Bu haber kez okundu.

SEKTÖRÜN ARI FİRMASI; ARI PLATFORM MAKİNA

Her türlü platform, vinç ve forklift satım, kiralama, ve bunların yedek parça alım, satımı, ithalat, ihracat ve servis hizmetlerini gerçekleştiren Arı Platform Makina İnşaat Turizm Sanayi Ve Tic Ltd Şti. bu faaliyetlerinin yanı sıra Otomotiv aksam ve parçaları, lastik, akümülatör, madeni yağlar, bunların aksesuar ve yedek parçalarının imalı, alımı- satımı, pazarlamacılığı, ithali, ihracı ve servis istasyonları açmak gibi diğer işleri de gerçekleştirerek adının hakkını tam olarak veren çok önemli bir yerli firma. Arı Platform Makina firma ortakları Aydemir Gündoğdu ve Kenan Gürbüz firmaları ve sektörün bugünkü durumu hakkında okuyucularımız için önemli açıklamalarda bulundular.

Firmalarının kuruluş sürecine değinen Aydemir Gündoğdu; " Öncelikle firmamızı bu ziyaretinizden ötürü Net Medya'ya hoş geldiniz demek istiyorum. Ayrıca hem firmamıza hem de sektörümüze yıllardır vermiş olduğunuz destekten ötürü de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Kenan Bey'le birlikte sektörel faaliyetlerimize 2013 yılında başka bir firmayla başladıktan sonra 2016 yılında bahsi geçen şirketten ayrıldık ve Arı Platform'u kurduk" ifadelerini kullandı. 

Arı Platform Makina'nın yer aldığı bazı büyük projeler hakkında bilgi veren Gündoğdu, "Beşiktaş Vodafone Stadyum projesinde platform alanında yüklenici firma bizdik. Yaklaşık 3 yıl çok yoğun ve son derece başarılı bir şekilde çalıştık. Bu projenin bitiminden sonra Arçelik, Mall of İstanbul, Galatasaray Türk Telekom Arena, Elazığ ve Bursa Şehir Hastaneleri vb. birçok büyük projede yer aldık" dedi.

" Döviz fiyatlarındaki artış bizleri çok zor durumda bırakıyor"

Sektörde 2013 -2019 yılları arasında çok büyük değişimler yaşandığına işaret eden Gündoğdu, "2013 yılında müşteri portföyümüz daha geniş ve işlerimiz de daha iyiydi. Fiyatlarımız yüksekti. Gelinen süreçte fiyatlara baktığımızda neredeyse en dipte olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Makinalarımız ithal olduğundan döviz fiyatlarındaki artış bizleri çok zor durumda bırakıyor. İnşaat sektöründeki durağanlık direkt olarak bize olumsuz bir şekilde yansıyor" şeklinde konuştu.

Ülkemizde platformların hala ne işe yaradığının çok net bir şekilde bilinmediğini dile getiren Gündoğdu, konuya ilişkin şunları söyledi: "Örneğin bir firmaya kiraya verdiğimiz platformun, o firma tarafından taşıma işinden tutun da çok değişik ve alakasız işlerde kullanıldığına şahit olduk. Böylelikle hem bizim kâr marjımız düşüyor hem de o makinalarımız verimlilikten uzaklaşıyor.  Bu konuda belki distribütör firmaların da makinaların eğitim alanına daha fazla yoğunlaşması gerekiyor."

" Sektörün birlikte hareket edip karar alabileceği bir zeminin oluşturulması gerekmekte"

Kenan Gürbüz ise yaptığı açıklamalarda "Sektörümüzde gelinen süreçte piyasada firmalar ve bunların makinaları fazlalaştığı için doğal olarak fiyat politikaları da bu duruma göre belirleniyor. Özellikle son 5-6 aydır ödemeleri almak konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Emeklerimizin karşılığını maalesef alamıyoruz.  Bazı müşteriler emeğe saygı konusunda çok duyarsız. Bazı firmalar ellerinde bekleyen makinaları tabiri caizse çok fazla fiyat kırarak kiraya veriyorlar. Bu da sektörü ve geleceğini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu olumsuz durumu engellemek için sektörün birlikte hareket edip karar alabileceği bir zeminin oluşturulması gerekmekte" ifadelerini kullandı.

Kiraya verdikleri sağlıklı ve sorunsuz çalışan makinaları maalesef aynı şekilde geri alamadıklarını iddia eden Gürbüz "Öyle ki bazı makinalarımız boyalı bir şekilde geri dönüyor (İçinde harç yapılan, üstüne yazı yazılan makinalarımız bile oldu)! Bu son kullanıcının bilinçsizliğinden kaynaklı bir durum. Nihayetinde ürünlerimiz birer kamu malı niteliğini taşımakta. Biz müşterilerimize bunları kullanımlarıyla ilgili dersler veriyoruz. Buna rağmen yine de ürün kullanımlarına dair bilinçsizlik devam etmekte" dedi.

Firmalarının temel politikalarına da değinen Gürbüz, konu hakkında şunları söyledi: "Tabi ki para kazanmak gibi bir gayretimiz olsa da firmamızın temel politikası insan odaklı olmanın merkezinde bulunmaktadır. Bu anlamıyla çok güzel ve samimi ilişkiler gerçekleştirdik. Çok güzel bir çevreye sahip olduk."

Son olarak sektörün bu yılı nasıl geçireceğine dair değerlendirmelerde bulunan Gürbüz; "2019 yılı sektörümüz açısından maalesef biraz çetin geçecek. Özellikle son 5-6 aydır yoğun bir durağanlık yaşamakta. Keşke sektörümüz en baştan kiralamaları döviz cinsinden yapabilmiş olsaydı. Çünkü bu makinalarımız ve yedek bunların yedek parçaları ithal ve TL'yle bunları alamıyoruz" şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol