Bu haber kez okundu.

ZİRVEYİ HEDEFLİYORUZ, ‘KALİTE’ BELİRLEYİCİ ÖNCELİĞİMİZDİR

Kaliteden asla ödün vermeyeceklerini ifade eden Kondora Genel Müdürü İlyas Keleş, zirveyi hedeflediklerini; bunun için de ürün kalitesindeki çıtayı yükselttiklerini vurguluyor. Bizim de aklımıza Cenap Şahabettin’in şu önemli ve ders çıkarılası sözü geliyor: “Zirvelerde kartallar da bulunur, yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir.”

Kondora, 3-4 aylık bir firma... Eski Türkçe’de ZİRVE anlamına gelen Dora kelime kökünden gelen firma, isminden de anlaşılacağı üzere zirveye ulaşmak amacında. Kalite firmanın olmazsa olmazları arasında. Kondora’nın 3 ortağından biri olan İlyas Keleş ile konuyu değerlendirdik.

“AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER YAPTIK”

Kondora’yı okuyucularımıza tanıtır mısınız?

2017’in 9. ayında kurulduk. Yaklaşık 4 aylık bir firmayız. Firma kurulumu olarak başlangıç aşamasında olabiliriz, ancak tecrübe ve bilgi birikimi olarak başlangıçta sayılmayacak derecede tecrübe sahibiyiz. Kendim ve ortaklarım olarak 2005’ten beri bilfiil 13 yıldır sektörün içerisindeyiz. 11 yıl önceki ekibimizi İlyas Keleş, Musa Keleş ve Hanifi Keleş isimlerini Kondora çatısı altında 3 ortaklı bir aile şirketi konumunda birleştirdik. İlyas Keleş olarak işin Ar-ge, proje ve idari işler konumundayım. Musa Keleş ve Hanifi Keleş ise hidrolik, talaşlı imalat ve kaynaklı imalat konularında her daim bizzat üretimin içinde yer almaktadırlar.  Artık günümüzde bu işler ekibin ne kadar sağlam olduğu ile orantılı bir şekilde gidebilecek konuma geldi. Bütün noktalarda güvenebileceğin insanların önemi daha çok hissedilmeye başlandı. Üretimin ve idari kısmın koordinasyonunu eşit ve dengeli bir şekilde götürmek çok büyük önem arz etmekte. Mevcut 1.000 metrekare alanda 25 personelle aylık ortalama 3-4 makina seviyesine geldik. 4 aylık bir firma için bu anlattıklarım çok büyük bir ivmelenme. Klasik tabirle; “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık” diyebilirim.

MÜŞTERİLERİMİZ BİZİ TANIYOR

Geçmişinizden bu zamana piyasada tanınıyorsunuz. Bunun avantajları nelerdir?

En büyük artılarımızdan biri geçmişten bu yana sektör içerisinde yaptığımız projeler, tecrübelerimiz ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemden kaynaklanan şahıs bilinirliliğimizin ön plana çıkmamızdaki en önemli etmenler olarak ortaya çıkmaktadır. Elimizde bir altın bilezik var amiyane tabirle. Rakiplerimiz neyi üretiyor, nasıl yapıyor, ne kadar yapıyor; hammadde nerden alınır, nereye satılır gibi konuları çok iyi analiz ediyoruz. Müşterilerimiz de bizim neyi ortaya çıkarabileceğimizi bildikleri için müşterilerin teveccühlerine mazhar olabiliyoruz. 3-4 aylık bir firmaya güven zaafiyeti olabilir ama biz şuanda toplamda 22-23 dolayında sipariş adetiyle bu ilkeyi yıktığımıza inanıyoruz. Üretimi nasıl hızlanabiliriz ve kaliteden ödün vermeden daha çok nasıl ürün üretebilirizin hesabını yapmaya başladık.

BİR KOLTUKTA İKİ KARPUZ TAŞINMAZ

3 ortak olmanızın avantajlarını değerlendirir misiniz?

Bir koltukta iki karpuz taşınmaz der bir atasözümüz. Sonuçta bir insanın kapasitesi belirli bir seviyededir. Biz ortaklarımızla beraber işleri pay ettik. Bu da bizim için en önemli avantajlardan biri konumuna geldi. En büyük artılarımızdan biri bu aslında. Personellerimize tecrübelerimizi aktararak onların en mükemmel şekilde yetişmesini sağlayıp firmamızda aynı dili konuşan, aynı havayı teneffüs eden, aynı acıyı ve aynı mutluluğu paylaşan işçi, işveren ilişkisini perçinlemeyi hedeflemekteyiz.

ARKASINDAN KOŞTURMAYACAĞIMIZ MAKİNALAR YAPIYORUZ

Üretimlerde neye dikkat ediyorsunuz?

Makinelerde bizim önceliğimiz, arkasından ileri geri konuşturacağımız bir makine yapmak değil; gerekli özeni gösterip, garanti süresi kapsamında arkasından en asgari gittiğimiz bir makine yapmak. Müşteri ve bizim açımızdan arkasından koşuşturmadığın makine en kaliteli makinedir. Bilindiği gibi malzemeler arasında fiyat ve kalite farkı var. Üretici açısından en büyük handikaplar kalitesiz malzeme ve özensiz işçilik olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak arkasından gönderdiğin servis elemanı üretici firmaya daha fazla maddi zarar ve müşteri nezdinde ürününün sorunlar yaratması prestijiniz açısından da çok olumsuz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Biz, kaliteden ödün vermiyoruz. Kalite bizim için olmazsa olmazdır. Malzemelerden de ödün vermiyoruz. Ucuz ve kalitesiz malzeme, ucuz ve özensiz işçilik bizde olmaz.

Tonaj olarak hangi makinaları yapabiliyorsunuz?

Firmamız, 12 ton/metre makineden, 405 ton/metre yaklaşık 135 tonluk makineye kadar üretim gerçekleştirebilecek bilgi birikim ve teknik altyapıya sahiptir. 

KESİNTİSİZ HİZMET VE SERVİS AĞI

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Teknik olarak kendi bünyemizde ekibimiz mevcut. Servise gönderebileceğimiz ekibimiz var. Türkiye’de anlık, günübirlik havayoluyla bir yerden bir yere ulaşma şansımız var. Amacımız müşterimizi mağdur etmemektir. Personellerimizi en kısa zamanda müşterimize gönderiyoruz ve müşterilerimizin sorunlarını anında çözüyoruz. Yatan makina hem müşteri açısından hem de imalatçı açısından bir problemdir. Atıl zaman, atıl işgücü ülkemizin en büyük sorunudur.

YURT DIŞI RAKİPLERİMİZİ ETÜT EDİYORUZ

Yerli imalat Türkiye’de nasıl olmalı, nasıl bir katma değer yaratmalı?

Yerli üretimde kafa yapılarının değişmesi gerekiyor. Yoksa bu gelinen nokta değişmez. Türkiye’deki firmaların ufukları, hep Konya’daki firmaları rakip görüyor ve ona göre şekilleniyor. Avrupa’daki çok büyük lokomotif firmaları kendimize ölçü ya da rakip almıyoruz. Yurt dışında neler oluyor, bunları görmeli, ufkumuzu genişletmeliyiz. Dünyaya açılmamız lazım. Avrupa’daki firmalar belki sektör olarak 20-25 yıl önümüzdeler. Genel bir kriter vardır tazı yarışlarında,  herzaman seviyeyi belirleyen bir lider tazı olur. Bizim liderimiz, hedefimiz, gelişmek ve varmak istediğimiz nokta kendi içimiz mi olacak yoka global dünyadaki arena mı olacak? Buna cevap verdiğimiz ve işimizi bu minvalle yaptığımız zaman ilerlemiş oluruz. Biz ürettiğimiz ürünlerin satışını ne kadar yükseltebiliyorsak, personelimize, teknolojiye, ürünlerimize yapmış olduğumuz yatırımlar da o denli artacak. Para kazanırsanız yatırım yaparsınız zaten. Kondora firması olarak çalışmış olduğumuz firmalardaki deneyimlerimiz ile fuarlarda farklılığı oluşturmaya gayret ediyoruz. Yurt dışındaki rakiplerimizi gözlemledik, onların ürünlerini inceledik. Mevcut ürünlerimizde neler yapabiliriz diye düşündük ve üstyapı sektörüne yöneldik. Kondora, eski Türkçe’den geliyor. Dora ZİRVE demek. Biz de hep zirveyi hedefliyoruz. Müşterilerimizin teveccühü de bu yönde... Kondora firması olarak kısa sürede belirli bir noktaya geleceğiz. Kalite bizim için çok önemlidir. Önce kalite, daha sonra arzu edilen her şey peşi sıra gelecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol