Bu haber kez okundu.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER BELİRLEYİCİ OLUYOR

Berva Platform Genel Müdürü Mehmet Çiftçioğlu ve Şirketin kurucu ortağı Utku Özyurt, Berva Platform olarak Satış Sonrası Hizmetler’in (SSH) belirleyici etkenler arasında olduğunu ifade ediyor.

Satış Sonrası Hizmetler’in müşteri için ne ifade ettiğini Berva Platform Genel Müdürü Mehmet Çiftçioğlu ve Şirketin kurucu ortağı Utku Özyurt ile değerlendirdik.

Berva Platform’u tanıtır mısınız?

 Berva Platform olarak, 2 yıl önce Utku Özyurt ile birlikte bir karar alıp bu sektöre giriş yaptık. Bunun öncesinde de 10-12 yıl kadar aynı sektörde başka firmalarda çalıştık. Bunun sonucunda kendi işimizi yapmaya karar verdik. Sektöre girdiğimizden bu yana ekonomik sıkıntılar ile karşılaştık. Şu anda sıkıntısız bir şekilde ilerliyoruz. İç ve dış piyasada olmak üzere toplam 80 adet makinamız var. Aşağı yukarı dengeli gidiyoruz. 8 metreden 43 metreye kadar platform imalatı yapıyoruz. Şu anda mevcut projelerin hepsini tamamladık. Projelerimizi kendimiz çiziyoruz. Tasarımlarının hepsini şahsen ben kendim yapıyorum.

ÖNCELİĞİMİZ İNSAN SAĞLIĞI EMNİYETİ

İç piyasaya üretmiş olduğunuz makinalarınız var. Bunlar dış piyasaya da aynı şekilde gidiyor. Makinaların özellikleri ve neden tercih edildiğinizi anlatır mısınız?

Biz, insan kaldıran makinalar ürettiğimiz için önceliğimiz insan sağlığı emniyeti. Bunların ön planda olması gerekiyor. Güvenlik ve hassasiyet çok önemli. Bunun için biz, makinalarımızda hassas olması için oransal kumanda kullanıyoruz. Bu bizden önce yurt dışında piyasalarda mekanik kumandalar gönderiliyordu. Biz şimdi yurt dışına da oransal bir şekilde güvenlik sistemi ve makinalar gönderiyoruz. Hassasiyet ve sepetteki kişinin can sağlığı bizim için önemli olduğu için bunları ön planda tutuyoruz. Daha alçak, daha kibar butik makinalar yapıyoruz. Bunlara daha özen gösteriyoruz.  Yaptığımız makinalar biraz küçük olsun, manevra kabiliyetleri yüksek olsun istiyoruz. Bu kriterlimizi ön planda tutarak tasarımlarımızı bunların etrafında şekillendiriyoruz.

İLK ÜRÜNLERİMİZLE ŞİMDİKİ LERARASINDA ÇOK FARK VAR

Berva Platform olarak ilk ürentiğiniz makinalar ile günümüzde ürettiğiniz makinalar arasında fark var mıdır?

Çok fark var... İlk başladığımız zaman projelerimiz yeni yeni oturuyordu. Görselliğini değiştirdik, işçilik kalitesi değişti. Ustalarımız ona göre alıştı. Farklı bir proje yürüttüğümüz için ustaların alışması biraz zaman aldı. İşçilik kalitesi, boya kalitesi arttı. Biz de projedeki eksikliklerimizi tamamladık. Bunları tamamlayınca ortaya daha güzel bir şey çıkmaya başladı.

TERCİH EDİLİR OLDUK

Son dönemde ihracatınız arttı mı?

Yurt dışında gönderdiğimiz makinalarda yurt dışındaki kullanıcı da makinaların  gelişmelerini gördü. Şu anda yurtdışına gönderdiğimiz makinalarımızda gayet güzel, beğenilir ve tercih edilir duruma geldi. Bunların hepsi yerli üretim. Yurt dışından sipariş aldığımız zaman araç ölçülerini istiyoruz. Projeli çalıştığımız için projeleri direkt kendimiz yaptığımız için genelde buradan gönderdiğimiz zaman montajı çok pratik olduğu için herhangi bir sorun yaşamıyorlar. Bu şekilde işleri de hızlı bir şekilde çözülüyor. Bu nedenle tercih ediliyoruz.

Utku Özyurt

MÜŞTERİ VE ÇÖZÜM ODAKLIYIZ

Şirketin bir diğer ortağı olarak Utku Özyurt Bey, sizce Berva Platform’un yurt dışında tercih edilmesinin nedenleri nelerdir?

Öncelikle biz müşterilerimizin taleplerini değerlendiriyoruz. İstediklerini, bizden beklentilerini etüt ediyoruz. Çünkü ülke ülke makinaların özellikleri değişebiliyor. İstekleri,  şase kaplamasından, rengine varıncaya kadar her şeyi değişiyor. Öncelikle biz müşterilerimizi dinliyoruz, isteklerini bir şablon haline getiriyoruz. Biz müşterilerimize alternatifler ile birlikte sunuyoruz. Sunduğumuz pratik alternatifler müşterilerimizin hoşunada gidiyor. Bu sayede insanlar bizimle daha iyi bir şekilde diyaloga giriyorlar. Bu sayade bizler de daha farklı, daha güzel makinalar üretmiş oluyoruz. Yani biz kendi ürünlerimizi geliştirirken müşteri odaklı çalışıyoruz. Ben, bunu yaparım isteyen alır isteyen almaz mantığı ile bir makine üretmiyoruz.

FARKINDALIĞIN ADRESİ BİZDE

Berva Platform olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bizde hedefler hiç bitmez. Biz kendimizi geliştirebilmek için büyük çaba sarfediyoruz. Hem tasarım boyutunda hem ürün çeşitliliği boyutunda hem de farklılık... Zaten bizim sloganımız,  ‘farkındalığın adresi bizde..’ bunun altını boş bırakmamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz.bunları devam ettiriceğiz. Çok önemli bir şey söylemek istiyorum. Biz ülkemizi çok iyi bir şekilde temsil ediyoruz. Bize sipariş veren müşteriler bir kez vermiyor. Sürekli veriyorlar, bu da bizim için onur kaynağı. Biz, tek kullanımlık makine yapmıyoruz. Yani siparişin devamı sürekli geliyor. Bu da müşteri memnuniyetinin en büyük göstergesi. Mumnun olmasa bir daha sipariş vermeyecek.

Makinalarda kullanılan kompanantlardan bahseder misiniz?

Makinalarda yurt dışındaki seçenek olarak mekanik, giriş, oransal ve full oransal seçenekler sunuyoruz. Müşterilerimiz bu 3 seçenekten birisini tercih ediyor. Kendilerine özel istedikleri geliştirmeleri de ekliyoruz. Güvenlik önlemlerini ön planda tutmak isteyen müşterilerimiz oluyor onlar için özel sensörler ile yaptığımız sistemler var. Güvenlik sistemleri bunları müşterilerin talepleri doğrultusunda bu kompanent kısmını bir şekilde karşılıyoruz. Yaptığımız işlerin dışında makinalar isteniyor. Çok daha spesifik ürünler isteniyor. Biz, proje bazlı çalıştığımız için bunlara iyi seçenekler sunabiliyoruz. Bu da en büyük avantajlarımızdan birini oluşturuyor. Asıl en büyük avantajımız ise araca göre makine yapıyoruz. Standart makinayı araca koymuyoruz.  Mesela 14 metre teleskobik bir ürünü isterse 3 bom isterse 4 bom da yapabiliyoruz. Bize gönderdikleri araç ölçülerine göre biz bunların tasarımını yapıyoruz. Tek tip makine yapıp büyük araca aynı, küçük araca aynı yapmıyoruz; her araca özel yapıyoruz. Kalite kontrol standartlarına uygun bir şekilde üretim yapıyoruz bütün evraklarımız fazlası ile var. Mesela, Irak ticarette biraz sıkıntılı bir bölgedir. Orada daha farklı kalite belgeleri istiyorlar o belgelerimiz de mevcut.

BİRİNCİ DÜNYA ÜLKELERİNE ÜRÜN ÜRETMEK HEDEFİNDEYİZ

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonraki hedefimiz ihracat alanında biraz daha artış göstermek. 2. dünya ülkeleri hariçinde 1. dünya ülkelerine de ürün üretebilmek için alt yapımızı hazırlayıp uzun vadede bir hayalimiz ve umudumuz var. Biz kendimizi oraya hazırlıyoruz. Hem bunun kalite belgeleri olsun, hem personel eğitimi olsun bunun gibi seçeneklerin altını doldurarak kendimizi hazırlıyoruz.

SATIŞ SONRASI HİZMETLER EN KRİTİK KONULARDAN BİRİ

Satış Sonrası Hizmetlerden (SSH) bahseder misiniz?

Satış sonrası aslında en kritik noktalardan bir tanesidir. En büyük satış sonrası hizmet problemsiz makine üretmektir. Yurt dışındaki en büyük sıkıntılardan bir tanesi bir arıza durumunda oraya gitmek, hizmet verebilmek. Yurt dışındaki bazı ürünlerde her ürünü temin edemiyorsunuz. Orada oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda ikincil, üçüncül arıza durumunda mesela giderirsiniz bir kaçak var derler, malzemenizi ona göre alırsınız ama orada başka bir promblem ile karşılaştığınızda orada temin edebileceğiniz ürün olamayabiliyor. Biz de bunu göz önünde bulundurarak makinaların kalite ve kontrollerini tüm aşamalarda testlerden geçiriyoruz. Bu testlerde problem çıkartmadığına kanaat getirdiğimiz zaman biz yüklemesi yapıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bu nedenle daha çok tercih edildik. Bize sipariş veren inşaatlar burada başka firmalardan da sipariş veriyorlar. İlk defa bu pazardan mal alan insanlar değil. Farklı markaları kullana kullana bize gelmiş insanlar, bizi de tercih ettikleri için bu da bir memnuniyet ölçüsü. Biz de bu algıyı daha da iyileştirmek için çaba gösteriyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol