Bu haber kez okundu.

ZENKAR VİNÇ LİDER İMAJINI KORUYOR

1988 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde sektöre adımını atan Zenkar Vinç sürekli yükselen başarı grafiği ile gelinen süreçte yurt dışında da önemli başarılara imza atıyor. Zenkar Vinç Genel Müdür Şefik Zengin'le firmasının başarıları ve yeni projeleri hakkında konuştuk.

Yaklaşık 20 yıldır içinde bulundukları sektörün çok hızlı bir şekilde değişime uğradığını kaydeden Zengin, "Bu değişimle birlikte makinelerimiz daha hızlı ve güvenli hale geldi. Sadece sektör değil ülkemiz de çok ciddi anlamda gelişti. İnşaat sektörüne çok büyük yatırımlar yapıldı. Doğal olarak bu yatırımlar bizim sektörümüzü de direkt bir şekilde etkiledi. Yatırımların büyümesiyle birlikte bizlerde büyüdük" ifadelerini kullandı.

Son dönem yaşanılan sıkıntılı süreçlere de değinen Zengin şunları dile getirdi: "Şimdi içinde bulunduğumuz sektöre baktığımız zaman, iş hacminin düşmesinden dolayı bir duraklama dönemine girdiğini görürüz. Birçok arkadaşımız %50 ve belki daha da kapasitesinin altında çalışmaya başladı. Bu da firmaları ciddi anlamda sıkıntıya soktu. Biz bu bağlamda, 2008- 2009 krizinde  Türkiye'de bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak dışa açılmaya karar verip Bulgaristan da bir şube açmıştık. Resmi olarak Bulgaristan'da Zenkar Vinç olarak varız. Karşılaştığımız bu krizde oranın önemini daha iyi anladık.  Orada kazandığımızı buraya getiriyoruz sonuçta. Hizmet satıyoruz.  Bu bizim için çok iyi oldu. Benim meslektaşlarıma tavsiyem bunun gibi farklı yerlere açılmaları."

Devletin vinç işletmecilerine vermiş olduğu desteğin yok denecek kadar az olduğunun altını çizen Zengin, "Birçok farklı sektöre destek kredileri veriliyor. Ama içinde bulunduğumuz sektöre pek bir destek yok. Mesela devlet geçenlerde destek kredisi çıkarttı fakat bundan sadece imalatçılar yararlanabiliyor. Bizim gibi hizmet sektörüne yarar sağlayan kurumlar faydalanamıyor. Biz burada çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Aldığımız makinaları hemen istediğiniz gibi alamıyoruz. İster istemez kredi kullanmak zorundayız.  Dolayısıyla birçok arkadaşımız sıkıntı çekiyor. Şuan gerçekten çok zor bir dönemden geçiyoruz. Devlet büyüklerimiz bize bu konularda pek destek sağlamıyorlar. Hizmet sektörü olduğumuz, bizi bu kategoride değerlendirdikleri için bu konuda bir mağduriyet söz konusu. Devlet bize burada şunu diyebilir; bu kadar çok makine almasaydınız! Haklılar belki fakat işlerin yoğunluğu bunu mecbur kılıyor. İhtiyaçları karşılamamız gerekiyor" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol