Bu haber kez okundu.

RİSKİN OLDUĞU HER YERDE İSTANBUL GÖZETİM BELGELENDİRME YANINIZDA

İş ekipmanlarının kullanımında iş güvenliği yönetmenliğindeki yapılması zorunlu periyodik kontrol hizmetlerini uzman bir kadroyla sunan İstanbul Gözetim Belgelendirme, daha sonra yaşanılacak olası ciddi kazaların önlenmesi adına sektörel bir açığı da kapatmakta. İstanbul Gözetim Belgelendirme Genel Müdürü Hüseyin Ören'le firması ve sektörde yaşanılan olumsuzluklar hakkında konuştuk.

İstanbul Gözetim Belgelendirme'nin 2014 yılında kurulduğunu belirten Ören "Periyodik kontrolle alakalı yetişkin mühendislerin sahada gördükleri iş sağlığı ve güvenliğiyle alakalı kusurlu ekipmanları belgelendirip firmaya iletmesi gerekiyor. Tabi piyasada yetişkin mühendis bulmak zor. Firma olarak sahaya yetişkin mühendisler yetiştirip işin daha kaliteli yapılması adına yola çıktık. 6 yıllık bir firma olmamıza rağmen çok büyük tecrübeler elde ettik. İş ekipmanlarının kullanımında iş güvenliği yönetmenliğindeki yapılması zorunlu periyodik kontrol hizmeti sunuyoruz. Riskin olduğu her yerde çalışmaktayız. AVM'lerde, hastanelerde, otellerde, fabrikalarda ve şantiye alanlarında periyodik kontrol hizmetleri sunmaktayız. Bununla alakalı kaldırım ve iletim ekipmanları, basınçlı ekipmanlar, yangın ve elektrik tesisatları, topraklama ölçümleri gibi uzman olduğumuz alanlar bulunmakta. Tüm bunlarla alakalı piyasaya bütün dünyada geçerliliği olan güvenlik belgeleri veriyoruz.  TÜRKAK 17020 kapsamında kaldırım ve iletim ekipmanları, basınçlı ekipmanlar, yangın ve elektrik tesisatları, topraklama ölçümlerinde bütün kalemlerde akrediteyiz" şeklinde konuştu.

Sektöre atıldıklarında periyodik kontrollerde çok büyük sıkıntılar gördüklerini kaydeden Ören konu hakkında şunları dile getirdi: "Halen daha devam eden bu sıkıntıların başında eğitimsizlik unsuru gelmekte. Bir ekipman er ya da geç yorulup yıpranacaktır. Burada önemli olan ekipmanın doğru kullanımına dair verilecek eğitimler. Bu eğitimler hem iş verimini artıracak hem de ekipmanın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Yani ekipmanların eğitimli kişiler tarafından kullanılması riskleri ortadan kaldıracaktır. Aksi takdirde sıfır makinada bile kazalar yaşanabilir. Yine sahada ekipmanların periyodik kontrolünü yapan mühendislerin birikimli olmaları ve olumsuz durumlara anında müdahale edip, belgelendirip gerekli mercilere ulaştırması gerekir. Burada devletin ilgili kurumlarının da belgelendirilmiş ve iş sağlığını tehlikeye atan sürçlere müdahale etmesi gerekir."

"Operatörlere Büyük Haksızlıklar Yapılmakta"

Bir operatörün asıl görevi makinayı doğru kullanmaktır. Operatör, makinanın lastiğinin durumu, yağ kaçakları gibi gözle görülür sorunlarını tespit edebilir ama bom çatlaklıkları, zincirlerin hasarlı durumları gibi sorunları göremez. Bunları ancak ilgili mühendisler gerekli ölçümleri yaparak görebilir. Bu anlamıyla bakım, ekipman ve iş güvenliği adına çok önemli bir süreçtir. Bundan dolayı neredeyse bütün kazaların günah keçisi yapılan operatörlere büyük haksızlıklar yapıldığı kanısındayım.

Türkiye'de periyodik kontrolün zorunlu olmaması halinde firmaların %80'inin bu kontrolleri yaptırmayacağını iddia eden Ören, "Bu konudaki duyarsızlığın çok vahim boyutlarda olduğunu biliyorum. Yine mevzuatta periyodik kontrol, görsel kontrol olarak geçmekte. Bu da yüzeysel bir kontrol sürecini beraberinde getiriyor" dedi.

Forklift sektörünün platform sektörüne göre ülkemizde daha erken oluştuğu için periyodik bakım tarafında daha iyi bir işleyişe sahip olduğunu kaydeden Ören "Buna rağmen burada da eksiklikler yaşanıyor. Örneğin forklift çatallarında aşırı yüklemelerden dolayı bazı çatlamalar olabilir. Bu çok tehlikeli kazalara yol açabilir. Bunlar da forklift sürücüsünün gözüyle görülemeyen ancak periyodik bakımlarla ortaya çıkarılabilecek olumsuzluklardır. Sektörün önde gelen firmaları bu bakımları yaptırıyorlar ama yaptırmayanlara nazaran bu oran oldukça az maalesef" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol