelerimiz var. TIR’ları büyük makineleri taşımak için kullanıyoruz. En büyük Hiap 130 tonluk HİAP kendi imalatımız var. 25’likten 50,60,70 tonluklarımız var.

2017 yılı, firmanız adına nasıl geçti?

Bizim için çok güzel geçti. 2018’in de güzel geçeceğini düşlünüyorum. Ağırlıkla çimento fabrikalarında çalışıyoruz. Viyadük, kireçler, tüneller vs. Genelde Konya dışında çalışıyoruz. Konya’da 2 makine durduruyorum. Onları da Konya’da kulevinçlerde vs. çalıştırıyorum.

OPERATÖR BULAMIYORUZ

En büyük sorunumuz operatör sıkıntısıdır. Operatör yetişmiyor. Operatör yetişince de 50 lira için yerini değiştiriyor. Benim burada ortalama 50 kişi var. Konya’da çıkan makine sayısı 100’e yakın aylık en aşağı çıkıyor. Ama 10 tane operatör yetişmiyor. Bunun sıkıntısını inşaat sektöründen tutun da diğer sektörlere kadar çekiyoruz. İnşaat sektörleri özellikle bizim operatörlerimizi kapma yarışında.

MİLLET RAHATA ALIŞTI

Çözüm önerileriniz nelerdir?

Devletin bu konuya el atması lazım. Operatörlerimiz iyi maaş alıyor. Millet rahata alıştı. Bugün bir operatörün en düşüğü 2 bin 500 lira alıyor. 2-3 arkadaş bir oluyor. Tarla tapan satıyorlar. İmalat sektörüne yöneliyorlar. Krediler de zaten hazır...

K BELGESİ’NDE BENİM SUÇUM NEYDİ?

K Belgesi çıktığında ben gittim 20 küsur bin lira verdim. Zorunlu tuttular, gittik aldık. 23 bin lira K Belgesi. Köşe başına bir makine koymuş adam orada durmuş. K Belgesi almıyor. K Belgesi, yılbaşından sonra 10 bin liraya düşmüş... Devlet burada bir zorluk getirmiyor. Burada bir zorluk getirmesi lazım. Adam vergiye tabii değil, algısı yok vergisi yok. Senin 500 liraya yapacağın işi 100 liraya yapıyor. Benim suçum ne? Kaliteli işe bakılmıyor. Bizim Konya, benim işim ucuza yapılsın mantığıyla gidiyor. Ama İstanbul, İzmir’de öyle değil. Vincin, imalatçının yatağı Konya. Ama bizim daha çok öğreneceğimiz şeyler var. Biz dışarıya açıldıkça, benim ufkum da açıldı.

KENDİ KENDİMİZİ MAĞGUR EDİYORUZ

Konya Vinç İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı olarak siz neler yapacaksınız?

İlk kurulduğumuz zaman arkadaşlarla 15 günde bir toplanıyorduk, konuları masaya yatırıyorduk. Aidat belirliyorduk. Bir STK olarak güçlenip sesimizi duyurmak istiyorduk. Bugün benim Muammer Keleş ismi ile gitmem ayrı, Konye VİÇNDER olarak gitmem çok ayrı. Benzinliğinden tutun da lastik bayiliğine kadar toplu hareket edelim dedik. Taşeronlarda çok batak veriyoruz dedik. Batak verdiğimiz firmaları birbirimize haberdar edelim dedik. Şu anda bir telefonla her şeyimizi hallediyoruz. Ama Konya’da vinç sektörünü bir araya getiremedik, toplayamadık. Bu da aidat parasından kaynaklandı. Yani küçük hesaplar yapıldı maalesef. Oysa, bizim çok daha organize olmamız ve bu şekilde çalışmamız gerekir. Dernek binamızı çok güzel oluşturduk. Binamızın tüm eksiklerini de giderdik. Ama dernekçiliği bilmediğimizden midir nedir, yürütemedik. Benim müşterimi çaldın, benim müşterime gittin gibi küçük sorunlarla maalesef yürümedi bu iş. Konya, küçük bir şehir olduğundan hemen toplanabiliyoruz. Bir cenazede, bir düğünde bir araya anında gelebiliyoruz. Ama birlik olamadık maalesef. Konya’da çok ciddi batak verdik firmalar olarak. Mesela bir firma, bir arkadaşımızın parasını vermemiş, o arkadaşımız bizi haberdar ediyor. Falanca firma benim paramı vermedi diye ama yine de giden arkadaşlarımız var. Onlar gidince de diğer arkadaşımız mağdur oluyor. Yani kendi kendimizi mağdur ediyoruz. Bir de fiyatlar birbirini tutmuyor. Fiyata değil, kaliteye odaklanması gerekiyor firmaların. Bu da bizim elimizde... Bizim makine parkurumuz geniş olduğu için firmalar bizi tercih ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol